10. března 2010 • 10:54

Janka dominoval v Německu a je v čele

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Švýcarský lyžař Carlo Janka vyhrál dnešní sjezd ve finále Světového poháru v německém Garmisch-Partenkirchenu a tři závody před koncem sezony vystřídal v čele celkového pořadí Rakušana Benjamina Raicha. Poslední ženský sjezd ovládla Němka Maria Rieschová a udržela si teoretickou naději, že by ještě mohla celkově předstihnout Američanku Lindsey Vonnovou.

Olympijský vítěz v obřím slalomu Janka porazil jen o dvě setiny Rakušana Mario Scheibera, třetí skončili další Švýcar Patrick Küng a Kanaďan Erik Guay. Již před závodem bylo jasné, že nejlepším sjezdařem sezony je Švýcar Didier Cuche, který byl dnes osmý.Janka po pátém vítězství v sezoně vede v celkovém pořadí před Raichem o 54 bodů.

"Věděl jsem, že pokud chci promluvit do konečného hodnocení, musím na stupně vítězů. Před točivými disciplínami potřebuji nabrat náskok," řekl třiadvacetiletý Janka.Do konce seriálu zbývá odjet super-G, obří slalom a slalom, přičemž Raich, který sjezd nejel, je silnější v technických disciplínách.

Janka musí uspět ještě v superobřím slalomu, protože pak už má šanci na body jen v obřím slalomu. Při slalomu už bude jen divákem."Carlo jezdí neuvěřitelně, ale já pořád doufám, že Benni (Raich) nakonec dokáže celkově vyhrát," uvedl Scheiber, kterému těsně unikl první triumf v kariéře.

"Před sjezdem jsem viděl šance obou padesát na padesát, ale teď věřím víc Carlovi," oponoval pod svahem Jankův zkušený krajan Cuche.Raich, vítěz Světového poháru z roku 2006, sahal po triumfu také v minulé sezoně, ale nakonec ho o dva body porazil Nor Aksel Lund Svindal.

Rakouský tým musí překousnout další neúspěch. Po olympiádě ve Vancouveru, na které vyšli muži bez medaile, poprvé od sezony 1991/1992 nevyhrál rakouský lyžař v sezoně ani jeden sjezd.

Dvojnásobná olympijská vítězka Rieschová vyhrála sjezd podruhé v sezoně a počtvrté v kariéře. Na domácí sjezdovce Kandahar, kde trénuje, porazila druhou Vonnovou o 48 setin a snížila její náskok v čele SP na 225 bodů.

Ve čtvrtečním obřím slalomu musí ztrátu srazit pod hranici 200 bodů, jinak už bude moct Američanka slavit."Když je za mnou Lindsey skoro o půl sekundy, tak už to něco znamená. Mám radost, že se mi povedlo vyhrát doma, kde znám každou vlnu. Takové vítězství je nejsladší," prohlásila Rieschová po 14. triumfu v seriálu.

"Co se týče Světového poháru, musím být realistkou. Ubrala jsem 20 bodů, předtím byl rozdíl skoro 250 bodů, takže to je jako nic," konstatovala.Křišťálové glóbus za sjezd získala Vonnová potřetí za sebou s velkým předstihem před finále, neboť vyhrála šest z osmi celkových závodů. Navíc v královské disciplíně získala i olympijské zlato.

Muži - sjezd:

1. Janka (Švýc.) 1:58,45, 2. Scheiber (Rak.) -0,02, 3. Guay (Kan.) a Küng (Švýc.) oba -0,07, 5. Grugger (Rak.) -0,11, 6. Heel (It.) -0,13, 7. Osborne-Paradise (Kan.) -0,15,
8. Cuche (Švýc.) -0,19, 9. Walchhofer (Rak.) -0,62, 10. Kostelič (Chorv.) -0,63.