Rekordní návštěva! Kometa pod širým nebem smetla Plzeň 5:2

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Hokejisté Brna porazili v druhém zápase pod širým nebem v novodobé historii české extraligy Plzeň 5:2. Utkání za Lužánkami, kde v minulosti Kometa působila a získala jedenáct mistrovských titulů, sledovalo rekordních 18.514 diváků. V provizorně postavené aréně, kde se ještě v pátek Brňané utkají se Spartou, tak zůstalo ještě téměř tři tisíce volných míst. Dvěma góly se na výhře domácích podílel útočník Jan Hruška.

Kometa do první třetiny nastoupila ve speciálních dresech, kterými vzdala hold válečným veteránům. V sestavě brněnského týmu nakonec chyběl útočník Ton, který po zranění již začal trénovat, ale do hry ještě nezasáhl.

SESTŘIH: 33. kolo extraligy, HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 5:2

Po opatrném úvodu se do první šance dostal ve čtvrté minutě domácí Raška, svůj nájezd však zakončil nepřesnou střelou. Brňané následně nevyužili přesilovou hru při Moravčíkově vyloučení a Indiáni je za to potrestali. Kratěna našel po rychlém protiútoku volného Lva, který překonal brankáře Čiliaka.

V 16. minutě se ale předvedl Káňa. Nejprve se dostal do samostatného nájezdu, který však Machovský zlikvidoval. Útočník domácích se ale o deset sekund později dostal opět k puku a z úhlu plzeňského gólmana již překonal, když našel mezeru mezi tyčkou a postojem Machovského. A ze strany domácích to nebylo vše. V čase 19:16 se po Mrázkově přihrávce zpoza branky prosadil Hruška.

Hokejové hry nadchly Brno. Podívejte se na jedinečnou atmosféru

Nejvyšší extraligové návštěvy:

2015/16 Aréna Lužánky Kometa Brno - Plzeň 33.kolo 18.514

2012/13 O2 arena Kladno - Kometa Brno 15.kolo 17.182

2010/11 Plochodrážní stadion Pardubice-Svítkov Pardubice - Kometa Brno 36. kolo 17.140

2012/13 O2 arena Kladno - Pardubice 5. kolo 15.705

Na začátku druhé části se do slibných šancí dostaly oba týmy, duel následně poznamenala série vyloučení, dalšího gólu se však diváci dočkali až ve 33. minutě. Po plzeňské chybě v rozehrávce se před Machovského dostal Hruška a potvrdil pozici nejlepšího střelce Komety. Hruška si připsal patnáctou branku v sezoně.

"Pro mě, jako pro Brňáka, to byl mimořádný zážitek podtržený vítězstvím a nějakými góly. Splnil se mi sen. Připomenul jsem si místo, kde jsem začal. Byl to obrovský svátek, všechno se podařilo na jedničku," pochvaloval si Jan Hruška.

Vzápětí sice Káňa trefil tyč, ale aktivitu převzali hosté. Čiliak sice řadu šancí soupeře zlikvidoval, ve 37. minutě však nestačil na pokus Indráka. V samotném závěru prostřední dvacetiminutovky se však slovenský gólman vyznamenal, když zlikvidoval samostatný únik Kracíka.

Nekončící nadšení! Takhle slavili fanoušci Komety pod širým nebem

Hosty to mrzelo o to více, že ve 48. minutě se do podobné situace dostal Němec a v koncovce si poradil, Kometa tak vedla 4:2. Západočeši již utkání zdramatizovat nedokázali, naopak při power play uzavřel skóre střelou do prázdné branky obránce Kováčik. Brno tak ukončilo sérii tří plzeňských výher.

"Bylo to příjemné zpestření. Open air utkání by mohlo být v extralize každý rok. Ale ne každé město si to může dovolit, protože nemá takovou základnu fanoušků. Tady v Brně to bylo povedené. Kometa by vyprodala Rondo, i kdyby mělo kapacitu dvacet tisíc diváků. Bylo jasné, že arenu za Lužánkami naplní. A na Spartu přijde ještě více diváků," konstatoval brankář Plzně Matěj Machovský.

Policie v souvislosti s atraktivním venkovním zápasem nemusela řešit žádné výraznější problémy. "Lidé přišli na utkání s dostatečným předstihem, jak jsme je upozorňovali," uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. J. Káňa II, 20. J. Hruška (P. Mrázek, Kováčik), 33. J. Hruška, 48. V. Němec (J. Káňa, Stehlík), 59. Kováčik (Čiliak) - 11. Lev (Kratěna, Kudroč), 37. Indrák (Jeřábek, D. Kubalík). Rozhodčí: Hradil, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 18.514.

Brno: Čiliak - Kuboš, T. Kaberle, Kováčik, Malec, Trška, Stehlík - H. Zohorna, J. Hruška, Ostřížek - P. Mrázek, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, L. Čermák, Raška - Vondráček, Koreis, Burian. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, Moravčík - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Lev - Hrňa, Preisinger, Suchý - M. Beran, Poletín. Trenéři: Michal Straka, Čihák a J. Špaček.

Hosté: 10:04. Lev, 36:53. Indrák

Domácí: Čiliak (Falter) – Kaberle, Kuboš, Malec, Kováčik, Stehlík, Trška, Dujsík, Štindl – Ostřížek, J. Hruška, H. Zohorna – Káňa, V. Němec, Mrázek – Raška, Čermák (C), Dočekal – Burian, Koreis, Vondráček. Trenér: Alois Hadamczik.

Hosté: Machovský (Kukin) – Jeřábek, Kadlec, Pulpán, Kudroč, Moravčík, Kubka – Kubalík, Kracík, Indrák – Lev, Bližňák, Kratěna (C) – Suchý, Preisinger, Hrňa – Poletín, Beran. Trenér: Michal Straka.