Mistrovství světa v ragby - Anglie – Fidži -  ONLINE PŘENOS -  15. října 2023   17:00

Anglie – Fidži

Ragbisté Anglie potvrdili roli favorita, na postup do semifinále přes Fidži se ale neskutečně nadřeli! Byť vedli už 24:10, Difži se povedlo mezi 64. a 70. minutou položit dvě pětky a proměnit dvě konverze, díky čemuž vyrovnali na 24:24. Závěr střetnutí ale patřil anglickému kapitánovi Owenovi Farrellovi, jemuž se povedlo napřed v 72. minutě dál drop goal a poté v 78. minutě proměnil po chybě soupeře snadný trestný kop. Fidži se následně dlouho snažilo s výsledkem něco udělat, hrálo se dokonce šest minut nad rámec základní hrací doby, ale kýženou pětku už nepoložili.

Anglie postoupila do semifinále, ve kterém se utká s vítězem zápasu mezi Francií a Jihoafrickou republikou.
Utkání skončilo.
80+6'
Fidžané na zemi neuvolnili balón, rozhodčí přerušuje hru a to je konec! Farrell bude moci zakopnout míč do autu a Anglie v tuto chvíli postupuje do semifinále.
80+5'
Bude to trestný kop pro Fidži, Fidžané zakopávají do autu. Hra bude pokračovat, jelikož Fidži může po zakopnutí vhazovat.
80+4'
Rozhodčí dlouze diskutují, jak situaci vyřešit.
80+3'
Angličané zatlačili na soupeře a v podstatě se k němu dostali. Dopustili se předhozu a rozhodčí bude kontrolovat, zda se nejednalo o úmyslný předhoz.
80+2'
Už desátá fáze jejich útoku. Anglie ale soupeře doslova vytlačuje k polovině hřiště.
80+1'
Už se hraje přes limit. Fidžané mají míč, nesmí si dovolit ho ztratit. Ale nedaří se jim procpat do dvaadvacítky.
80'
Mlýn je zhruba 27 metrů od brankové zóny Anglie.
80'
Zborcený mlýn, ještě jedno opakování. Zbortila se anglická strana.
80'
Začala poslední minuta. Po jejím vypršení, jakmile bude hra přerušena, je konec. Fidži si nesmí dovolit přijít o míč. V tu chvíli bude Anglie kopat do autu.
79'
Mlýn pro Fidži na polovině Anglie. Kuruvolimu se ale nedaří dostat k míči. Následně se mlýn rozvázal a musí se opakovat.
78'
OWEN FARRELL nikam nespěchal, počkal si takřka na vypršení limitu a jednoduše proměňuje trestný kop. Fidži nyní musí položit pětku a pak proměnit konverzi, jestli chce něco s výsledkem udělat.
77'
Trestný kop pro Anglii. Farrell má míč přímo proti háčku. Jednoduchá možnost, jak navýšit vedení o další tři body.
76'
Jenže hrubka Fidžanů při jedné z rozehrávek a Angličané vyráží do protiútoku!
75'
Tentokrát Angličané mlýn zvládli. Nedařilo se jim ale dostat míč po zemi do bezpečí, a tak přichází odkop. Přímo do autu a nepříliš daleko. Vhazování pro Fidži.
74'
Mlýn se zbortil, bude se opakovat.
74'
Angličané zahrávají mlýn po předhozu soupeře na hranici vlastní dvaadvacítky.
72'
OWEN FARRELL dává drop goal! Dostal se k míči pár metrů od háčka a nákopem jej prokopl. Tři body pro Anglii, která se vrací do těsného vedení.
72'
Angličané se stále snaží dobývat brankovou čáru, nicméně Fidži dál úspěšně brání. Je ale pod obrovským tlakem.
71'
Angličané se z ničeho procpali do dvaadvacítky soupeře a tlačí se k brankovišti Fidži! To brání ze všech sil.
70'
SIMIONE KURUVOLI proměňuje konverzi a je vyrovnáno 24:24!
68'
Hrubka Angličanů! Jejich obrana propadla, čehož dokonale využívá VILIMONI BOTITU, který byl na konci průniku středem hřiště a zapisuje pětku! Je to už jen o dva body!
68'
Obrana Anglie trošičku zatlačuje soupeře dál od své dvaadvacítky.
67'
Kuruvoli ovšem trefuje tyč! Naštěstí pro Fidžany se dostávají k odraženému míči a mohou dál útočit.
67'
Vskutku, následuje trestný kop z nějakých 40 metrů.
66'
A znovu předvedl Radradra svou neskutečnou rychlost a dostal míč na polovinu Angličanů. Posléze je hra přerušena, Fidži bude mít nejspíš trestný kop za faul na hráče bez míče.
65'
SIMIONE KURUVOLI následně prokopl dalekou konverzi a snižuje na 17:24.
64'
A nakonec se to Fidži daři! Angličané byli v defenzivě rozhozeni, po přenesení hry na levé křídlo se povedlo najít z rozehrávky ze země PENIHO RAVAIE, jenž viděl mezeru mezi dvěma rojníky a pokládá pětku!
64'
Radradra s Maqalou toho nakonec skutečně docílili! A Fidži má ještě k tomu výhodu!
63'
Fidžané jsou nyní u míče a snaží se prokousat do dvaadvacítky soupeře.
61'
Angličané zahrávali mlýn na polovině soupeře, ale moc se jim to nepovedlo. Fidžané odkopli míč do autu a Marler od sebe dost hrubě odstrčil vlastního kapitána Farrella. Ono se to strká i v rámci vlastních týmů, to je pak pro rozhodčího složité.
61'
Angličané prostřídali tři hráče. Na hřiště přišli Kyle Sinckler, Danny Care a Joe Marler, odstupují Ellis Genge, Dan Cole a Alex Mitchell.
60'
Botia s Curry si podali ruce a pokračuje se dál. Jde zkrátka o hodně a zápas je emočně hodně vypjatý.
59'
Rozhodčí přerušuje hru kvůli neuvolnění balonu a už se strká a létají ruce směrem na obličeje. Tohle musí rozhodčí začít řešit, jinak se to zvrhne ve skutečnou bitku, což nikdo nechce.
59'
Bylo to moc daleko! Farrellův kop byl krátký a nedolétl do háčka.
58'
Angličané, respektivě Owen Farrell, chce zahrávat trestný kop ze 48 metrů!
57'
Ze strany Fidži to nerozhýbal nikdo jiný než Radradra. Jeho snahu však spoluhráči kazí nedovoleným zákrokem na bránícího Jonnyho Maye.
56'
Lomani byl vystřídán Simionem Kuruvolim, který se nyní postaral o daleký odkop. Míč má Anglie na své dvaadvacítce. Momentálně probíhá pasáž plná nákopů a odkopů. Po zemi to nejde.
56'
Vhazování pro Fidži na jejich polovině poté, co se po několika nákopech dostal míč do zámezí.
54'
OWEN FARRELL bez jakýchkoliv problémů proměňuje trestný kop a zvyšuje na 24:10!
53'
Ofsajd Fidži, jejich zisk míče nevyšel. Trestný kop pro Anglii a Farrell bude kopat na háčko z nějakých sedmi, osmi metrů.
53'
Postupnými krůčky se Angličané dál a dál přibližují k zóně.
52'
Mitchell se pokusil předkopnout míč do dvaadvacítky soupeře a následně Droaseseho jeho spoluhráč vytlačil do autu. Vhazování pro Anglii v nebezpečné zóně!
51'
Fidžané po vhazování přichází o míč. Těch chybiček v jejich hře je zkrátka až příliš.
50'
Fidžané se po úspěšném mlýnu posunuli po pravé straně někam na deset metrů od zóny, kde ale o míč přichází! Znovu výtečná obrana Angličanů. A Mitchell odkopává míč o dobrých padesát metrů dál do autu.
49'
Fidži má možnost zahrávat mlýn na hranici dvaadvacítky. Na hřiště přichází Peni Ravai a Samuel Matavesi. Ze hřiště odchází v dresu Fidži Tevita Ikanivere a Eroni Mawi.
48'
Radradra je dnes velmi aktivním v dresu Fidži a asi nejvíc dělá problémy defenzivě Angličanů. Po levém křídle se prodral s míčem na anglickou polovinu a byl zastaven až na hranici dvaadvacítky.
48'
Nakonec Lomani musel míč odkopnout. Po zemi to nešlo.
47'
Vysoký nákop ovšem zachytil na zemi Radradra, Fidžané se pokusí vynést míč mimo svou polovinu.
46'
Vhazování se Fidži hrubě nevyvedlo a ve vzduchu se míče zmocnili Angličané!
46'
Fidžanům byl přisouzen míč. Odkopávají do autu a budou vhazovat na pětadvaceti metrech od své zóny. Mezitím Vinayu Habosiho vystřídal Sireli Maqala.
45'
Mrtvý míč nějaké tři metry od zóny a rozhodčí přerušuje hru. Mitchell držet soupeře za dres a nechtěl ho pustit a nechybělo mnoho, aby schytal od hráče Fidži pěstí! Až příliš se bouří emoce.
44'
Farrell zakopává do autu a Anglie bude mít vhazování nějakých deset metrů od zóny.
44'
Důraz Anglie má za následek, že Fidžané znovu chybují, špatně odkopávají a nakonec se dopustili faulu v racku. Míč pro Anglii.
