FORTUNA:LIGA - Základní část - 30. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Sparta - 30. dubna 2023   15:00

Liberec
13' Valenta (Frýdek)
1:3
(1:0)
Sparta
90' Mabil   • 90+10' Mabil   • 90+14' Kuchta  (M. Kovář)

Vliegen – Ndefe, Prebsl, Purzitidis – Fukala (C) (77. Mikula), Červ, Valenta (83. Preisler), Frýdek (65. Doumbia), Ghali (83. Mészáros) – Olatunji, Tupta (77. Rondić).
Pešl – Lehoczki, Varfolomejev, Polyák, Rabušic.
Starý – Nádvorník, Váňa; VAR: Adámková, AVAR: Horák
Stadion U Nisy, Liberec
7258 diváků
M. Kovář – Vitík, Panák (C) (46. Pavelka), P. Vydra – Wiesner, Laçi (61. Daněk), Sadílek (83. Schánělec), Højer – Karabec (83. Goljan), Kuchta, Haraslín (46. Mabil).
asistence

FORTUNA: SESTŘIH: Liberec - Sparta 1:3. Letenští jsou v čele! Mabil dvěma penaltami otočil v závěru

Zápas skončil. Sparta vyhrála 3:1 a je první, když dostala k dispozici v závěru přesilovou hru a dvě penalty. Vítězství pečetil v dlouhém nastavení Kuchta.
Po utkání viděl žlutou kartu domácí Michael Rabušic.
90'
Mabil proměnil penaltu a srovnal na 1:1!
90+16'
90+15'
Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Tomáš Schánělec).
90+14'
Sparta právě vstřelila branku!
JAN KUCHTA se dostal za obranu, kde si našel dlouhý balon a střelou přes Vliegena potvrzuje vítězství letenských.
90+12'
Žlutá karta pro tým FC Slovan Liberec (Christian Frýdek).
90+12'
Po něm ale jeden z libereckých hráčů mířil nad.
90+11'
Domácí se ještě snaží a budou zahrávat rohový kop.
90+10'
Jedna žlutá karta ještě míří na domácí lavičku.
90+10'
AWER MABIL se opět postavil k penaltě, zamířil do stejného místa, Vliegen tentokrát skočil na druhou stranu a Sparta jde do vedení 2:1.
90+9'
Lukáš Červ ještě održel žlutou kartu za protesty při nařízené penaltě.
90+8'
Celý stadion si myslel, že se přezkoumává Vydrův zákrok, ale místo toho si rozhodčí našli souboj ve vápně a Sparta bude kopat druhou penaltu v závěru utkání!
90+5'
Unikajícího Mészárose zastavil Patrik Vydra pouze za cenu žluté karty, ale možná se tu mohlo i červenat.
90+4'
Přihrávka Mabila prolétla celým pokutovým územím až k Wiesnerovi, který v obrovské šanci před prázdnou bránou promáchl.
90+4'
Na druhé straně vystřelil Tomáš Schánělec v tísni těsně vedle. Bude ale následovat rohový kop.
90+3'
Mohamed Doumbia střílel ze standardní situace těsně nad.
90+3'
Následně fauloval Martin Vitík domácího útočníka Rondiće a také on bude dohrávat pod hrozbou žluté karty.
90+2'
Mohamed Doumbia předvedl neskutečnou individuální akci, na jejímž konci bylo tvrdé zakončení Olatunjiho doprostřed brány, které Kovář vyrazil!
90+1'
Druhý poločas bude nastaven o dlouhých devět minut. Začínáme první z nich.
90'
Olivier Vliegen sice vystihl směr střely AWERA MABILA, ale australský hráč dal balonu dostatečnou razanci a pokutový kop po faulu na Jana Kuchtu proměnil.
90'
Video penaltu potvrzuje.
89'
Žlutá karta pro tým FC Slovan Liberec (Imad Rondić). Bosenský útočník byl napomenut za protesty.
88'
Liberecký obránce Gigli Ndefe navíc dostává za tento zákrok druhou žlutou kartu a je vyloučen!
88'
Jan Kuchta se dostal za obranu a utekl do vápna, kde byl zezadu faulován Ndefem! Penalta pro Spartu!
87'
Kuchta padl ve vápně po souboji s Ghalim, který je vyloučen! Penalta
87'
Kryštof Daněk hledal Schánělce na hranici ofsajdu, ale mladý útočník si balon nezpracoval.
85'
Imad Rondić dostal balon ve velmi dobré pozici nikým nehlídaný ve vápně, jenže když chtěl zabrat, uklouzl a upadl.
84'
Brian Priske poslal na trávník dvě mladé pušky z B-týmu. Uvidíme, jestli bude mít tento odvážný tah úspěch. Na druhou stranu při velkých absencích už nemá letenský lodivod příliš z čeho vybírat.
