Mistrovství světa v atletice  - Večerní program (6. den) -  ONLINE PŘENOS -  24. srpna 2023   19:00

Ukončeno

Večerní program (6. den)

Přenos se aktualizuje automaticky

Páteční program bude mít opět dva bloky. Dopolednímu od 10:05 budou vevodit desetibojaři a z českého pohledu velmi očekávaná kvalifikace oštěpařů s Jakubem Vadlejchem. Kvalifikace čeká i výškařku Michaelu Hrubou. Večerní od 18:30 se ponese v pokračování desetiboje, rozbězích atraktivních krátkých štafet, finále pak čeká oštěpařky, trojskokanky a v samotném závěru sprinterky i sprintery na 200 metrů a právě tyto běhy slibují i velmi zajímavé výkony. Sledujte dění s námi a nic vám neuteče.
Češi měli v programu čtvrtečního večera dvojnásobné zastoupení. Zatímco Ondřej Macík v semifinále dvoustovky už na své soupeře nestačil a časem 20,71 s skončil celkově na 22. místě, o čemž však ještě před půl rokem určitě ani nesnil, Radek Juška zaznamenal nejlepší výsledek českého dálkaře na mistrovství světa, když ve finále postoupil do užšího finále a obsadil 7. místo. Mohlo to ale být ještě lepší, bylo totiž vidět, že má skvělou formu, bohužel se při riskování ani jednou netrefil do odrazu. Kdyby se mu to povedlo, délky byly takové, že mohl být i senzačně bronzový. Velká škoda.
Nádherný atletický večer je minulostí, ale budeme na něj vzpomínat jako na ten, který bavil. Opravdu bavil. Sice se rozjížděl hodně pomalu, více než půl hodiny trvalo, než dráhu odblokovaly rozběhy mužů na 5 000 m, ve kterých senzačně skončila cesta hned 2 Keňanů, Nicholase Kipkoria a Cornelia Kemboie. Celkem 6 semifinálových běhů dvoustovky žen i mužů žádná velká překvapení nepřineslo, těm mužským však předcházela kuriózní nehoda jednoho z vozíků přivážejících atlety z rozcvičovacího stadionu. Ani semifinále osmistovky mužů nenabídla nějakou senzaci, překvapením se dá nazvat pouze vypadnutí Francouze Benjamina Roberta. Výkony však byly parádní a na finále se můžeme těšit.

Neuvěřitelnou bitvu servírovalo divákům finále dálky mužů. Od první série o zlato bojovali Řek Miltiadis Tentoglou a Jamajčan Wayne Pinnock. V jednu dobu rozhodoval o vedení o jediný centimetr lepší druhý pokus ve prospěch Pinnocka, v poslední sérii však rozhodl o zisku posledního velkého zlata do sbírky řecký dálkař. Kromě stříbra putuje na Jamajku i bronz a brambory a o poslední medaili nakonec opravdu rozhodl až lepší druhý pokus, díky kterému se mohl radovat Tajay Gayle.
Druhým technickým finále tohoto večera bylo kladivo žen, ve kterém využily nečekané absence obhájkyně zlata Brooke Andersenové stříbrná a bronzová z loňského roku a obě si o jeden stupeň cennosti kovu polepšily. Zlatou medaili brala již prvním pokusem Kanaďanka Camryn Rogersová, stříbro Američanka Janee' Kassanavoidová, bronz oslavila další Američanka DeAnna Priceová.
Finálový program na dráze zahajoval závod na 100 m překážek žen a všem očekávaným favoritkám v nesmírně těsném závodě vypálila rybník Jamajčanka Danielle Williamsová, se kterou se letos tolik nepočítalo, přesto se stala mistryní světa již podruhé v kariéře, a to hlavně zásluhou cílového předklonu, který znovu a znovu ukazuje svůj smysl. Všechny medailistky se vešly do 3 setin sekundy, stříbro brala úřadující olympijská vítězka Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika, bronz nejrychlejší žena této sezony Američanka Kendra Harrisonová.
Následovala čtvrtka mužů, v jejímž finále nedotáhl svůj návrat po vleklém zranění světový rekordman a nejrychlejší muž sezony Wayde van Niekerk z Jižní Afriky. Dlouho to vypadalo, že Matthew Hudson-Smith překoná vlastní evropský rekord a získá zlato, nakonec však nemá ani jedno a musí se spokojit se stříbrem. Úžasným finišem o zlatu rozhodl Jamajčan Antonio Watson, bronz mohl slavit v novém osobním rekordu Američan Quincy Hall.
Bez jakéhokoliv překvapení pak dopadlo poslední běžecké finále 6. dne, čtvrtka překážek žen. Nizozemka Femke Bolová se podle očekávání dočkala své první zlaté medaile v životě, za ní se pak odehrál krásný souboj o stříbro, které o jedinou setinu udržela Američanka Shamier Littleová před Jamajčankou Rushell Claytonovou.
Konec večerního programu 6. dne.
400 m překážek žen

1. Femke Bolová (NED) 51,70 s
2. Shamier Littleová (USA) 52,80 (SB)
3. Rushell Claytonová (JAM) 52,81 (PB)
4. Kemi Adekoyaová (BRN) 53,09 (AR)
5. Anna Cockrellová (USA) 53,34 (PB)
6. Ayomide Folorunsová (ITA) 54,19
7. Janieve Russellová (JAM) 54,28
8. Andrenette Knightová (JAM) 55,20
400pŽ'
Femke Bolová po době stříbrné využila přechodu Sydney McLaughlinové-Levroneové na hladkou čtvrtku a zahajuje dobu zlatou! Sice to na čtvrtce překážek nebylo o takový parník, jak se čekalo, o svém vítězství definitivně rozhodla až na začátku cílové rovinky, přesto nakonec vyhrála o více než sekundu ve výborném čase 51,70 s! Nesmírně těsný boj o stříbro se uskutečnil na úrovni, která by ještě v dobách Zuzany Hejnové stačila na zlato. Hodně rychle rozběhla závod Američanka Shamier Littleová a ankonec byla ráda, že stříbro těsně udržela ve svém nejlepším letošním výkonu 52,80 s, bronzová Jamajčanka Rushell Claytonová ale ení smutná, jelikož si zaběhla osobní rekord 52,81 s! Ani nový asijský rekord Kemi Adekoyaová z Bahrajnu 53,09 s nestačil na lepší než bramborovou pozici.
400pŽ'
Zbývá poslední závod čtvrtečního večera, finále čtvrtky překážek žen. Jak byly stovka překážek žen a čtvrtka mužů těsné, tady se čeká naprostý opak. Podle papírových předpokladů by se mělo bojovat jen o stříbro a skvělá, ale na tomto MS zatím hodně smutná Nizozemka Femke Bolová, by měla zvítězit zhruba o 2 sekundy. Bude to pravda?
Kladivo žen

1. Camryn Rogersová (CAN) 77,22 m
2. Janee' Kassanavoidová (USA) 76,36
3. DeAnna Priceová (USA) 75,41
4. Hanna Skydanová (AZE) 74,18
5. Silja Kosonenová (FIN) 73,89
6. Sara Fantiniová (ITA) 73,85 (SB)
7. Bianca Florentina Ghelberová (ROU) 73,70
8. Wang Čeng (CHN) 72,14
9. Katrine Koch Jacobsenová (DEN) 71,33 (SB)
10. Čao Ťie (CHN) 70,29
11. Anna Purchaseová (GBR) 70,29
Malwina Kopronová (POL) NM
KladŽ'
Šestá série na pořadí soutěže kladivářek vůbec nic nezměnila a stejně jako loni putují všechny medaile do Severní Ameriky! Bronz si pátým pokusem 75,41 m zajistila Američanka DeAnna Priceová, loňský bronz vylepšila na stříbro ve třetí sérii hodem 76,36 m další Američanka Janee' Kassanavoidová a zlato tentokrát putuje do Kanady, první velké světové zlato pak mohutně slaví Camryn Rogersová, která finále rozhodla hned svým prvním hodem, 77,22 m! A všechny tři medailistky slaví společně.
400 m mužů

