+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
22. února 2016 • 19:00

Bank: Konec kariéry v 35 letech? Proti Jágrovi vypadám trapně

Autor: ,
TOP VIDEA
SESTŘIH: Kometa - Sparta 2:1. Brňané zvítězili popáté v řadě nad pražským rivalem SESTŘIH: Kometa - Sparta 2:1. Brňané zvítězili popáté v řadě nad pražským rivalem
TOP góly 6. kola La Ligy: Carrascův blafák a Rolánova paráda TOP góly 6. kola La Ligy: Carrascův blafák a Rolánova paráda
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mohl toho ještě hodně dokázat. Zdravotní trable však vystavily českému lyžaři Ondřeji Bankovi stopku. V pětatřiceti letech. Hlavní roli v nelehkém rozhodování hrál fyzioterapeut Pavel Kolář. Když mu známý český lékař nedávno v přátelském hovoru popsal stav jeho kolena, Bankovi začínalo být jasné, že tentokrát nad zdravím nevyhraje. "Chci normálně fungovat v dalším životě, chci mít možnost i nadále sportovat," vysvětlil.Už loni ale prohlásil, že aktuální sezona je poslední. "Bohužel končím dřív, než jsem čekal. Mám pocit, že odcházím od nedodělané práce, výsledky v mé kariéře mohly být lepší. Ale tak to prostě je," řekl.

"Když vidím, jak Jágr ve čtyřiačtyřiceti letech válí, připadám si ve svém věku trapně," pousmál se Bank. O svém rozpoložení se bavil i s družkou Terezou. "A ona řekla, že jestli chci, ať jezdím dál. Zase mě to nahlodalo," přiznal. "Já ho přemlouval ještě dneska ráno," přisadil si trenér a bratr Tomáš Bank.

Ondřej Bank oznámil konec kariéry: Proti Jágrovi vypadám trapně


Rozhodnutí je ale, zdá se, nezvratné. "Zadní vrátka si nechávám, ale to je jen kvůli mé povaze, neumím se pořádně rozhodnout," uznal Bank. "Jarda Jágr taky končil v reprezentaci už čtyřikrát," připomněl šéf lyžařského svazu Lukáš Sobotka.

"Ale zdraví mám jen jedno a já ho pokoušel hodně. Chrupavka v koleně může zlobit a způsobit daleko větší problémy," řekl. "To koleno mu působilo potíže celou kariéru," doplnil Tomáš Bank, který nyní jedná o spolupráci s obojživelníci na sněhu Ester Ledeckou.

Historicky nejlepší český lyžař nezapomněl děkovat na všechny strany, působil při tom nostalgicky. "Vypadám smutně kvůli tomu, že to tady musím říct. Že končí něco, co trvalo dlouhou dobu a bylo součástí mého života. To není jednoduché," omlouval emoce.

Těším se na život po lyžování

Nelitoval ani současné sezony, na kterou se poctivě připravoval, ale následky loňského těžkého pádu na MS ho nepustily k elitním výsledkům. "Bylo super se objevit na těch svazích, to byl zážitek. Ale teď se těším na život po lyžování."

Ten bude podle všeho také pestrý. Rodina nyní bude na prvním místě. Sám ale tuší, že si musí najít nový cíl, výzvu, nahradit adrenalin. "Ale zatím mi nechybí, daleko nebezpečnější je cestovat do Prahy autem na tiskovku pozdě. Navíc zabít se můžu na kole, na kterým to neumím," pousmál se Bank. Věnovat se bude i své firmě, v hlavě má plno dalších nápadů. "Jak jsem tu kariéru končil mnohokrát, tak jsem si vymýšlel, co budu dělat. Takže toho mám v hlavě mraky," podotkl.

Ondřej Bank si poradil s nelehkou zprávou s úsměvem

U lyžování ale pravděpodobně nezůstane. Alespoň prozatím. "Lyžování jsem za posledních dvacet let měl dost, trenér bych asi nechtěl být," zamyslel se. Ale například v Kitzbühelu byl na prohlídce tratě sjezdu se slovenským lyžařem Andreasem Žampou. "Chtěl nějaké rady, to mě docela bavilo. Takže když bych našel někoho, kdo by měl zájem a já viděl, že to má smysl, tak mu rád pomůžu," nevyloučil ani tuto možnost.

Bilancoval ale nerad. "Nemám to moc rád," utrousil. Ale jeden moment mu vyvstane na mysli okamžitě. Když byl po prvním kole olympijského obřího slalomu v Soči na druhém místě a útočil na medaili. Hned volal přítelkyni a radoval se s ní. Vždyť ještě dva roky před tím ležel skoro na smrtelné posteli s neznámým virem. "Tehdy to byly úžasné pocity," vzpomínal na závod, ve kterém nakonec skončil pátý.

"Zážitků v mé kariéře bylo moc. Pozitivních i negativních. Líbilo se mi, jak to nebylo nalajnované, bylo to hodně nahoru dolů, to mě na tom bavilo," shrnul. Co mu nyní bude nejvíc chybět? "Asi to soutěžení. Výzva něco překonat," podotkl.

Prý až ve třiceti letech zjistil, že se může rovnat s těmi nejlepšími lyžaři světa a začal si víc věřit. Svému synovi ale prý zkušenosti předávat nebude. "Jo, už stál na lyžích asi čtyřikrát, ale závodit na nich nebude," rozesmál se. "Navíc stejně už nebude nikdy sníh," žertoval.

Kariéra Ondřeje Banka
Datum a místo narození: 27. října 1980, Zábřeh na Moravě
Výška a váha: 176 cm, 86 kg
Klub/trenér: Dukla Liberec/Tomáš Bank (bratr)
Největší úspěchy: OH 2014 (Soči) - 5. místo (obří slalom), 7. (superkombinace) a 9. (super-G); MS 2011 (Ga-Pa) - 5. (superkombinace); MS 2001 (Sv. Anton) a OH 2006 (Turín) - 6. (kombinace); OH 2010 (Vancouver) - 7. (superkombinace); MS 2015 (Beaver Creek) - 7. (sjezd); 2x 3. místo v závodě SP (superkombinace Beaver Creek 2007 a kombinace Kitzbühel 2015)
Ocenění: vítěz ankety Král bílé stopy 2011
Rodina: svobodný, partnerka Tereza, syn Albert

Zdravotní problémy už nedovolily Ondřeji Bankovi pokračovat v kariéře
Zdravotní problémy už nedovolily Ondřeji Bankovi pokračovat v kariéře

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze