Kvalifikace MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Faerské ostrovy : Lotyšsko - 7. října 2017   18:00

Faerské ostrovy
0:0
(0:0)
Lotyšsko
Lotyšsko
Nielsen – Tór Næs, Nattestad, Gregersen (C), V. Davidsen – Benjaminsen, Hansson (65. Joensen) – Vatnhamar (88. Bartalsstovu), Jakobsen (77. Johannesen), G. Sørensen – Edmundsson.
Schörgenhofer – Gutschi, Riedel (všichni Rakousko)
Tórsvøllur, Torshavn
Lotyšsko
Vaņins – Freimanis, Tarasovs, Gorkšs (C), Kolesovs, Maksimenko – Kazačoks (66. A. Višņakovs), Laizāns, Kļuškins – Šabala (83. E. Višņakovs), D. Ikaunieks (74. Uldirikis).
Ikstens, Šteinbors – Gabovs, Torress, Ulimbaševs, Savaļnieks, Uldirikis, A. Višņakovs, E. Višņakovs.

90+4'
Konec zápasu. Branky jsme se dnes nedočkali, ale fotbal to vůbec nebyl špatný. Domácí střelec Edmundsson dvakrát trefil tyč, což v důsledku stálo dnes lepší mužstvo vítězství.
Lotyšsko po sedmi porážkách v řadě získává bod a v závěrečném kole si to rozdá o předposlední místo v přímém souboji s Andorrou.
Naopak Faerské ostrovy ještě mohou postoupit na třetí místo, pokud na závěr porazí Maďarsko, což by byl pro třetí nejméně lidnatý národ UEFA neskutečný úspěch.
90+3'
Rohový kop Faeřanů, hosté se s vypětím sil ubránili.
90+2'
Hra se rychle stěhuje na opačnou stranu, Laizāns ze střední vzdálenosti také bránu netrefuje.
90+1'
Edmundsson přebral v plném běhu přihrávku patičkou od Sørensena a z pokutového oblouku vyslal vynikající střelu po zemi, která minula lotyšskou tyč doslova o milimetry!
90+1'
Nastavují se 4 minuty. Lotyšsko potřebuje zvítězit, aby mělo ještě šanci předstihnout Faerské ostrovy v konečné tabulce.
89'
Řada rychlých přízemních přihrávek Faeřanů, na jejím konci šel míč za čáru od Edmundssona, jehož hosté vytloukli.
88'
Faerské ostrovy mají pro dnešní večer dostřídáno: hřiště opouští Sølvi Vatnhamar, nastupuje Kaj Leo í Bartalsstovu.
86'
Sørensen měl na kopačce rozhodnutí! Naběhl si na Vatnhamarovu přihrávku a snažil se natlačit placírku do protipohybu brankáře, jenže bránu o pár decimetrů minul.
85'
Nielsen dost zariskoval při výběhu mimo pokutové území, kde došlo ke srážce s Eduardsem Višņakovsem, naštěstí pro brankáře byl lotyšskému náhradníkvoi pískán faul.
83'
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Valērijs Šabala, přichází Eduards Višņakovs.
83'
Višņakovsův slabý pokus po Šabalově přihrávce se stal snadnou kořistí brankáře Nielsena.
81'
Maksimenkův centr hlavičkuje z osmi metrů nad bránu Valerijs Šabala. Nielsen situaci kontroloval.
80'
Osmá desetiminutovka tohoto zápasu byla určitě nejméně pohledná, jako by se oba celky spokojily s bezbrankovou remízou.
79'
Žlutou kartu dostává Valērijs Šabala (Lotyšsko). Po odpískání strčil do Benjaminsena.
77'
Střídání v mužstvu Faerských ostrovů: ze hřiště odchází Róaldur Jakobsen, nahrazuje ho Patrik Johannesen.
Oba aktéři tohoto střídání to zde v Tórshavnu dobře znají, hrají totiž za zdejší klub B36.
74'
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Davis Ikaunieks, přichází Roberts Uldirikis.
Za útočníka Vysočiny Jihlava jde na hřiště teprve devatenáctiletý hráč, pro něhož je to druhý reprezentační start.
70'
Žlutou kartu dostává Kaspars Gorkšs (Lotyšsko). Ikaunieksovu ztrátu míče hasil bývalý obránce pražské Dukly za cenu faulu.
70'
Edmundsson zpětnou přihrávkou nabil Benjaminsenovi, v krátkém čase další míč na tribuně za lotyšskou brankou.
68'
Odražený míč na velkém vápně skočil ideálně před Jakobsenem, ten ho prudce napálil nad bránu.
66'
Rohový kop Faeřanů vyboxoval na malém vápně Vaņins.
66'
Vzápětí střídá i Lotyšsko: odstupuje Jevgenijs Kazačoks, přichází Aleksejs Višņakovs.
65'
Trenér Faerských ostrovů čekal, jak se vyvine zranění Gregersena, a odhodlal se k prvnímu střídání: ze hřiště odchází Hallur Hansson, nastupuje René Joensen.
65'
Obránce Víkinguru Gøta už je zpět na hřišti a bude pokračovat.
63'
Druhé naprosto stejné zranění během chvilky. Teď šlápl jeden z Lotyšů na ruku skluzujícímu Gregersenovi a faerský kapitán si musí nechat končetinu ošetřit za postranní čarou.
62'
Zpoza šestnáctky to zkusil přímo na bránu Šabala, domácí brankář měl dobrý výhled a jeho střelu si vychutnal.
61'
Několik minut uběhlo jen ve středu hřiště bez většího vzruchu.
57'
Tohle muselo bolet. V souboji o míč skončil na zemi nejstarší hráč na trávníku Benjaminsen (39) a napadající Kazačoks mu nechtěně šlápl plnou vahou na dlaň.
55'
Největší šanci zápasu teď měli fotbalisté Lotyšska. Šabala odcentroval na Kļuškinse, který se vymrštil do výšky a hlavičkoval k tyči. Nielsen jeho pokus konečky prstů vyškrabuje.
51'
Obrovská smůla Jóana Edmundssona. Ten si hlavičkou přiťukl centrovaný míč, odtrhl se od svých strážců a z 10 metrů podruhé v zápase orazítkoval tyč!
50'
Dezorientovaný Freimanis odhlavičkoval míč na roh, přestože ho mohl pustit do zázemí. Lotyš si ukazuje na uši, proč mu spoluhráči nekřikli.
50'
Žlutou kartu dostává Róaldur Jakobsen (Faerské ostrovy).
49'
Žlutou kartu dostává Igors Tarasovs (Lotyšsko). Zezadu skosil Edmundssona.
48'
Tór Næs vypálil z 20 metrů, při střele se srazil s dlouhovlasým Gorkšsem a tento střet vychýlil jeho pokus vysoko nad bránu.
46'
Sørensen reklamoval roh, ale odkopává se od Vaņinsovy brány.
46'
Statistiky prvního poločasu:

držení míče 57%:43%, střely na bránu 2:0, střely mimo 6:4, rohy 3:0, fauly 8:10, ofsajdy 0:0.
45'
První poločas skončil. Branku jsme neviděli, blíže k ní byli rozhodně domácí, jejichž výkon je velmi příjemným překvapením. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že celé Faerské ostrovy mají pouhých 49 tisíc obyvatel, tedy čtyřicetkrát méně než Lotyšsko.
45'
V poslední minutě poločasu ještě útočí domácí, Jakobsenovi však utíká míč za brankovou čáru.
44'
Næsův slibný polovysoký centr proletěl pokutovým územím nikým netečován.
42'
Snažení Faeřanů utnul rakouský rozhodčí, který odpískal faul ve výskoku Hanssonovi.
39'
Hansson pálí z 20 metrů vedle brány poté, co Vatnhamar trefil míčem do obličeje lotyšského kapitána Gorkšse a domácí zbytečně reklamovali ruku.
36'
Krásná akce Sørensena, který se probil přes dva Lotyše a zpětnou přihrávkou oslovil Hanssona. Ten si míč také zasekl a nechal jednoho bránícího hráče přeběhnout, do jeho tvrdé rány dal ale včas nohu Laizāns a zabránil jí v cestě k bráně.
35'
Hráči ve fialovém se osvobozují, jejich protiútok však neměl dlouhého trvání, s míčem u nohy kombinují znovu domácí a získávají výhodu další standardní situace.
35'
Od Kazačokse jde míč do zámezí, druhý roh pro ostrovany.
33'
Lotyšsko stupňuje tlak, po Šabalově přihrávce pálil z velkého vápna prudce vedle brány Kļuškins. Byla to třetí lotyšská střela za tři minuty.
31'
Zatím nejlepší střela hostů, jejím autorem byl Valerijs Šabala, který z voleje napálil míč po slabém odkopu domácího Nattestada. Ani tentokrát nemusel Nielsen zasahovat.
30'
Lotyšsko připisuje druhý střelecký pokus. Opět to bylo z velké dálky a i Kļuškins bránu minul.
29'
Odražený míč po dalším přímáku Faerských ostrovů vracel před bránu Gregersen, ten se stal snadnou kořistí lotyšského gólmana.
27'
Kdo jiný než Edmundsson zakončoval hlavičkou přímý kop domácích. Tentokrát měl ovšem útočník Odense velice vychýlená mířidla.
26'
Nielsenovi nadělal potíže Maksimenkův ostrý centr rovnoběžně s brankovou čarou. Míč v tísni přehazoval přes bránu na horní síť, ale pomezní rozhodčí signalizuje, že míč už předtím byl mimo hřiště.
25'
Šabala se bolestivě střetl s brankářem Nielsenem, který o zlomek vteřiny před bývalým útočníkem Jablonce a Příbrami ukryl míč v náručí.
22'
Po prvním rohu se Faeřané do zakončení nedostali.
21'
Už potřetí zakončuje Edmundsson, jeho šleha přes bránícího Gorkšse mířila do šibenice, Vaņins pohotovým zákrokem vyškrabuje na roh.
20'
Jevgenijs Kazačoks to teď vzal na sebe a svůj postup středem hřiště zakončil tvrdou, leč nepřesnou střelou z 25 metrů.
19'
Hanssonovi je odpískán útočný faul na Freimanise a domácí hráč se oprávněně zlobí, podle záznamu si nijak nedovoleně nepočínal.
17'
Domácí fotbalisté drží míč, Lotyši se vůbec nemohou dostat do hry.
14'
Edmundsson dostal další přesný míč do uličky od Jakobsena, obhodil si Gorkšse a pak vypálil levačkou po zemi do boční sítě.
11'
První šance ostrovanů stála za to! Vatnhammar poslal krásný centr do vápna a nejlepší domácí střelec Jóan Edmundsson hlavičkoval o zem do tyče.
8'
Začátek zápasu je plný faulů, na stadiónu je asi tak 20% veškerého obyvatelstva Faerských ostrovů, kteří zatím žádnou šanci neviděli.
2'
Jihlavský útočník Ikaunikes záhy po úvodním výkopu utekl po pravém křídle, jeho prudký centr se odrazil od jednoho z domácích obránců před Nielsena, který míč sebral do rukavic.
1'

