Mistrovství Evropy ve fotbale -  ONLINE PŘENOS -  Chorvatsko : Španělsko - 28. června 2021   18:00

Chorvatsko
Chorvatsko
20' Pedri(vl.)  • 85' Oršić  • 90+2' Pašalić (Oršić)
3:5
(1:1)
Španělsko
Španělsko
38' Sarabia  (Gayá) • 57' Azpilicueta  (F. Torres) • 77' F. Torres  (P. Torres) • 100' Morata  (Olmo) • 103' Oyarzabal  (Olmo)
Chorvatsko
Livaković – Juranović (73. Brekalo), D. Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol – Brozović – Modrić (C) (114. Ivanušec), Kovačić (79. Budimir) – Vlašić (79. Pašalić), B. Petković (46. Kramarić), Rebić (67. Oršić).
Çakır – Duran, Ongun (vš. Turecko)
Parken Stadium, Kodaň (Dánsko)
22 771 diváků
Španělsko
Simón – Azpilicueta, García (71. P. Torres), Laporte, Gayá (77. Alba) – Koke (77. Ruiz), S. Busquets (C) (102. Rodri), Pedri – F. Torres (88. Oyarzabal), Morata, Sarabia (71. Olmo).

Červené karty: 0 – 0
Chorvati se dostali do vedení bez vlastního přičínění, když si Pedriho přihrávku ze středu hřiště nedokázal zpracovat brankář Simón a inkasoval kuriózní vlastní branku. Španělsku se povedlo vyrovnat ještě do přestávky díky trefě Pabla Sarabii.

Ve druhém poločase se Španělsko dostalo do dvoubrankového vedení po trefách Césara Azpilicuety a Ferrána Torrese, v závěru se ale Chorvati nadechli k náporu, který využili trefami střídajících hráčů Mislava Oršiće a Maria Pašaliće.

