Dortmund zdolal Hoffenheim, Lipsko jde jako první nováček do Ligy mistrů

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Dortmund porazil v německé fotbalové lize v přímém souboji o třetí místo Hoffenheim 2:1 a posunul se před něj v tabulce. Pavel Kadeřábek odehrál za hosty 58 minut. Bayern doma udolal těsně 1:0 poslední Darmstadt, který se stal prvním sestupujícím. Vladimír Darida odehrál celé utkání při porážce Herthy 1:4 s Lipskem, které jako první nováček v historii postupuje přímo do Ligy mistrů.

Šlágr kola odstartoval sporným gólem Reuse ze 4. minuty utkání, podle televizních záběrů totiž německý reprezentant zakončoval po Castrově přiťuknutí z ofsajdu. Druhá rána mohla pro hosty přijít o deset minut později. Reus nastřelil ve vápně Kadeřábkovu ruku, ale Aubameyang z nařízeného pokutového kopu vůbec netrefil branku.

Gabonský útočník se ale gólu dočkal. V 82. minutě dorazil hlavou míč do prázdné branky a s 28 brankami vede tabulku střelců společně s Polákem Lewandowským z Bayernu. O tři minuty později dostali příležitost zahrávat penaltu také hosté. Kramarič se nemýlil, porážku 1:2 už ale Hoffenheim neodvrátil. Borussia neprohrála už 36. domácí bundesligový zápas v řadě.

Bayern se poprvé po zisku titulu představil před svými fanoušky. Oslavy načal už v 18. minutě pěknou individuální akcí s gólovým koncem Bernat. Hosté byli blízko vyrovnání po půl hodině hry, ale Platta skvěle vychytala brankářská trojka Starke, jenž musel nastoupit při zraněních Neuera a Ulreicha.

Další branka už nepadla, pět minut před koncem hostující Hamit Altintop neproměnil pokutový kop. Darmstadt ztratil i teoretickou šanci.

V zápase dvou pohárových aspirantů mezi Herthou a Lipskem byli úspěšnější hosté. V 11. minutě vsítil hlavou svůj osmnáctý ligový gól v sezoně Werner, jenž dosáhl této mety jako první hráč mladší 21 let od sezony 1974/75, kdy se to povedlo Dieteru Müllerovi. Krátce po změně stran přidal další zásah.

Pět minut před koncem zápasu si vstřelil Khedira vlastní gól a dal ještě domácím naději, ale v závěrečných minutách se dvakrát prosadil Selke a stanovil konečný výsledek 4:1. Lipsko se přiblížilo titulu vicemistra, k němuž mu stačí bod.

Ingolstadtu se vzdálila záchrana

Wolfsburg se díky vítězství 2:0 na hřišti Frankfurtu vzdálil od sestupových příček a posunul se na 14. pozici. Ve 48. minutě se prosadil po svižné kombinaci Didavi, o čtvrt hodiny později přidal druhý gól Mario Gomez. Frankfurt doma prohrál po čtyřech zápasech a ve vyrovnaném středu tabulky ztratil důležité body v boji o předkolo Evropské ligy.

Zaváhal také Mönchengladbach, který remizoval na vlastním stadionu s Augsburgem 1:1. Domácím zachránil alespoň bod ve čtvrté minutě nastavení Hahn. Třináctý Augsburg tak zůstává v ohrožení sestupu.

Předposlední Ingolstadt neudržel vedení proti Leverkusenu a vzdálila se mu záchrana. Na barážovou příčku má dvě kola před koncem ztrátu tří bodů, šestnáctý Hamburk má navíc zápas k dobru.

Další záchranářský souboj mezi Hamburkem a Mohučí skončil 0:0. Mohuč zůstala na nesestupové patnácté pozici o skóre před dnešním soupeřem, kterému v současnosti hrozí baráž. Hamburk získal z posledních čtyř utkání jediný bod, Mohuč čeká na výhru tři zápasy.

V důležitém duelu byla o něco aktivnější Mohuč, domácí několikrát podržel gólman Mathenia, který se do hamburské branky vrátil po zranění. Přístavnímu celku dnes k výhře nepomohl ani záložník Aaron Hunt, který v předchozích 14 bundesligových utkáních proti Mohuči nastřílel sedm branek, což se mu proti nikomu jinému nepovedlo.

Freiburg se posunul na páté místo po výhře 2:0 nad Schalke a má jednobodový náskok před Herthou Berlín. Oba zásahy si připsal Niederlechner, který v týmu hostuje z Mohuče. Trenér vítězů Christian Streich odkoučoval jubilejní 100. domácí soutěžní zápas Freiburgu, z čehož 48 utkání jeho svěřenci vyhráli.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Kolín nad Rýnem - Brémy 4:3
Branky: 13. a 47. Modeste, 28. Bittencourt, 44. Zoller - 34. Bartels, 40. Gebre Selassie, 62. Gnabry

Hertha Berlín - Lipsko 1:4 (85. vlastní R. Khedira - 11. a 54. Werner, 89. a 90.+2 Selke).

Bayern Mnichov - Darmstadt 1:0
Branka: 18. Bernat

Dortmund - Hoffenheim 2:1
Branky: 4. Reus, 82. Aubameyang - 85. Kramarič z pen.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.