43'
Radradra musel chtě nechtě hrát a nepustit míč k autu, protože se po lajně řítil dopředu jeden z hráčů v bílém. A Fidžané jsou v problémech.
42'
Po vhazování však Fidži neudrželo míč a v racku o něho přichází. Angličané znovu předvádí, že svým tlakem nutí soupeře k chybám, což je hlavní důvod, proč Fidžané prozatím prohrávají.
42'
Vhazování pro Fidži zhruba na polovině hřiště.
41'
Mitchell nic neriskoval a zahlásil lapení. Bude mít klid na odkop z vlastního území.
Druhý poločas byl zahájen.
Druhý poločas začne přibližně v 18:01.
Anglie prozatím potvrzuje pozici favorita a po první půli vede 21:10. Fidži ale rozhodně nehraje špatně, jen při posunech do dvaadvacítky soupeře zatím kupí menší či větší chyby, což je připravuje o možnost hrát s vyrovnanějším skóre. Anglie ale zatím má na šampionátu problémy skórovat ve druhém poločase, takže může být ještě k vidění hodně zajímavý zápas.
40+1'
Anglie předkopla míč až do brankové zóny soupeře, kde se ale míče zmocnili Fidžané. Ti následně odkopli míč do autu a první poločas je u konce!
40'
Odkop na polovinu Fidži, míč vyskákal do autu a Anglie má vhazování na sklonku prvního poločasu.
39'
Jenže po třech fázích Fidži chybuje a Ben Earl vybojoval míč pro Anglii při boji o míč na zemi.
39'
Lomani získal míč a Fidžané mohou zkusit postupovat.
39'
Předhoz Angličanů na vlastní dvaadvacítce. Mlýn pro Fidži!
38'
OWEN FARRELL nechybuje z trestného kopu, znovu prokopává háčko z nějakých pětatřiceti metrů z pravého křídla a zvyšuje už na 21:10.
36'
Chyba Fidži, je písknut trestný kop pro Anglii a to bude z pravé strany další šance pro kapitána Farrella.
35'
Fidžané v mlýnu uspěli a skvěle přenesli hru na levé křídlo na Radradru. Ten ale dostal míč nad hlavu a nemohl se rozeběhnout z první.
35'
Po předhozu Angličanů přichází na řadu mlýn, který budou zahrávat Fidžané.
34'
A Anglie udělala dobře! OWEN FARRELL trefuje bez obtíží háčko a připisuje tři body na konto svého týmu.
33'
Owen Farrell bude kopat na bránu trestný kop. Nakonec Angličané nevolí mlýn, k němuž měli možnost se uchýlit.
32'
Po vhazování Fidžanů se ovšem míče zmocňují Angličané a napětí mezi oběma soupeři se stupňuje.
31'
Oba týmy se prostřídaly v držení míče. Následně byl Fidžany doslova odnesen do autu Lawes dvěma soupeři. Parádní defenzivní zákrok.
29'
FRANK LOMANI následně prokopává konverzi.
28'
VILIAME MATA využil mezery v anglické defenzivě, prosmýkl se skrz soupeře a doslova skočil do brankoviště! Fidžané teď využili několika chyb soupeře, díky čemuž pokládají první pětku.
26'
Jenže se netrefil, míč se mu zkroutil příliš do levé strany a končí mimo háčko! Druhé selhání Lomaniho při trestném kopu v utkání.
25'
Fidži dostává znovu příležitost kopat trestný kop. Kopáč Lomani se pokusí z velké dálky trefit háčko.
23'
Došlo k prostřídání. Marcuse Smitha, který schytal ránu do obličeje a je potřeba zastavit jeho krvácení, nahradil Ollie Lawrence. Na straně Fidži jde dolů Luke Tagi a místo něho nastupuje Mesake Doge.
23'
Posléze mohl OWEN FARRELL kopat konverzi a neměl žádné problémy. Ze středu z pár metrů přidává další dva body.
23'
Hra je přerušena a Fidžané dostávají minimálně desetiminutový trest. Vinaya Habosi trefil soupeře hlavou do hlavy a na videu se nyní bude kontrolovat, zda nedojde k většímu trestu.
23'
JOE MARCHANT prošel rozhozenou obranou soupeře a pokládá další anglickou pětku! Angličané vedou už 13:3.
22'
Angličané po špatném odkopu soupeře získali míč a derou se směrem k brankové zóně. Jejich útočné akce dělají Fidžanům obrovské problémy.
21'