Do prodloužení Chorvatsko vstoupilo aktivně, neproměnilo však dvě výrazné příležitosti a následně dvakrát inkasovalo, když se během čtyř minut po dvou asistencích bývalé opory Dinama Záhřeb Daniho Olma trefili Álvaro Morata a Mikel Oyarzábal. V úvodu druhé poloviny prodloužení neproměnil další obrovskou šanci Ante Budimir a Španělé pak už dohráli zápas s výrazným držením míče na svých kopačkách.
Španělé zvládli strhující bitvu v Kodani a po výhře 5:3 v prodloužení postupují přes Chorvatsko do čtvrtfinále mistrovství Evropy. O jejich soupeři se rozhodne ve večerním duelu Francie se Švýcarskem.
120+1'
120+1'
Při další španělské akci Álvaro Morata zakončoval z úhlu do boční sítě, k tomu mu je zpětně máván ofsajd.
120'
Španělé ještě mohli přidat šestou branku! Mikel Oyarzábal se uvolnil v pokutovém území, měl takřka stoprocentní příležitost, přihrával ale ještě Danimu Olmovi, ten svoji technickou střelu zakroutil do vzdálenější tyče a Španělům se pak už nepovedlo dorazit balón do sítě!
119'
Po čase se k míči dostali Chorvati, Brekalův centr přeletěl naskakujícího Budimira, před dobíhajícím Oršićem pak ukryl míč do své náruče brankář Unai Simón.
117'
Oyarzábala při průniku po útočné polovině fauloval Duje Ćaleta-Car, stále jsou u míče Španělé.
117'
Dani Olmo rozehrál rohový kop nakrátko, Španělé se pak přesunuli do středu hřiště, což jim v tuto chvíli stačí.
116'
Álvaro Morata se rozběhl za chorvatskou obranu, přesprintoval Ćaletu-Cara a Dominik Livaković vyrazil jeho střelu do boční sítě!
115'
Dani Olmo se rozběhl do volného prostoru na pravé straně hřiště, pak ale zasekl míč a vrací se k pozvolné rozehrávce na spoluhráče.
114'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Luka Modrić, přichází Luka Ivanušec.
113'
Chorvatům nepomohlo ani zaváhání Pedriho, stále se hraje pod španělskou taktovkou.
113'
I nadále trvá španělská nadvláda nad míčem, Chorvati se vůbec nemohou dostat k balónu.
111'
Španělé postupně dostali míč až k Simónovi, přičemž u pokutového území bylo připraveno napadat až šest Chorvatů, ti se však k míči nedostali.
109'
Po nepřesné přihrávce Brozoviće se Španělé dostali lacino k míči a pokusí se jej držet co nejdéle.
108'
Álvaro Morata se ve středu hřiště snažil prosmýknout do samostatného úniku, zamezit mu v němu dokázala poslední chorvatská instance v podobě Dujeho Ćalety-Cara.
107'
Při dalším útočném tažení Chorvati vybojovali rohový kop, ten rozehráli velmi rychle, ohrozit Simóna však nedokázali.
106'
Po půlminutě hry měli Chorvati další tutovku! Mario Pašalić skvělou přihrávkou vysunul za španělskou obranu Budimira, jehož střela zamířila těsně za vzdálenější tyč španělské branky!
106'
Začalo druhé prodloužení.
První polovina prodloužení nabídla parádní podívanou, Chorvati ale své šance nevyužili a následně dvakrát inkasovali, podruhé tak dnes ztrácejí dvě branky.
105+1'
První poločas prodloužení skončil.
105+1'
Álvaro Morata se pokusil využít zaváhání Joška Gvardiola, tomu však pomohli spoluhráči v obraně a nepustili španělského útočníka do zakončení.
105'
Nepolapitelný Dani Olmo se protáhl podél levé postranní čáry kolem dvou protihráčů, pak se pokusil o elegantní patičku, ta ale byla nepřesná.
103'
Španělsko právě vstřelilo branku!
Španělé zaútočili do otevřenější chorvatské defenzivy, Dani Olmo tentokrát přízemní přihrávkou našel MIKELA OYARZÁBALA, jenž prostřelil brankáře Livakoviće!

Bývalý záložník Dinama Záhřeb Dani Olmo připravil i druhou španělskou branku v prodloužení.
103'
Mislav Oršić vybojoval míč u španělského pokutového území, přistrčil jej Kramarićovi, jeho rána byla prudká, mířila však přímo do postavení Unaie Simóna.
102'
Střídání v týmu Španělsko: ze hřiště odchází Sergio Busquets, přichází Rodri.
100'
Úchvatná bitva pokračuje! Skvělý pas Daniho Olma si ÁLVARO MORATA pravačkou zpracoval a levačkou nasměroval míč nechytatelně pod břevno!
99'
Dani Olmo se přihrávkou podél hranice pokutového území snažil najít některého ze spoluhráčů před brankou, míč ale vystihl Duje Ćaleta-Car a odehrál jej do středu pole.
98'
Z rohového kopu už se Španělé prosadit nedokázali, brzy se však zase zmocnili míče a kombinují ve středu hřiště.
97'
A obrovská příležitost i na opačné straně! Po rychlé španělské akci se k míči dostal v pokutovém území naprosto osamocený Dani Olmo, jeho střelu ale stačil patou zablokovat Domagoj Vida.
96'
Chorvatská tutovka! Mislav Oršić pronikl po levém křídle do pokutového území, jeho centr se odrazil ke Kramarićovi, jenž nedokázal dobře nasměrovat svoji střelu a Unai Simón ji takřka zázračně vyrazil!
95'
Fabian Ruiz nastartoval po pravém křídle Mikela Oyarzábala, jeho centr stáhl ze vzduchu Dominik Livaković.
94'
Ante Budimir se marně dožadoval odpískání ruky Paua Torrese, ten však zahrál míč ramenem.
93'
Busquets srazil k zemi Gvardiola, Chorvati budou rozehrávat ve středu hřiště.
92'
A brzy se Chorvati také dostali do velké šance, když Pašalićův centr byl odražen k Oršićovi, jehož povedená rána proletěla těsně nad břevnem španělské branky!
91'
Prodloužení by mohlo nabídnout velmi zajímavou podívanou, neboť Chorvati mají na trávníku extrémně ofenzivní sestavu.
91'
Začal první poločas prodloužení.
Na trávníku se vše blíží k rozehrání prodloužení.
Parádní fotbalová bitva v Kodani nekončí, neboť Španělé neudrželi vedení 3:1, Chorvati v závěrečné desetiminutovce vyrovnali díky střídajícím hráčům Oršićovi a Pašalićovi, uvidíme tak první prodloužení na šampionátu.
90+6'
Druhý poločas skončil.
90+6'
Oyarzábal si připravil zajímavou střeleckou pozici, byl však tísněn Brozovićem a zakončení se mu vůbec nepovedlo.
90+5'
Oyarzábalův centr byl sražen, Španělé pak byli nuceni zahrát míč až k brankáři Simónovi.
90+4'
Španělé se pokusili rychle odpovědět, po Oyarzábalově přihrávce ale Dani Olmo ze střední vzdálenosti mířil vysoko nad branku.
90+2'
Chorvatsko právě vstřelilo branku!
Chorvatská bouře radosti v Kodani! Mislav Oršić skvělým centrem našel před brankou MARIA PAŠALIĆE, ten se zavěsil do vzduchu a jemnou hlavičkou pokořil Unaie Simóna!
90+1'
Další ofsajd, tentokrát je máván Kramarićovi, jenž se dostal do zajímavé příležitosti, střelu však uspěchal, navíc kvůli ofsajdu bylo veškeré další dění zbytečné.
90+1'
Chorvati dostávají ještě šest nastavených minut na případné vyrovnání.
90'
Modrićův pas k pravé postranní čáře si dobře zpracoval Brekalo, je mu však máván ofsajd.
88'
Střídání v týmu Španělsko: ze hřiště odchází Ferrán Torres, přichází Mikel Oyarzabal.
87'
Chorvati mají na trávníku obrovské množství útočných hráčů a dá se čekat velký tlak balkánského celku, Oršićův centr se teď ale neujal.
85'
Chorvati dramatizují koncovku zápasu! Luka Modrić pronikl až ke španělské brance, pak vznikla obrovská skrumáž v těsné blízkosti brankové čáry a zdálo se, že Chorvati nepromění takřka neproměnitelné, dorážku MISLAVA ORŠIĆE ale César Azpilicueta už odkopával míč za brankovou čárou!
84'
Do další španělské příležitosti se dostal Dani Olmo, ovšem nepovedlo se mu přelobovat brankáře Livakoviće.
84'
Duje Ćaleta-Car povalil k zemi Álvara Moratu, pak si neodpustil kopnutí do protihráče a prohlíží si žlutou kartu.
83'
Kramarić neuspěl v souboji proti dvěma protihráčům, ocitl se na trávníku v sedě a o míč přišel, následně je pískán faul Budimirovi na Fabiana Ruize.
81'
Ze standardní situaci Španělsko nijak nezahrozilo, stále však bezpečně kontroluje vývoj tohoto zápasu.
80'
Álvaro Morata se pokusil zaseknout míč kolem Domagoje Vidy, po zákroku chorvatského obránce pak padl k zemi a Španělé budou zahrávat standardní situaci.
79'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Nikola Vlašić, přichází Mario Pašalić.
79'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Mateo Kovačić, přichází Ante Budimir.
77'
Střídání v týmu Španělsko: ze hřiště odchází Koke, přichází Fabián Ruiz.
77'
Střídání v týmu Španělsko: ze hřiště odchází José Gayá, přichází Jordi Alba.
77'
Po Gayově ošetření Španělé zaskočili Chorvaty rychlou rozehrávkou, FERRÁN TORRES si našel dlouhý pas Paua Torrese na pravé křídlo, přelstil v osobním souboji Joška Gvardiola a obstřelil brankáře Livakoviće!
76'
José Gayá má zdravotní potíže a musí být ošetřen.
73'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Josip Juranović, přichází Josip Brekalo.
73'
Chorvati se mocně dožadovali odpískání pokutového kopu za ruku Kokeho, Brozović si však vysloužil jen žlutou kartu za nemístné protesty.
72'
Po španělské standardní situaci se z blízkosti tyče dokázal střelecky prosadit Álvaro Morata, rozhodčím však neunikl jeho výrazný ofsajd po přihrávce Ferrána Torrese.
71'
Střídání v týmu Španělsko: ze hřiště odchází Eric García, přichází Pau Francisco Torres.
71'
Střídání v týmu Španělsko: ze hřiště odchází Pablo Sarabia, přichází Dani Olmo.

Dani Olmo se do velkého fotbalu dostal v Dinamu Záhřeb.
71'
Útočnou souhru Španělů na chorvatské polovině přibrzdil Brozović faulem na Kokeho.
69'
Gvardiol nákopem od postranní čáry vysunul do brejku Kramariće, ten nedokázal překonat Simóna, navíc mu je máván ofsajd.
67'
Mislav Oršić se hned zapojil do chorvatské útočné souhry a v pokutovém území připravil střeleckou pozici pro Gvardiola, s jeho střelou k bližší tyči si poradil brankář Simón.
67'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Ante Rebić, přichází Mislav Oršić.
66'
Tentokrát Brozović hledal přihrávkou Rebiće, ten se pokusil o střelu placírkou, ta mu však nevyšla dobře a Unai Simón si připisuje jednoduchý první zákrok v zápase.
66'
Rebićovu nepříliš ideální přihrávku si nedokázal zpracovat Brozović, míč mu odskočil k protihráčům.
64'
Juranović se pokusil lobovanou přihrávkou vysunout Kramariće, přihrával mu však nepřesně, útočník Hoffenheimu navíc stál v momentu přihrávky v postavení mimo hru.
63'
Po chorvatské ztrátě míče Luka Modrić zezadu srazil k zemi Moratu, rozhodčí Çakır ani v tomto případě nepotřeboval vytáhnout žlutou kartu.
61'
Po srážce s Busquetsem se těžce zvedá z trávníku Joško Gvardiol, měl by ale být v pořádku.
59'
Josip Juranović dostal příliš dlouhý pas na pravé křídlo, bude se kopat od španělské branky.
57'
Španělé otáčejí průběh zápasu! Pedri na levé straně hřiště posunul míč k Ferránu Torresovi, jenž přesným centrem našel před brankou CÉSARA AZPILICUETU, ten si z postu pravého beka naběhl do předbrankového prostoru a hlavou nezadržitelně skóroval! Jedná se o první reprezentační trefu pro zkušeného fotbalistu Chelsea.
55'
Pedriho centr za zadní tyč vracel před branku Sarabia, Ćaleta-Car odkopl balón do bezpečného prostoru.
54'
Turecký arbitr nechává vyměnit hrací míč, nezdála se mu jeho kvalita.
53'
Duje Ćaleta-Car na útočné polovině fauloval Álvara Moratu, rozhodčí Çakır mu pak vysvětlil, že takové zákroky tolerovat nebude.
52'
Právě spolupráce Torrese se Sarabiou mohla vést k další španělské šanci, přetažený Torresův centr ale Sarabia nedokázal sklepnout na Moratu, nabíhajícího před branku.
51'
Gvardiol si u postranní čáry pomohl faulem na Sarabiu, ten ve druhém poločase zůstal na pravé straně španělské sestavy a Ferrán Torres působí nalevo, po jejich výměně stran jsou Španělé rozhodně nebezpečnější.
49'
Gayův centr z levého křídla se neujal a Chorvati mohou hrát s míčem ve středu hřiště.
48'
Také úvod druhého poločasu se odehrává pod španělskou taktovkou, svěřenci Luise Enriqueho už zase hrají na soupeřově polovině.
47'
Eric García přihrával směrem na vlastní branku k Simónovi, tomu se tentokrát povedlo zpracovat přihrávku svého spoluhráče.
46'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Bruno Petković, přichází Andrej Kramarić.
46'
Chorvati budou do druhého poločasu střídat, do hry zamíří Andrej Kramarić.
Po zajímavém úvodním dějství je stav osmifinálové bitvy mezi Španělskem a Chorvatskem 1:1, ačkoliv Chorvati ještě nevystřelil na branku. K vedení jim totiž pomohla bizarní vlastní branka Pedriho, jehož přihrávka téměř z poloviny hřiště přeskočila kopačku brankáře Simóna a míč zamířil do sítě.

Španělé vyrovnali ve 38. minutě, kdy jejich nápor využil Pablo Sarabia, jenž dorazil do sítě střelu Josého Gayi vyraženou brankářem Livakovićem.

Španělsko mělo v prvním poločase trvalou územní převahu, Chorvati se však snaží o nebezpečné protiútoky a pokračování zápasu ještě nabídne dramatickou podívanou.
45+1'
45+1'
Sarabia přihrál k pokutovému území Moratovi, ten z otočky vysoko přestřelil branku a omlouvá se spoluhráčům, že jim nepřihrál.
45+1'
Rozhodčí Çakır k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává jednu nastavenou.
45'
Kovačić našel mezeru ve španělské obraně a kolmicí vybídl do úniku Rebiće, Unai Simón ale včas vyběhl ze své branky a odkopl míč daleko do pole.
44'
Juranović adresoval kvalitní centr před španělskou branku, Bruno Petković ale na míč nedosáhl a balónu se ujal brankář Simón.
43'
Také další Kokeho roh nenašel nikoho v bílém, míč se pak oklikou vrátil ke kapitánovi Atlética Madrid, jeho rána z dálky ale postrádala veškerou přesnost a mířila daleko vedle chorvatské branky.
42'
Kokeho centr Gvardiol odhlavičkoval za vlastní branku, následovat bude už šestý španělský rohový kop.
42'
Sarabia pronikl po pravém křídle, následnou přihrávku před branku Gvardiol srazil na další španělský roh.
41'
Torresův centr hledající u vzdálenější tyče nabíhajícího Sarabiu si pohlídal Joško Gvardiol.
40'
Španělé teď bránili poněkud laxně a ponechali soupeři velké množství prostoru, Rebić ale nedokázal dobře převzít Petkovićovu přihrávku, navíc byl v postavení mimo hru.
38'
Španělé rozpoutali obrovský tlak v chorvatském pokutovém území, v závěru tohoto snažení střelu Josého Gayi brankář Livaković vyrazil jen před sebe a PABLO SARABIA dorazil míč do sítě!
37'
Po Kokeho centru z rohového kopu se míč odrazil ke Gayovi, jenž prudkou střelou z dálky trefil spoluhráče Azpilicuetu, od nějž míč zamířil mimo branku.
36'
Ferrán Torres neodcentroval přes Gvardiola, následovat bude další španělský roh.
35'
Morata u postranní čáry přistrčil k zemi Jurakoviće, píská se proti Španělům.
34'
K Pedriho kolmici se nedostal Pablo Sarabia, navíc mu je máván výrazný ofsajd.
33'
Další nezdar Álvara Moraty, tomu ustřelil míč od kopačky Brozović a balón doputoval k brankáři Livakovićovi.
32'
Sarabiův centr od rohového praporku končí jen odpískaným útočným faulem Césara Azpilicuety, ten se provinil v souboji s Brunem Petkovićem.
31'
Morata se v souboji s Ćaletou-Carem nedostal do zakončení, následovat bude rohový kop.
31'
Kokeho přihrávka nedoputovala až k Moratovi, Gvardiol odkopl balón do středu hřiště, kde se jej zase ujalo Španělsko.
30'
Španělé se znovu usadili na soupeřově polovině a snaží se dobývat zahuštěnou chorvatskou defenzivu.
29'
Ante Rebić tvrdě poslal k zemi Kokeho a dostává se mu velmi důrazné domluvy od tureckého arbitra.
27'
Na Torresův centr si naskočil Sarabia, hlavičkoval však nepřesně, navíc si při výskoku pomohl nedovoleným zákrokem v souboji s Juranovićem.
26'
Chorvati jsou při chuti, Mateo Kovačić si před pokutovým územím našel palebnou pozici, jeho rána však prosvištěla nad břevnem.
25'
Luka Modrić kolmicí vysunul do běhu Nikolu Vlašiće, ten se přes bránícího Garcíu prodral do zakončení, z úhlu však mířil jen do boční sítě.
24'
Po Busquetsově ztrátě míče v podobě nepřesné přihrávky se Chorvati usadili na útočné polovině.
22'
Na střelecké pokusy zatím vedou Španělé 4:0, na branky však prohrávají.
20'
Chorvati se ujímají vedení bizarním momentem! Při španělské rozehrávce PEDRI přihrál brankáři Simónovi takřka z poloviny hřiště, Simónovi ale míč přeskočil kopačku a zamířil do španělské sítě!
19'
Výborný centr Ferrána Torrese našel ve velké šanci Moratu, ten hlavičkoval jen do ruky Domagoje Vidy, pak se marně hlásil o pokutový kop.
17'
Španělé pak ještě zahrávali dva rohy v rychlém sledu, do zakončení se ale nedostali. Přízemní rozehrávka toho druhého rohu dokonce dopadla tristně a vyústila v lacinou ztrátu míče.
16'
První španělská tutovka! Koke dostal skvělou přihrávku za chorvatskou obranu, jeho střelu zblízka vykopl Livaković!
15'
Při chorvatském útočném výpadu se Rebić pokusil vysunout do běhu Nikolu Vlasiće, přihrávka však byla nepřesná a míče se ujal brankář Simón.
13'
Po souhře Busquetse s Moratou a zpětné přihrávce druhého jmenovaného se opřel do střely Pablo Sarabia, fotbalista PSG z ostrého úhlu mířil do boční sítě.
11'
Gvardiol se na levé straně hřiště prosadil k centru, ten však postrádal přesnost a Španělé se bez potíží ubránili.
10'
Petković si vynutil nedovolený zákrok Garcíi ve středu hřiště, Chorvati se budou moci vůbec poprvé usadit na španělské polovině.
9'
Po Kokeho centru se k hlavičce dostal César Azpilicueta, v záklonu ale mířil přímo do středu branky, což znamenalo jednoduchý zákrok pro Dominika Livakoviće.
9'
Ferrán Torres byl faulován Kovačićem při průniku k pokutovému území, následovat bude další standardní situace pro tým z Pyrenejského poloostrova.
8'
Španělé si teď přihrávají za sílícího pískotu chorvatských fandů.
8'
V držení míče jsou znovu Španělé, zatím se takřka neustále hraje na chorvatské polovině hřiště.
6'
S první standardní situací Španělů si chorvatská defenziva poradila, následný centr se Ferrán Torres pokusil sklepnout na Kokeho, ten se v těžké pozici do zakončení nedostal.
5'
Morata byl nepříjemně faulován Marcelem Brozovićem, Španělé budou zahrávat volný kop na útočné polovině.
3'
V ochozech mají převahu chorvatští fanoušci, kteří dávají vědět o svých hlasivkách zpěvem chorálů.
2'
Laporte se pokusil zaskočit chorvatskou defenzivu dlouhým nákopem, na nějž si zabíhal levý obránce José Gayá, blíže k míči ale měl chorvatský brankář Livaković.
2'
Španělé se od úvodu zápasu usadili na chorvatské polovině a nastolili svoji obvyklou strategii, tedy velké množství krátkých přihrávek.
1'
Úvodního výkopu se ujali v bílých dresech hrající Španělé, Chorvati oblékli černou sadu.
1'
Předzápasového losu se s tureckými rozhodčími účastní jako kapitáni dlouholeté opory středové řady Realu Madrid a Barcelony, tedy Luka Modrić a Sergio Busquets.
Papírově jsou hostujícím týmem Španělé, první na řadu tak přichází jejich hymna, následovat bude ta chorvatská.
Fotbalisté už nastupují na trávník před velmi dobře zaplněné ochozy kodaňského stadiónu Parken.