83'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Matěj Valenta, přichází Dominik Preisler,
ze hřiště odchází Ahmad Ghali, přichází Karol Mészáros.
83'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Lukáš Sadílek, přichází Tomáš Schánělec,
ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází Adam Goljan.
82'
Centroval právě Casper Højer, ale balon po pár odrazech skončil v zámezí.
81'
Během stavění míče se stalo něco ve vápně, kde zůstává ležet Lukáš Červ, kolem kterého se strhla mela, kterou musejí roztrhnout hlavní rozhodčí se svým asistentem.
80'
Gigli Ndefe dle rozhodčího rukou v obličeji fauloval Højera u rohového praporku a Sparta tak dostává výhodu zajímavé standardní situace.
79'
Matěj Valenta nechal na zádech Daňka a Olivier Vliegen tak bude vykopávat.
78'
Rondič nastřelil břevno! Kovář pak skvěle vytáhl Mikulovu hlavičku
78'
Tak to byl nástup střídajících hráčů! Imad Rondić trefil ihned po příchodu na hřiště břevno a Jan Mikula hlavičkoval sám před brankářem pod břevno, kde jeho pokus vyškrábl Matěj Kovář a připsal si důležitý zákrok!
77'
ze hřiště odchází Michal Fukala, přichází Jan Mikula,
ze hřiště odchází Ľubomír Tupta, přichází Imad Rondić.
76'
Tentokrát letěl míč přímo do rukavic Vliegena.
76'
Mabilův centr letěl hend na prvního bránícího hráče. Po následných centrech do vápna přichází ale alší roh.
75'
Kuchta nedostal centr přes Prebsla, ale vybojoval pro Spartu alespoň rohový kop.
74'
Na druhé straně si nevšiml právě Ghali úplně volného Valenty a přihrával na hranici malého vápna, kde nebyl nikdo z jeho spoluhráčů.
73'
Kryštof Daněk sice přeskočil Ghaliho, ale balon se snesl pouze do rukavic Vliegena.
72'
Awer Mabil si všiml, že Olivier Vliegen vyběhl ze svého postavení kvůli předchozí situaci a snažil se o technický obstřel. Balon jen těsně minul vzdálenější tyč.
72'
Daňkův centr na zadní tyč stihl Mabil až těsně před brankovou čarou a poslal balon pouze mezi diváky.
70'
Liberečtí hráči měli další přiležitost. Victor Olatunji nakonec zakončit nedokázal.
69'
Brian Priske (hlavní trenér AC Sparta Praha) dostává za protesty žlutou kartu.
68'
Velká Kovářova paráda, perfektním zaseknutím si obhodil Tuptu
68'
Matěj Valenta nádherně uvolnil Tuptu balonem za obranu. Matěj Kovář byl nakonec u míče dříve, ale zaváhal a jen tak tak, že ho o balon nakonec slovenský útočník neobral a nezamířil s ním vstříc prázdné bráně.
67'
Mohamed Doumbia nepustil Daňka ve vápně k zakončení.
66'
Kryštof Daněk se krásně uvolnil u postranní čáry, jenže vzápětí nepřesně přihrál.
65'
ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Mohamed Doumbia.
65'
Christiana Frýdka balon spíše trefil, takže Kovář neměl problémy balon lapit.
63'
Na druhé straně pálil Ghali jen do obránce před sebou.
62'
Jan Kuchta byl v obrovské šanci! Míč snášející se za obranu ale sám před brankářem nedokázal trefit.
61'
ze hřiště odchází Qazim Laçi, přichází Kryštof Daněk.
61'
Oba domácí borci vstávají bez pomoci a budou hrát dále.
60'
Dnešní utkání sleduje 7258 diváků.
59'
Po rohovém kopu zůstávají ve vápně Liberce ležet hned dva domácí hráči. Jedním z nich je brankář Vliegen, druhým Lukáš Červ.
58'
Fukala odhlavičkoval před Mabilem na rohový kop.
58'
Christian Frýdek zadrobil před obráncem a vystřelil těsně vedle.
57'
David Pavelka zastavil rozeběhnutého Tuptu pouze za cenu žluté karty.
57'
Na centr z levé strany si na malém vápně naskakoval Sadílek, jenže balon pouze lízl a nedokázal jej usměrnit mezi tři tyče.
56'
Centr domácího Frýdka se snesl pouze ke kopačkám Wiesnera.
55'