Tentokrát měl FRANK LOMANI výhodu v tom, že kopal na háčko přímo ze středu a balón poslal mezi tyče. Snižuje na 3:8.
20'
Výsledkem kontroly videa je rozhodnutí o trestném kopu pro Fidži. Lomani bude kopat znovu na háčko.
19'
Po špatném odkopu Angličanů měli Fidžané vhazování, ovšem po hrubce míč ukořistil Maro Itoje, který uběhl dobrých 40 metrů! Jenže tato akce platit nebude, krátce předtím totiž došlo ke skládce bez rukou, tedy nepovoleným způsobem. A jeden z hráčů Fidži, konkrétně Tuisova, má pravděpodobně problémy s kolenem kvůli zákroku soupeře.
18'
Lomaniho kop z pravé strany šel do levé tyče, pak do pravé tyče a pak zpět do hřiště! Tomu se říká velká smůla.
18'
Trestný kop pro Fidži! Kopat na háčko bude Frank Lomani.
16'
Fidžané výborně zrychlovali hru a dělali obraně Anglie problémy. Nakonec se jim ovšem nepovedlo projít k zóně.
15'
Owen Farrell z konverze trefuje pouze tyč! Takže platí skóre 8:0 pro Anglii.
14'
V pokračující fázi útoku se míče zmocnil MANU TUILAGI, který při skládce po otočce u levé lajny pokládá míč za čáru a dává pětku!
13'
Angličané měli vhazování poblíž zóny Fidži a po rozehrávce se dokázali výborně svázat a procpali na nějakých pět metrů od brankoviště!
11'
Owen Farrell z několika metrů jednoduše prokopl háčko a zapisuje tři body na konto Anglie!
10'
Vybrali si vysokou skládku na Tuilagiho a bude se kopat na bránu.
10'
Angličané měli dokonce dvě výhody kvůli prohřeškům Fidži. Nakonec se jim nepovedlo míč donést do zóny a nyní si tedy Anglie může vybírat, který prohřešek bude potrestán.
10'
Farrell výborně posunul míč do levé strany na Tuilagiho a Anglie se postupnými krůčky blíží k položení pětky!
9'
Následně přichází chyba Fidžanů, kteří neuvolnili při hře na zemi míč. Trestný kop pro Anglii, která odkopává do zámezí a bude vhazovat.
9'
Radradra se cpal do zdvojení Angličanů, snažil se prorazit, ale ani bušení hlavou do defenzivy mu nepomohlo.
8'
Nákop Fidžanů do zámezí, budou mít vhazování na nějakých 35 metrech od brankové zóny soupeře.
7'
Z mlýnu se sice povedlo míč získat Anglii, ale dlouho se z něho favorité neradovali. Fidži předvedlo výbornou obranu a po složení soupeře získává míč.
6'
Tuisova byl hodně důrazný a Fidžané na začátku utkání ukazují, že budou hodně kousat. Následuje prohřešek proti pravidlům právě ze strany Fidži a Anglie volí mlýn k rozehrání.
5'
Nákop Fidžanů zpět do nebezpečného prostoru. Je zahlášen catch anglického ragbisty, takže bude mít klid na rozehrávku.
5'
Anglie nicméně tentokrát po vhazování udržela míč a povedlo se jí vlastní území ubránit. Následuje odkopnutí někam k polovině.
4'
Skvělý nákop Fidžanů do dvacítky Anglie, míč navíc vyskákal do autu. Takže vhazování na nějakých dvanácti metrech od zóny Angličanů.
3'
Fidžanům se povedlo po vhazování vytvořit tlak na sestavu Angličanů a vybojovali míč!
2'
Habosi si dobře předkopl míč a vyrazil do útoku ze strany Fidži, nicméně byl tvrdě složen a šiška končí v autu. Angličané vyhazují.
1'
Fidžané po zisku míče z racku vykopli míč zhruba na polovinu. Odtud zakládají první útočnou akci Angličané.
První poločas byl zahájen.
Když se řekne Fidži a sport, jako první asi většinu sportovních příznivců napadne právě ragby, které má v tomto oceánském státě velkou popularitu. V poslední době se ale tomuto týmu na světových šampionátech moc nedařilo a do čtvrtfinále se prokousalo po dlouhých 16 letech. Paradoxně se v roce 2007 hrálo rovněž ve Francii a Fidži tehdy prohrálo 20:37 s Jižní Afrikou. Na dalších třech šampionátech skončilo Fidži v základních skupinách vždy s pouze jedním vítězstvím nad nejslabším týmem své skupiny.