1. Antonio Watson (JAM) 44,22 s
2. Matthew Hudson-Smith (GBR) 44,31
3. Quincy Hall (USA) 44,37 (PB)
4. Vernon Norwood (USA) 44,39
5. Kirani James (GRN) 44,52
6. Sean Bailey (JAM) 44,96
7. Håvard Bentdal Ingvaldsen (NOR) 45,08
8. Wayde van Niekerk (RSA) 45,11
400M'
350 metrů běžel skvěle Brit Matthew Hudson-Smith, útočil nejen na zlato, ale i na evropský rekord, ale v závěru přeci jen drobně zpomalil, čehož využil Jamajčan Antonio Watson a při svém debutu na mistrovství světa fantastickým finišem snad z pátého místa bere nečekanou zlatou medaili v čase 44,22 s! Matthew Hudson-Smith udržel aspoň stříbro za 44,31 s, pouze bronz pro čtvrtkařskou velmoc z USA zajišťuje Quincy Hall v novém osobním rekordu 44,37 s. Známá jména Vernon Norwood, Kirani James a Wayde van Niekerk ostrouhala, Jihoafričan dokonce finále silově nezvládl, v cílové rovince odpadl a doběhl poslední.
400M'
Vysoké plůtky jsou odstraněny a poběží se po celém oválu, je tu finále čtvrtky mužů! To může být podle letošních časů neskutečně dramatické, uvidíme, jaká bude realita. Dokáže Jihoafričan Wayde van Niekerk korunovat svůj velký návrat po vleklém zranění triumfem a stát se potřetí v kariéře mistrem světa, poprvé po 6 letech?
KladŽ'
Na prvních dvou místech soutěže kladivářek ani pátá série nic nezměnila. Jde se na poslední pokusy.
100 m překážek žen

1. Danielle Williamsová (JAM) 12,43 s (SB)
2. Jasmine Camachová-Quinnová (PUR) 12,44
3. Kendra Harrisonová (USA) 12,46
4. Devynne Charltonová (BAH) 12,52
5. Ackera Nugentová (JAM) 12,61
6. Tobi Amusanová (NGR) 12,62
7. Ditaji Kambundjiová (SUI) 12,70
8. Nia Aliová (USA) 12,78
100pŽ'
Nejlépe sice vystartovala Bahamanka Devynne Charltonová, ale postupně ji soupeřky předbíhaly a letos nečekaně, ale v kariéře již podruhé, se mistryní světa stala z krajní druhé dráhy Jamajčanka Danielle Williamsová! Poněkud pomalejší finále, než všichni čekali, vítězný čas je 12,43 s. Jednalo se však o těsný finiš tří závodnic, který rozhodl hluboký předklon Williamsové. Opět se potvrdilo, že cílovat má smysl. Portoričanka Jasmine Camachová-Quinnová až do dneška žádnou stříbrnou medaili nezískala, jen zlaté a bronzové, takže zklamaná určitě nebude, prohrála o jedinou setinu sekundy. Další 2 setiny ztratila na třetím místě Kendra Harrisonová. Tobi Amusanová na to dnes neměla a časem 12,62 s končí až šestá.
KladŽ'
V páté sérii se do kladiva pořádně opřela Američanka DeAnna Priceová a hodem 75,41 m se posunula na bronzovou příčku! Medaile by v totu chvíli putovaly pouze do Severní Ameriky!
100pŽ'
Finalistky stovky překážek slavnostně přichází na dráhu. Jeviště pro první dnešní běžecké finále je připraveno.
KladŽ'
Čtvrtá série kladivářek je u konce a žádná závodnice se v ní nedokázala zlepšit.
100pŽ'
5 minut zbývá do startu finále 100 m překážek žen. Američanka Kendra Harrisonová, nejrychlejší žena této sezony, světová rekordmanka a obhájkyně titulu Tobi Amusanová z Nigérie, úřadující olympijská vítězka Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika, nebo třeba další Američanka Nia Aliová. To jsou kandidátky zlaté medaile. Může to být nesmírně vyrovnaný závod.
KladM'
Jedinou soutěží, která momentálně na stadionu probíhá, je finále kladivářek, kde je v polovině čtvrtá série. Stejně jako v dálce mužů se v ní ale vůbec nic zajímavého neděje.
800 m mužů, 3. semifinále