Michal Fukala si tělem pohlídal balon a nepustil před sebe dotírajícího Højera.
54'
Zápas nabírá na obrátkách. Hra se rychle přesunula na druhou stranu, kde Casper Højer trefil Ndefeho a Pavelka z dorážky těsně přestřelil.
54'
Za vápnem se dostal k míči Ahmad Ghali. Jeho snášející se pokus se snesl těsně za břevno Kovářovy brány.
53'
Na druhé straně se po zasekávačce ocitl v dobré pozici Olatunji. Vracející se stoper ale nakonec ještě dokázal vložit do jeho pokusu nohu a odvrátil balon na roh.
53'
Nový muž na hřišti Awer Mabil nedokázal zpracovat centr za obranu.
53'
Ale i v tomto případě se domácí hráč zvedl a bude pokračovat ve hře.
52'
Tentokrát zůstává po souboji u střídaček na trávníku druhý Nigerijec ve službách Liberce, a to Victor Olatunji.
51'
Sadílkovi utekl balon pod kopačkou.
50'
Tomáš Wiesner vidí žlutou kartu právě za ostrý zákrok na libereckého Ghaliho.
49'
Po tvrdém zákroku zůstává ležet na trávníku Ahmad Ghali. Ani jeden z týmů ale nepřerušil hru. Až nepřesné zpracování Olatunjiho dává prostor pro liberecké lékaře na ošetření.
48'
A je tomu tak i po krátkém přezkumu u videa.
47'
Po rohovém kopu se z hostujícího kotle za bránou ozvalo jednohlasné: "Ruka!". Zatím se pokračuje ve hře.
47'
Ndefe odvrátil Pavelkův oblouček před Kuchtou na rohový kop.
46'
ze hřiště odchází Filip Panák, přichází David Pavelka,
ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Awer Mabil.
46'
Je za námi prvních 45 minut zajímavého zápase mezi domácím Libercem a Spartou, po kterých vedou Severočeši 1:0. Gól zařídil tvrdou ranou pod břevno Matěj Valenta po vysokém míči za obranu z kopačky Frýdka. Právě s těmito situacemi má provizorně složená obrana letenských velké problémy a nedokáže zachytávat hráče v modrém. Hosté se kromě jedné střely Haraslína mezi tři tyče do ničeho vážnějšího nedostali, a tak vede Liberec vcelku zaslouženě 1:0. Druhý poločas začne přibližně v 16:04.
45+2'
45+2'
To na druhé straně pálil slovenský útočník Tupta. Jeho střela měla ale opačnou faleš než by si domácí přáli a skončila mimo.
45+1'
Kuchta se snažil i na zemi, jenže do zakončení se opět nedostal.
45+1'
Následně Červ raději zakopl míč daleko od brány, aby nepřišel další z rychlých protiútoků.
45'
Sparťané mají obrovské problémy se zachytáváním dlouhých míčů za obranu. Teď si jeden takový zpracoval Tupta, který v klíčovém okamžiku podklouzl.
44'
Na druhé straně se tak po nigerijské spolupráci Olatunjiho s Ghalim dostal ke střela zpoza obránce druhý jmenovaný. Bránu Kováře přestřelil.
43'
Hosté z Prahy se dostali na dostřel Vliegena, ale ani tentokrát nevyřešili dobře finální fázi.
42'
Následně se Sparta vydala do brejku, který musel zastavit Ndefe za cenu žluté karty.
42'
Frýdek vystřelil za vápnem. Trefil však obránce stojícího před ním.
41'
Casper Højer se dostal do vápna domácích, ale dobrá komunikace Ndefeho s Vliegenem znamená balon v náručí libereckého brankáře.
41'
Stejně tak Christian Frýdek o pár okamžiků později.
40'
Matěj Valenta si opět naběhl za obranu, ale tentokrát byl v mírném offsidu.
39'
Po faulu Qazima Laçiho kousek od středového kruhu bude mít Liberec k dispozici balon.
37'
Poté Sparťané založili rychlý protiútok, na jehož konci byla příliš prudká přihrávka Kuchty na Haraslína a následně ztracený balon slovenského křídelníka v souboji s Ndefem.
36'
Nadýchaný oblouček za obranu našel Valentu. Mladý záložník ale nedokázal ideálně zpracovat míč a přišel o něj.
35'
Jan Kuchta si nerozuměl s Karabcem a nepřihrál svému spoluhráči přesně.
35'
Lukáš Haraslín se postavil k míči, jenže mířil vysoko nad.
33'
Červ skvěle předskočil Haraslína a odkopl balon mimo vápno, kam se ale vrátil Olatunji a fauloval.