Letos se to ale změnilo. Byť byla skupina C poměrně našlapaná a vedle Walesu tam hrála ještě Austrálie, Portugalsko a Gruzie, povedlo se Fidži projít mezi nejlepší osmičku. Cesta do čtvrtfinále vedla přes Austrálii, kterou Fidži porazilo 22:15 a jelikož následně zdolalo i Gruzii, tak už tento tým nemuselo nikterak trápit, že vedle porážky s Walesem prohrál také v závěrečném duelu skupiny s Portugalskem, pro který se jednalo o historické vítězství na turnaji nejlepších týmů světa. V tu chvíli totiž už Fidži vědělo, že postupuje do další fáze a šetřilo se, aby nedošlo ke zbytečnému zranění.

Hlavní kouč Simon Raiwalui trošičku zariskuje a do sestavy umístí poprvé na šampionátu Tevitu Ikanivereho a do základní patnáctky se vrátí poprvé od porážky s Walesem v úvodním klání na šampionátu Albert Tuisue. Návrat do soupisky hlásí také Lekima Tagitagivalu, jenž chyběl v zápase s Portugalskem, ale byl jednou z hlavních obranných opor během dříve zmíněného srpnového přípravného zápasu s Anglií, ve kterém Fidži zvítězilo. Na křídlech budou v neděli hrát Semi Radradra a Vinaya Habosi. Ilaisa Droasese se vrátí na pozici full-backa.

