Zacha odrovnal Lotyšsko, Osmnáctka slaví první výhru na MS

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Čeští hokejisté porazili ve své druhém utkání na mistrovství světa hráčů do 18 let Lotyšsko 4:1. Obhájci stříbrných medailí se tak ve Švýcarsku Zugu oklepali z úvodní nečekaně vysoké porážky s Finskem (1:6) a připsali si ve skupině B v Zugu první výhru. Dva góly vstřelil Pavel Zacha, jenž byl vyhlášen nejlepším českým hráčem.

"Zápas jasně dokázal, že na mistrovství není slabého soupeře. Šancí jsme měli hodně, ale průběh jednoznačný nebyl," uvedl kouč českého týmu Jakub Petr.

Jeho svěřenci se dostali do vedení na začátku páté minuty, kdy po Špačkově střele dorazil za záda lotyšského gólmana Mitense puk kapitán Kaše. Lotyše nicméně inkasovaná branka nepoložila a potvrzovali své kvality, které ukázali ve čtvrtek šesti vstřelenými góly Kanadě (6:11).

Češi se museli o Vladařovo čisté konto obávat především při dvojnásobném oslabení, ale více než minutu ve třech ubránili. Sami poté nevyužili šanci na zvýšení, když byl za faul vyloučen na pět minut a do konce zápasu Lotyš Tralmaks.

Pojišťovací druhou branku přidal ve 25. minutě po pohledné akci Zacha, jenž si obhodil dva soupeře a zblízka mezi betony brankáře zvýšil. Suchý pak ještě trefil tyčku, ale skórovali Lotyši poté, co Vladař neudržel puk po střele Žohovse a lotyšský kapitán Zile pohotově dorazil.

Lotyši začali třetí část náporem, nicméně Češi měli skvělou příležitost opět odskočit na rozdíl dvou branek. Po faulu v protiútoku jel trestné střílení Jašek, ale po bekhendovém blafáku mezi tyče nezamířil. Jeho zaváhání však napravil krátce nato Anděl po hezké Špačkově přihrávce. V poslední minutě pak skóre zpečetil do prázdné branky při lotyšské power play Zacha.

"Stále máme rezervy ve hře, ale hráči už pracovali tak, jak jsme prohlašovali před turnajem. Metr rozhodčích byl oproti čtvrtečnímu utkání rozdílný," uvedl trenér Petr. Jeho tým proti Finsku srazilo patnáct vyloučení, dnes si Češi připsali sedm dvouminutových trestů.

"Důležité bylo, že jsme se vyvarovali takového množství faulů, jaké jsme předvedli včera. Uhráli jsme dobrý výsledek, ale gólových šancí jsme měli víc, bylo tam i několik tyček. Vítězství nakopne celý tým," doufal dvougólový střelec Zacha.

Dalším soupeřem české osmnáctky bude v neděli Kanada.

ČR - Lotyšsko 4:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Kaše (Špaček, Hronek), 25. Zacha (Krenželok), 51. Anděl (Špaček, Kaše), 60. Zacha (Špaček) - 36. Zile (Žohovs, Baranovskis). Rozhodčí: Koch (Švýc.), Rohatsch (Něm.) - Buese, Sorumen (oba Fin.). Vyloučení: 6:7, navíc Tralmaks (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 721.

Sestava ČR: Vladař - Hájek, Krenželok, Hronek, Budík, Adámek, Kalina - Anděl, Špaček, Kaše - Zacha, Koblížek, Jašek - Suchý, Svoboda, Dufek - Furch, Stránský, Procházka. Trenér: Jakub Petr.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.