Faerské ostrovy: Nielsen – Tór Næs, Nattestad, Gregersen, V. Davidsen – Benjaminsen, Hansson – Vatnhamar, Jakobsen, G. Sørensen – Edmundsson.
Náhradníci: Gestsson – Justinussen, Færø, Baldvinsson, Bartalsstovu, Løkin, Johannesen, Joensen, K. Olsen, Jónsson.

Lotyšsko: Vaņins – Freimanis, Tarasovs, Gorkšs, Kolesovs, Maksimenko – Kazačoks, Laizāns, Kļuškins – Šabala, D. Ikaunieks.
Náhradníci: Ikstens, Šteinbors – Gabovs, Torress, Ulimbaševs, Savaļnieks, Uldirikis, Višņakovs.

Rozhodčí: Schörgenhofer – Gutschi, Riedel (všichni Rakousko).

V tomhle utkání kvalifikační skupiny B už nepůjde o postup na mistrovství světa, přesto má zápas pro oba soupeře značnou důležitost.
Lotyši si asi ani v nejčernějších snech nepředstavovali, že budou po osmi odehraných zápasech s pouhými třemi body a skóre 3:18 na posledním místě skupiny až za oběma trpaslíky, Faerskými ostrovy a Andorrou.
Účastníci Mistrovství Evropy 2004 vydřeli v prvním zápase vítězství 1:0 v Andoře, od té doby sedmkrát v řadě prohráli, mimo jiné i před rokem na domácí půdě s Faerskými ostrovy 0:2.
Nominaci do lotyšské reprezentace si vysloužil útočník Vysočiny Jihlava Davis Ikaunieks a v české lize dříve působili také kapitán Kaspars Gorkšs (Dukla Praha) a Valerij Šabala (Jablonec, Příbram).
Celku z Pobaltí scházejí velká jména, nejzvučnější adresu zaměstnavatele má asi brankář Vanins z FC Curych, další čtyři hráči působí v Polsku a jeden na Kypru.

Naopak domácí Faerské ostrovy zažívají nejúspěšnější kvalifikační cyklus v historii, zatím získali 8 bodů při skóre 4:15, které jim kazí hlavně dva výprasky od hvězdných Portugalců (0:6 a 1:5). Faeřané jsou stále ve hře o senzační třetí místo ve skupině, o které se utkají v posledním kole v přímém souboji s Maďarskem.
To vše dokázala reprezentace odlehlého souostroví, patřícího Dánsku, které má pouhých 49 tisíc obyvatel, bez jakýchkoli zvučných jmen. Ze současného výběru hrají tři fotbalisté v Dánsku včetně nejlepšího střelce Edmundssona z Odense, tři v Norsku, čtyři na Islandu a zbylých 13 působí v domácí soutěži.