32'
Letenští obehrávají domácí obranu kolem vápna. Domácí hráči zatím pevně drží.
31'
Ani tentokrát se Slovan nedostal do zakončení, i když k tomu neměl daleko. Finální fázi však domácí hráči nevyřešili ideálně.
30'
Aktivní Olatunji se opět dostal za obranu a běžel z úhlu v podstatě sám na Kováře stíhán třemi obránci. Místo střely se mu míč ale nepochopitelně zamotal pod nohy a nigerijský útočník ani nezakončil. Zmar zakončil následnou rukou na zemi.
29'
Højerův centr ze standardní sitauce se snesl k nohám Vydry. Sparťanský útočník ale mířil v tísni vysoko nad.
27'
Adam Karabec neměl komu přihrát, a tak vystřelil. Balon se ale kutálel hodně vedle vzdálenější tyče.
26'
Victor Olatunji stál v době přihrávky v ofsajdu.
25'
Liberec si zatím vede velmi dobře v zakládání útoků a věří si i v těžkých přihrávkách.
23'
Vliegen neudržel Haraslínovu střelu, Kuchta spadl a chtěl penaltu
23'
Lukáš Haraslín zasekl a poprvé vystřelil mezi tři tyče. Vliegenovi jeho střela nejprve vypadla, ale napodruhé míč zkrotil.
21'
Patrik Vydra uspěl v hlavičkovém souboji s Olartunjim. Následný centr na zadní tyč odvrátil před Ghalim hostující Qazim Laçi.
19'
Domácí měli další velkou šanci! Olatunji skvěle prodloužil na Tuptu, který přesprintoval Vitíka a následně z úhlu vystřelil. Kovář jeho pokus vyrazil. Christian Frýdek se ale možná oprávněně zlobí, protože dobíhal situaci a možná mohl dostat balon do lepší pozice uprostřed vápna.
18'
Qazim Laçi se pokusil o střelu zpoza vápna, ale mířil hodně nepřesně.
16'
Zatím ale Vliegena neohrozili.
15'
Sparťané se ihned snaží o odpověď.
13'
Liberec právě vstřelil branku a jde do vedení z první střely na bránu! Christian Frýdek poslal centr do vápna ze standardní situace, který ještě letenští odvrátili. Jenže balon se vrátil opět k Frýdkovi, ten poslal vysoký míč zpět do vápna, kde si jej zpracoval MATĚJ VALENTA na hranici offsidu a střelou do horního rohu na bližší tyč nedal Kovářovi šanci.
12'
Matěj Valenta si skvěle narazil s Tuptou, přehrál prostřední řadu a hnal se vstříc Kovářovi. Panák ale včas vystoupil a faulem zastavil akci mladého záložníka.
12'
Ani průniková přihrávka na Karabce nebyla přesná.
11'
Tomáš Wiesner poslal příliš prudký centr do pokutového území Liberce, který Haraslín nemohl zachytit.
10'
V prvních deseti minutách jsme se ohrožení branky na jedné či druhé straně nedočkali. Zatím se hraje pouze mezi vápny.
9'
Nepřesná přihrávka z kopačky domácího hráče znamená aut pro Spartu.
7'
Na druhé straně se dostala do problémů také liberecká obrana. Avšak i zde se ve spolupráci s brankářem povedlo nebezpečí v podobě atakujícího Kuchty zažehnat.
6'
Olatunji dotíral na Vitíka, který ale společně s Panákem a Kovářem situaci vyřešil.
6'
Letenští kombinují s balonem na své polovin hřiště.
4'
Matěj Kovář vyběhl daleko ze svého vápna, kde těsně před Olatunjim stihl odkopnout balon. Nigerijský útočník následně brankáře Sparty fauloval.
3'
Hosté se ale následně provinili útočným faulem.
2'
Faul domácího hráče u postranní čáry znamená standardní situaci pro Spartu.
1'
První dlouhý míč končí u kopaček brankáře Sparty Kováře.
1'
Severočeši zahájí zápas úvodním výkopem.
Hráči již nastupují společně s rozhodčími na hrací plochu. Domácí Liberec v modrých dresech, hosté z hlavního města ve své třetí, tedy žluté kombinaci.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Ndefe, Prebsl, Purzitidis – Fukala (C), Červ, Valenta, Frýdek, Ghali – Olatunji, Tupta.
Náhradníci: Pešl – Lehoczki, Mikula, Preisler, Varfolomejev, Polyák, Doumbia, Mészáros, Rondić, Rabušic.
Trenér: Luboš Kozel