1. Emmanuel Wanyonyi (KEN) 1:43,83 min Q
2. Adrián Ben (ESP) 1:43,92 (PB) Q
3. Bryce Hoppel (USA) 1:44,04 q
4. Yanis Menzane (FRA) 1:44,30 (=PB)
5. Simone Barontini (ITA) 1:44,34 (PB)
6. Andreas Kramer (SWE) 1:44,57 (SB)
7. Mark English (IRL) 1:45,14 (SB)
8. Max Burgin (GBR) 1:47,60
800M'
Teprve 19letá vycházející hvězda půlky Emmanuel Wanyonyi z Keni zaútočil na protilehlé rovince a doběhl si pro vítězství v posledním semifinále, takže poběží finále půlky. Čas 1:43,83 min. Šlo ale o velmi rychlý běh, takže i tady padaly osobní rekordy. Pro Španěla Adriána Bena to znamená překvapivý postup v čase 1:43,92 min, Francouz Yanis Meziane a Ital Simone Barontini si svými novými kariérními maximy k postupu bohužel nepomohli. Časem ale z tohoto běhu postupuje Američan Bryce Hoppel, 1:44,04 min.
800M'
Poslední semifinále osmistovky mužů právě odstartovalo.
KladŽ'
Camryn Rogersová má úžasnou sérii. Každým ze svých 3 pokusů v soutěži by vedla, ale zatím jí ani jeden neuletěl tak, aby soupeřkám vzala naději. 77,22 m z první série je stále v dostřelu. Jinak se po 3 sériích na medailových pozicích nic nezměnilo. Zklamáním končí finále pro Polku Malwinu Kopronovou, nezvládla ani jeden platný pokus.
Dálka mužů

1. Miltiadis Tentoglou (GRE) 8,52 m (SB)
2. Wayne Pinnock (JAM) 8,50
3. Tajay Gayle (JAM) 8,27 (=SB)
4. Carey McLeod (JAM) 8,27
5. Wang Ťia-nan (CHN) 8,05
6. Thobias Montler (SWE) 8,00
7. Radek Juška (CZE) 7,98
8. William Williams (USA) 7,94
9. Simon Ehammer (SUI) 7,87
10. Alejandro Parada (CUB) 7,86
11. Jeswin Aldrin (IND) 7,77
12. Marquis Dendy (USA) 7,62
DálkaM'
Wayne Pinnock sice skočil skvěle, ale 838 cm na titul nestačí! Řek Miltiadis Tentoglou se poprvé stává mistrem světa pod otevřeným nebem a už vyhrál vše, co v životě mohl! Definitivně se tak zařadil mezi největší legendy své disciplíny v historii.
DálkaM'
Na stadionu je hrobové ticho, které ukončuje až sám Pinnock pokynem k roztleskání svého rozběhu.
DálkaM'
Miltiadis Tentoglou v poslední sérii převrací soutěž dálkařů na svoji stranu! 852 cm a jde do čela! Jediný skok v soutěži ho dělí od posledního velkého titulu do sbírky, ale neraduje se. Mírní ovace publika. Stále je tu Wayne Pinnock a jeho poslední pokus.
800 m mužů, 2. semifinále

