ZOH - Rychlobruslení - Ženy - 1500 metrů -  ONLINE PŘENOS -  16. února 2014   15:00

36. Shin Young Yang (KOR) +10.62
Dnešní závod na 1 500 metrů se proměnil v naprostou exhibici nizozemských závodnic, které obsadily hned první čtyři místa. Karolína Erbanová si dojela s 13. místem pro lepší umístění ve srovnání s olympiádou ve Vancouveru.
Závod rychlobruslařek na 1500 metrů skončil.
18/18
Van Beeková si s časem 1:54.54 dojela pro celkové třetí místo. Pechsteinová zajela čas 1:59.47. Na prvních čtyřech místech tak vidíme čtyři Nizozemky!
18/18
Závod zakončí zkušená Němka Claudia Pechsteinová proti Nizozemce Lotte Van Beekové.
17/18
Nakonec sedmé místo pro ruskou závodnici Lobyševovou s časem 1:57.18. Američanka třináctá.
17/18
Obě závodnice předvádí solidní jízdu, na medaile to ale stačit nebude.
17/18
V předposlední jízdě tu máme rusko-americký souboj Brittany Boweové a Jekatěriny Lobyševové.
16/18
Ruska Julija Skokovová dojela s časem 1:56.45 pro dobré umístění, na medaili to ale stačit nebude. Polka Katarzyna Bachledová-Curusová zaostala s časem 1:57.18.
15/18
Ireen Wustová s časem 1:54.09 je na druhém místě. Ter Morsová nejspíše získá zlato.
15/18
Ireen Wustová má velký náskok před Norkou, Wustová dohání náskok Ter Morsové, tak uvidíme.
15/18
V další dvojici se na trať dostane Nizozemka Ireen Wustová, která obhajuje zlato z Vancouveru a v Soči už získala medaili na trati na 3000 metrů. Zdá se, že jedině ona může přeskočit vedoucí Ter Morsovou.
14/18
Ve čtrnácté jízdě předvedla parádní výkon čtyřiadvacetiletá rodačka ze Salt Lake City Heather Richardsonová, která s časem 1:57.60 poskočila na třetí místo. Ter Morsová zatím stále suverénně vede.
13/18
Ve třinácté jízdě dojela dříve před svou soupeřkou s časem 1:56.40 a posouvá se na průběžné druhé místo Nizozemka Marrit Leenstraová. Karolína Erbanová tak klesla na šestou příčku.
12/18
Karolína Erbanová odjela velmi kvalitní jízdu. S časem 1:58.23 si dojela pro průběžné páté místo. Kouč Novák jí hned přišel pogratulovat. Erbanová se zlepšila oproti svému poslednímu závodu v Soči.
12/18
Erbanová zatím jede výborně a vypadá to na skvělý výsledek.
12/18
Nyní se k aréně Adler upínají zraky českých fanoušků, v akci bude totiž Karolína Erbanová proti Kanaďance Brittany Schusslerové.
11/18
Jedenáctá jízda byla neskutečně vyrovnaná. Pouze o devět setin ji vyhrála Ruska Šichová před Polkou Zlotkowskou. Ruská závodnice se posouvá na průběžné třetí místo.
10/18
Czerwonková dojela před Japonkou se solidním časem 1:58.46 a probojovala se na třetí příčku. Sama zajela téměř svůj nejlepší čas z olympiády v Salt Lake City.
10/18
Na trati působí Polka Czerwonková proti Takagiové z Japonska.
Začíná druhá polovina závodu.
Průběžné pořadí po devíti jízdách:

1. Jorien Ter Morsová (NED)1:53.51 OR
2. Olga Faktulinová (RUS) +4.37
3. Kali Christová (CAN) +5.12
Nyní na led přijíždí rolba, která upraví dráhu po devíti jízdách.
Máme za sebou první polovinu závodu. Nizozemka Ter Morsová určitě bude brát medaili s takovým průběžným náskokem.
9/18
Nizozemka Ter Morsová se dostává na průběžné první místo a s časem 1:53.51 vytvořila nový olympijský rekord. Neskutečné, nevídané, legendární. Bylo zajímavé sledovat doposud vedoucí Fatkulinovou, která jen nevěřícně zakroutila hlavou.
9/18
Ter Morsová ale získává na tempu a na mezičase pomalu dohání vedoucí Rusku Fatkulinovou.
9/18
Kikuchiová z Japonska vyjela do závodu ve velké rychlosti, zatím vede na Nizozemkou Ter Morsovou.
8/18
Nesbittová se dostává na průběžné třetí místo s časem 1:58.67. Její americká soupeřka dojela s časem 1:59.15.
8/18
Na trať se dostává Kanaďanka Nesbittová, jedna z hlavních favoritek celého závodu.
7/18
Christová (CAN) porazila Němku s časem 1:58.63 a posunula se na druhé místo. Stále vede Faktulinová. Hirschbichlerová je zatím v celkovém pořadí desátá.
7/18
Němka Hirschbichlerová na vnitřní dráze zatím těsně vede.
7/18
Na trať se dostává Němka Hirschbichlerová proti kanadské závodnici Christové.
6/18
Japonka Oshigiriová bude na čtvrtém místě, svou soupeřku porazila s časem 2:00.03.
5/18
A Olga Fatkulinová se dostává před Pettersovou na první místo, Norka Bokková je sedmá.
5/18
Fatkulinová nasadila obrovské tempo a dojela s vyčerpáním s časem 1:57.58.
5/18
Ruská závodnice je zatím pořádně rychlá, Norce už ujela s velkým náskokem.
5/18
Pozor, Arena Adler ožila, na start se dostává domácí ruská závodnice Faktulinová, v této jízdě bude její soupeřkou Norka Bokková.
4/18
Kanaďanka se z vnitřní dráhy dostala na první příčku, ale stejně bude v celkovém pořadí předposlední, Young je poslední s časem 2:04.13.
4/18
Po 1100 metrech vede nad svou soupeřkou Korejka, zatím by to stačilo na sedmé místo.
4/18
Young pokazila první start, ten se bude muse opakovat.
4/18
Ve čtvrté jízdě opět souboj korejské závodnice. Tentokrát Young Yang proti Kanaďance Tuttové.
3/18
Máme za sebou zatím tří jízdy, zatím závodí závodnice druhého sledu, takže to hlavní teprve přijde.
3/18
Ve třetí jízdě byla úspěšná Zhao Xin s časem 2:00:27, což na nejlepší pozice nestačí.
2/18
Druhou jízdu nakonec o pět setin ovládla Belgičanka s časem 1:59:73. Korejská závodnice zaostala s časem 1:59:78. Peetersová se tak dostává do čela závodu.
2/18
Belgičanka na druhém mezičase vede s časem 1:27:88.
2/18
Až na podruhé odstartovala druhá dvojice, v bílé kombinéze Pettersová, spolu s ní závodí Reum Kim.
1/18
Ajdová z Kazachstánu tedy zatím vede celý závod.
1/18
Ajdová dojela s časem 2:00:93, její soupeřka 2:02:94.
1/18
Ajdová zatím s časem 1:27:30 vede nad svojí sokyní.
1/18
Ajdová s Bittnerovou jsou již na trati a pouští se do prvního kola
Závodu se ale nezúčastní dnes už legendární Martina Sáblíková. Již stříbrná medailistka z letošních her se rozhodla patnáctistovku vynechat kvůli menšímu zranění třísel. Svěřenkyně kouče Nováka se tak bude šetřit na svou nejsilnější disciplínu.

Sáblíková tak nebude obhajovat bronzovou medaili z Vancouveru na stejně dlouhé trati. Vyjede až do závodu na 5000 metrů, která je její nejsilnější varianta a bude v ní aspirovat na zisk zlaté medaile.
Závodnice jsou rozdělené do dvojic, takže se závodu zúčastní celkem šestatřicet závodnic. Na startovní listině vidíme i jedno české jméno. Do závodu vyjede Karolína Erbanová, která by mohla ujet hodně solidní výsledek.
Skvělé dobré olympijské odpoledne! V Adler Areně budeme sledovat závod rychlobruslařek na 1 500 metrů. Patnáctistovka je druhou nejdelší disciplínou na hrách, a tak se rozhodně máme na co těšit.

Na nejvyšší mety budou tradičně pomýšlet Nizozemky, rozhodně musíme počítat i s německou bruslařkou Claudií Pechsteinovou. Konkurence je znovu tradičně obrovská, takže je jasné, že nás čeká sledování skutečně napínavého závodu.