Předpokládaná sestava: Ilaisa Droasese; Vinaya Habosi, Waisea Nayacalevu (captain), Josua Tuisova, Semi Radradra; Vilimoni Botitu, Frank Lomani; Eroni Mawi, Tevita Ikanivere, Luke Tagi; Isoa Nasilasila, Albert Tuisue; Lekima Tagitagivalu, Levani Botia, Viliame Mata.

Náhradníci: Samuel Matavesi, Peni Ravai, Mesake Doge, Meli Derenalagi, Vilive Miramira, Simione Kuruvoli, Iosefo Masi, Sireli Maqala.
Asi by bylo trochu zbytečné tvrdit, že favority zápasu jsou Angličané. Anglie a jejich ostrovní ragby patři nejen v Evropě, ale i ve světě k proslulým. Tento člen tzv. Six Nations, tedy šesti nejlepších evropských reprezentací, si nic jiného než vítězství nad Fidži nepřipouští. Na světových šampionátech ostatní s Fidžany Angličané ještě neprohráli. Je ale pravdou, že v srpnovém přípravném utkání Anglie s Fidži prohrála 22:30.

Jeden z historicky nejúspěšnějších evropských ragbyových týmů prošel základní skupinou bez ztráty kytičky. Angličané vyhráli všechny čtyři zápasy, když začali na začátku září výhrou 27:10 nad Argentinou. Následovalo vítězství 34:12 nad Japonskem a destrukce Chilanů, které Anglie deklasovala 71:0! Až v závěrečném klání se Samoou, kdy už měli Angličané zajištěný postup, se hralo trochu vyrovnanější klání. A skončilo nejtěsnějším možným rozdílem 18:17 ve prospěch favoritů.

Red Rose, jak se Angličanům přezdívá, půjdou do zápasu v plné palbě. Trenér Steve Borthwick udělal jen dvě změny oproti zápasu se Samoou. Kapitán Owen Farrell se vrátí na pozici fly-halfa a Alex Mitchell nastoupí na half-backu. Zároveň dojde k několika posunům v rámci sestavy, když se Elliot Daly vrátí na levé křídle, na němž hrál proti Chile, a nakonec napravo se přesune Jonny May. Joe Marchant se tedy na křídle nepředstaví a naopak bude hrát v hloubi celého pole, kde mu v předchozích zápasech fungovala chemie s Manuem Tuilagim.

Je tak tedy zřejmé, že Angličané nehodlají nic podcenit.

Předpokládaná sestava: Marcus Smith; Jonny May, Joe Marchant, Manu Tuilagi, Elliot Daly; Owen Farrell (C), Alex Mitchell; Ellis Genge, Jamie George, Dan Cole; Maro Itoje, Ollie Chessum; Courtney Lawes, Tom Curry, Ben Earl.

Náhradníci: Theo Dan, Joe Marler, Kyle Sinckler, George Martin, Billy Vunipola, Danny Care, George Ford, Ollie Lawrence.
Mistrovství světa v ragby se dostalo do své vyřazovací fáze a do konce probíhajícího desátého šampionátu zbývá už jen posledních několik utkání. Během sobotního programu se do semifinále probili Argentinci a Novozélanďané. V neděli se k nim pokusí proniknout další čtyři celky, které si během uplynulých týdnů vysloužily postup mezi nejlepší osmičku. V tomto přenosu se budeme věnovat souboji mezi Anglií a Fidži.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 17:00.