1. Marco Arop (CAN) 1:44,02 min Q
2. Djamel Sedjati (ALG) 1:44,49 Q
3. Saúl Ordóñez (ESP) 1:44,74
4. Catalin Tecuceanu (ITA) 1:44,79 (PB)
5. Gabriel Tual (FRA) 1:44,83
6. Filip Ostrowski (POL) 1:45,30 (PB)
7. Daniel Rowden (GBR) 1:45,38
8. Alex Ngelo Kipngetich (KEN) 1:45,56
800M'
Druhé semifinále půlkařů žádné velké drama nenabídlo. S přehledem postupují oba favorité, Marco Arop vyhrál v čase 1:44,02 min, Djamel Sedjati druhý za 1:44,49 min. Španěl Saúl Ordóñez měl ztrátu, takže je jasné, že z tohoto semifinále časem nikdo nepostoupí.
DálkaM'
Tajay Gayle v poslední sérii zaútočil a vyrovnal si svůj nejlepší letošní výkon! To znamená, že skočil 827 cm a na lepší druhý pokus jde na bronzovou pozici před evidentně nezdravého krajana Careyho McLeoda, který tak doplácí na své podklouznutí a skok po hlavě, jelikož nejspíš nezvládne odpovědět!
800M'
Největší šance na postup ze druhého semifinále půlkařů mají Kanaďan Marco Arop a Alžířan Djamel Sedjati.
KladŽ'
Janee' Kassanavoidová se ve třetí sérii zlepšila na 76,36 m a upevňuje si 2. pozici. Vede stále Camryn Rogersová, 3. místo drží Hanna Skydanová, ale soupeřky se výrazně přibližují.
DálkaM'
Radek Juška v poslední sérii parádně zabojoval a mohl útočit dokonce na bronz, jenže opět přešlápl a v konečném pořadí zůstane na 7. místě, což je nejlepší výsledek v historii české mužské dálky na mistrovství světa!
800 m mužů, 1. semifinále

1. Slimane Moula (ALG) 1:43,93 min Q
2. Tshepiso Masalela (BOT) 1:44,14 (PB) Q
3. Ben Pattison (GBR) 1:44,23
4. Mateusz Borkowski (POL) 1:44,30 (PB)
5. Mohamed Attaoui (ESP) 1:44,35 (PB)
6. Benjamin Robert (FRA) 1:44,38
7. Abdelati El Guesse (MAR) 1:44,55
8. Joseph Deng (AUS) 1:48,12
800M'
Slimane Moula zaútočil ve správný okamžik a mírný náskok si přes poněkud upracovaný styl běhu v posledních metrech podržel až do cíle. Vítězí v čase 1:43,93 min a postupuje do finále. Tam ho z prvního semifinále doprovodí po krásném souboji hned 6 mužů v cílové rovince Botswaňan Tshepiso Masalela z Botswany v novém osobním rekordu 1:44,14 min. Čekat budou Brit Ben Pattison (1:44,23 min) a Polák Mateusz Borkowski taktéž s novým osobním rekordem (:44,30 min).
DálkaM'
Miltiadis Tentoglou má formu. V páté sérii 830 cm, tuto metu pokořil v soutěži už potřetí, přesto mu to na zlato zatím nestačí.
800M'
V prvním semifinále se vyplatí sledovat především Francouze Benjamina Roberta a Alžířana Slimaneho Moulu.
800M'
Poslední minuty nás dělí od tří dramatických semifinálových běhů na 800 m mužů. Postupový klíč je totiž stejný jako na dvoustovce, 2 nejrychlejší z každého běhu a v součtu všech výkonů další 2 muži časem.
DálkaM'
Radek Juška jako kdyby postupem do užšího finále ztratil jiskru. Sice trefuje odraz, ale délka chybí. V páté sérii pouze 785 cm a je stále sedmý.
200 m mužů, 1. semifinále