AC Sparta Praha: M. Kovář – Vitík, Panák (C), P. Vydra – Wiesner, Laçi, Sadílek, Højer – Karabec, Kuchta, Haraslín.
Náhradníci: Vorel, Heča – Pavelka, Kamenović, Goljan, Mabil, Daněk, Schánělec.
Trenér: Brian Priske

Rozhodčí: Starý – Nádvorník, Váňa; VAR: Adámková, AVAR: Horák.

AC SPARTA PRAHA – DRAMATICKÝ DUEL S PLZNÍ A STEJNÝ POČET BODŮ JAKO SLAVIA

Spartě aktuálně přísluší v tabulce druhé místo a může se pyšnit celkově nejlepší jarní formou. Ve čtrnácti zápasech totiž ani jednou neprohrála. Body ztratila jen třikrát, a to za remízy proti Sigmě, Slavii a Slovácku. Nastřílela 38 branek a pouze třináct jich inkasovala.

V posledním ligovém utkání se pražští fotbalisté představili v domácím utkání proti Plzni. Jednalo se o vyhrocené a hektické utkání, z kterého nakonec vyšla vítězně 2:1 Sparta, když díky penaltě ve čtrnácté minutě nastavení strhl vedení na stranu domácího celku kapitán Krejčí. O náboji utkání hovoří především počet karet. Bylo uděleno celkem osm žlutých karet a dokonce i dvě červené. Zápas nedohrál Sparťan Minčev a obránce Plzně Hejda.

Sparta stále živí naději i na zisk tzv. double. Kromě boje o ligový titul (v tabulce je aktuálně na druhé příčce se stejným bodovým ziskem jako Slavia) totiž stále hraje i MOL Cup, kde ji už dělí pouze jediný krok od zisku cenné trofeje. Ve finále se představí proti svému rivalovi, Slavii. Hrát se bude už ve středu 3. května od 19 hodin na letenském stadionu.

Hlavními útočnými hrozbami sparťanského týmu je trio Kuchta, Čvančara a Haraslín. Dohromady nastříleli 30 branek. Nejlépe je na tom Čvančara s Kuchtou, oba mají po 12 brankách a jsou nejlepšími střelci svého týmu. Oproti tomu Haraslín má více asistencí, pro své spoluhráče připravil 5 gólových situacích. V tomto ohledu je v rudém dresu lepší pouze Højer (8). Za zmínku stojí i úctyhodné statistiky kapitána Krejčího, který z pozice stopera nasbíral 11 branek. Jedničkou v bráně je Kovář, který vychytal osm čistých kont.