Chorvatsko: Livaković – Juranović, D. Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol – Brozović – Modrić (C), Kovačić – Vlašić, B. Petković, Rebić.
Náhradníci: L. Kalinić, Sluga – D. Bradarić, Badelj, Brekalo, Ivanušec, Budimir, Kramarić, Oršić, Škorić, Pašalić, Vrsaljko.

Španělsko: Simón – Azpilicueta, García, Laporte, Gayá – Koke, S. Busquets (C), Pedri – F. Torres, Morata, Sarabia.
Náhradníci: de Gea, Sánchez – Alba, Th. Alcântara, M. Llorente, D. Llorente, G. Moreno, Olmo, Oyarzabal, Rodri, Ruiz, P. Torres.

Rozhodčí: Çakır – Duran, Ongun (vš. Turecko).
Španělsko

Ani Španělé zatím na evropském šampionátu moc nepřesvědčili, také se dočkali jediného vítězství ze tří zápasů, přičemž rovněž se jim to povedlo až v posledním kole.

Španělsko na úvod skupinové fáze nedokázalo pokořit švédskou defenzivu, což znamenalo bezbrankovou remízu, další nerozhodný výsledek pak uhrálo v zápase s Polskem, kdy nejdříve neudrželo vedení a Gerard Moreno potom neproměnil pokutový kop. Tříbodového zisku a jistoty postupu se pak Španělsko dočkalo až v posledním kole, kdy deklasovalo Slováky 5:0.

Historicky jsou Španělé nepoměrně úspěšnější, když se jim dařilo zejména mezi lety 2008 a 2012, kdy ovládli oba evropské šampionáty, i ten světový v Jihoafrické republice. Pak ale na mistrovství světa v Brazílii nepostoupili ani ze skupiny, na evropském šampionátu ve Francii i světovém v Rusku pak skončili svoji cestu v osmifinále a neradi by po vítězném hattricku zaznamenali i ten osmifinálový.
Chorvatsko

Chorvati se v samostatné historii dočkali největších úspěchů na světových šampionátech. V roce 1998 ve Francii skončili třetí, o dvacet let později v Rusku pak postoupili dokonce až do finále, kde prohráli s Francií 2:4. Na kontinentálním mistrovství je jejich maximem čtvrtfinále z let 1996 a 2008.

Do probíhajícího šampionátu balkánský celek vstoupil prohrou 0:1 s Anglií, pak remizoval 1:1 s českým týmem a postup zachraňoval až v posledním zápase, kdy v Glasgowě porazil domácí Skotsko 3:1.

Kvůli karetnímu trestu bude Chorvatsku chybět zkušený stoper Dejan Lovren, ten přitom kvůli doléčení zranění vůbec necestoval na zápas s Anglií a v obou následujících pak inkasoval žluté napomenutí, což jej vyřazuje z účasti v tomto utkání. Výrazným oslabením je i ztráta Ivana Perišiće, jenž byl pozitivně testován na covid a ocitl se v karanténě.
Hezký podvečer při sledování přenosu z utkání osmifinále mistrovství Evropy, v Kodani se utkají Chorvati se Španělskem, favority budou fotbalisté z Pyrenejského poloostrova.