1. Noah Lyles (USA) 19,76 s Q
2. Alexander Ogando (DOM) 20,02 Q
3. Tarsis Gracious Orogot (UGA) 20,26
4. Brendon Rodney (CAN) 20,27
5. Andrew Hudson (JAM) 20,38
6. Luxolo Adams (RSA) 20,44
7. Šota Iizuka (JPN) 20,54
8. Ondřej Macík (CZE) 20,71
200M'
Velmi dobře vyběhl zatáčku Noah Lyles a ačkoliv neběžel naplno, časomíra se zastavila na údaji 19,76 s. To bude hodně zajímavé zítřejší finále. Podle očekávání postupuje také Alexander Ogando za 20,02 s, a jelikož další běžci již měli ztrátu, je to z tohoto semifinále všechno. Ondřej Macík po včerejším skvělém výkonu dnes na soupeře nestačil a doběhl poslední, osmý, v čase 20,71 s, o kterém i tak ještě před půl rokem jen snil.
200M'
První semifinále dvoustovkařů se se zpožděním 25 minut konečně uskuteční! V páté dráze Ondřej Macík, hned vedle sebe má jednoho z favoritů postupu, Alexandera Oganda z Dominikánské republiky. Hvězdou však je Američan Noah Lyles.
KladŽ'
Kanaďanka uzavírala první sérii, druhou pak otevírala Američanka Janee' Kassanavoidová a hodem 76,00 se řadí na 2. místo!
KladŽ'
Kanaďanka Camryn Rogersová se rázně přihlásila do boje o zlato! 77,22 m! Po loňském stříbru by moc ráda získala kov nejcennější.
DálkaM'
Ve čtvrté sérii dálkařů se vůbec, ale vůbec nic neděje. Mohla by se úplně vymazat a nic by to neovlivnilo. Jde se do páté série.
200 m mužů, 3. semifinále

1. Erriyon Knighton (USA) 19,98 s Q
2. Zharnel Hughes (GBR) 20,02 Q
3. Andre De Grasse (CAN) 20,10
4. Joseph Fahnbulleh (LBR) 20,21
5. Towa Uzawa (JPN) 20,33
6. Rasheed Dwyer (JAM) 20,49
7. Shaun Maswanganyi (RSA) 20,65
8. William Reais (SUI) 20,67
200M'
Erriyon Knighton úžasně vyběhl zatáčku a cílovou rovinku mohl z vetší části kontrolovat, aby v pohodě postoupil časem 19,98 s. Stejně v pohodě dobíhal také Zharnel Hughes v čase 20,02 s, ale protože tito dva neměli takový náskok jako dva nejlepší ve druhém semifinále, ve hře o postup do finále jsou i Kanaďan Andre de Grasse časem 20,10 s a Joseph Fahnbulleh z Libérie časem 20,21 s.
200M'
Třetí semifinále dvoustovkařů a hlavní favorité jsou Američan Erriyon Knighton a Brit Zharnel Hughes.
KladŽ'
Hanna Skydanová z Ázerbajdžánu zakládá v první sérii kladivářek hodem 74,18 m a potvrzuje má slova, že bude útočit na zápis do sportovních dějin své země.
DálkaM'
Radek Juška ve čtvrté sérii předvedl suverénně nejhorší pokus v soutěži. Pouze 765 cm a stále je sedmý.
200M'
Neskutečný důvod prozatímního neuskutečnění prvního semifinále dvoustovky! To bylo přesunuto až na konec, jelikož při převážení z rozcvičovacího na hlavní stadion narazil do jejich „golfového“ vozíku jiný vozík a podle informací došlo k drobnému zranění Jamajčana Andrewa Hudsona. Snad bude moct běžet.
200 m mužů, 2. semifinále