Ovšem již teď je jisté, že hlavní kouč Brian Priske bude několik svých klíčových hráčů pro nedělní zápas postrádat. V utkání proti Plzni se totiž vykartovali dva obránci Ladislav Krejčí (4 žluté) a Jaroslav Zelený (4 žluté), za červenou kartu si bude trest odpykávat Bulhar Minčev. Nejistý je start i Tomáše Čvančary a Asgera Sørensena (oba zranění). Dlouhodobě nejsou k dispozici ani Čelůstka, Pešek a Mejdr.

FC SLOVAN LIBEREC – ŠEST ZÁPASŮ BEZ PORÁŽKY A NEJSPÍŠ PROSTŘEDNÍ SKUPINA

Slovan potvrdil v posledním utkání proti Hradci Králové narůstající formu a svého soupeře porazil 2:1. Po vedení o dva góly díky brankám Rondiće a Olatunjiho z penalty se už na mladoboleslavském stadionu zdálo, že liberečtí hráči budou moci zápas dohrát v klidu. Ovšem Kodeš vykřesal pro „domácí“ naději, když dokázal devět minut před koncem snížit. Přestože Slovan zahodil ještě několik šancí na skórování, vedení udržel a odjel ze stadionu v Mladé Boleslavi se ziskem všech tří bodů.

Výhra znamenala pro liberecké hráče posun v tabulce až na sedmé místo a zároveň i jistotu vyhnutí se Skupině o udržení. Před posledním utkání proti Spartě to tedy vypadá, že Liberec bude hrát prostřední skupinu. Stále existuje teoretická šance na vybojování šestého místa, tedy titulové skupiny. Ovšem tato varianta se pohybuje spíše v rovině teorie, ačkoliv se v některých médiích objevily zavádějící informace, že Slovanu v případě prohry Sigmy proti Baníku stačí nad Spartou jakkoliv vyhrát. Ve skutečnosti je to tak, že pokud Sigma prohraje, museli by Severočeši k posunu na šesté místo porazit Spartu o deset branek, nebo i méně, pokud Sigma prohraje vyšším rozdílem.

V praxi to znamená například výsledky 6:0 pro Slovan a porážka Sigmy 0:5. V případě rovnosti bodů v tabulce totiž rozhoduje nejprve počet bodů, následně vzájemné zápasy (dvě remízy), poté vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních (3:3), brankový rozdíl v soutěži a následně vyšší počet vstřelených branek v soutěži. Liberečtí hráči tak v posledním kole hrají už spíše jen o umístění mezi sedmým a devátým místem (s Jabloncem totiž mají lepší vzájemnou bilanci). Pokud skončí sedmí nebo osmí, budou v semifinále Skupiny o umístění začínat venkovním duelem v neděli 7. května a na stadionu U Nisy odehrají až odvezu v sobotu 13. května.

Slovan v této sezoně proti Spartě nastoupil již dvakrát a ještě s ní ani jednou v základní hrací době neprohrál. V úvodním kole zaskočili svěřenci trenéra Kozla pražské fotbalisty a na jejich stadionu je porazili 2:1. Již ve druhé minutě se trefil Christian Frýdek a v devatenácté minutě si s přispěním Gebre Selassieho vstřelil vlastní gól Zelený, za Spartu pouze korigoval výsledek Daněk. Za brutální zákrok na Vliegena ke konci utkání byl vyloučen Kuchta.

V posledním vzájemném duelu se střetly oba celky na stadionu U Nisy. Ve čtvrtfinále MOL Cupu dokázal Liberec, i přes zranění kapitána Gebre Selassieho, v posledních minutách srovnat na 2:2 zásluhou Rabušice a dotáhnout duel až do penalt. V něm se štěstí přiklonilo na stranu letenských a liberecký tým se musel s tuzemským pohárem rozloučit.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.