1. Kenneth Bednarek (USA) 19,96 s Q
2. Letsile Tebogo (BOT) 19,97 Q
3. Courtney Lindsey (USA) 20,22
4. Sinesipho Dambile (RSA) 20,28 (PB)
5. Renan Correa (BRA) 20,43
6. Taymir Burnet (NED) 20,65
7. Alaba Olukunle Akintola (NGR) 20,75
Aaron Brown (CAN) DQ
200M'
Kenneth Bednarek skvěle vyběhl zatáčku, Letsile Tebogo se na něj na rovince rychle dotáhl a oba favorité doběhli do cíle bok po boku kontrolovaným tempem, dobře si byli vědomi, že je nikdo neohrožuje. I tak v čase pod 20 sekund (19,96 a 19,97 s) a za čárou cíle si ťukli pěstí. Na čas bude čekat Američan Courtney Lindsey časem 20,22 s.
200M'
Semifinále dvoustovky mužů nezačíná prvním, ale nečekaně až druhým během. Tady jsou hlavními favority postupu Letsile Tebogo z Botswany a Američan Kenneth Bednarek.
KladŽ'
Na ploše jsou představovány finalistky soutěže kladivářek. Jak již bylo napsáno v upoutávce, chybět v něm bude největší favoritka Američanka Brooke Andersenová. Možnosti pro prakticky všechny startující se tím výrazně rozšířily a mohli bychom se dočkat třeba historické medaile z atletického mistrovství světa pro Ázerbajdžán.
DálkaM'
Miltiadis Tentoglou ve třetí sérii opět skočil daleko, ale 839 cm znamená, že jeho druhý nejlepší pokus je o 1 cm horší než u Pinnocka a Řek tak stále zůstává druhý, přičemž těsněji už to v dálce téměř nejde!
200M'
Semifinále mužské dvoustovky nabírá z neznámého důvodu zpoždění.
DálkaM'
Ani Ind Jeswin Aldrin Radka Jušku nepřeskočil, překonat už ho může pouze Američan William Williams, takže český dálkař má jistotu účasti v elitní osmičce a bude skákat ještě třikrát!
DálkaM'
Simon Ehammer si hodně pohlídal odraz, ale na úkor vzdálenosti! 787 cm nestačí, šance Radka Jušky na užší finále výrazně vzrostly!
DálkaM'
Kubánec Alejandro A. Parada ani třetím pokusem Radka Jušku nepřeskočil. Dobrá zpráva. Teď pokus o bytí a nebytí pro Simona Ehammera.
DálkaM'
Carey McLeod vzal třetí pokus šipkou, protože na odrazu při přešlapu podklouzl. Vypadalo to hodně efektně, ale také hodně nebezpečně. Doufejme, že se průběžně třetí Jamajčan nezranil.
DálkaM'
Radek Juška dnes rozhodně má v noze skoky kolem 815 cm. Jenže musí trefit odrazové prkno, což se ve třetí sérii opět nepovedlo. Přešlap o 2,5 cm. A bude se muset strachovat, aby 798 cm na užší finále stačilo.
200M'
Necelých 10 minut zbývá do dalších semifinálových soubojů na dvoustovce, tentokrát v podání mužů. A hned v prvním běhu se představí v 5. dráze Ondřej Macík, jenž bude chtít ve své průlomové sezoně opět útočit na osobní rekord.
DálkaM'
Druhá série je minulostí a Radek Juška stále drží postupové 7. místo do užšího finále.
DálkaM'
Wayne Pinnock prožívá nejlepší dva dny svého života! Už jen na 4 cm se přiblížil svému senzačnímu skoku z kvalifikace a vyrovnává Miltiada Tentogloua výkonem 850 cm! A jelikož má lepší druhý pokus, jde do průběžného vedení!
200 m žen, 3. semifinále

1. Shericka Jacksonová (JAM) 22,00 s Q
2. Sha'Carri Richardsonová (USA) 22,20 Q
3. Marie-Josée Ta Louová (CIV) 22,26 (=SB) q
4. Bianca Williamsová (GBR) 22,45 (PB)
5. Jaël Bestuéová (ESP) 22,60
6. Veronica Shanti Pereiraová (SGP) 22,79
7. Favour Ofiliová (NGR) 22,86
8. Gina Bassová (GAM) 23,10
200Ž'
Skvěle vyběhly zatáčku Shericka Jacksonová a Marie-Josée Ta Louová, pro drobnou sprinterku z Pobřeží Slonoviny často bývá dvoustovka příliš dlouhá, ale tentokrát na rovince tolik nezvadla a udržela aspoň třetí místo v postupovém čase 22,26 s! Postup si s přehledem pohlídaly obě favoritky, Shericka Jacksonová za rovných 22 sekund a Sha'Carri Richardsonová za 22,20 s. Favour Ofiliová to nezvládla.
200Ž'
Poslední semifinále dvoustovky žen má jasné favoritky v Jamajčance Shericke Jacksonové a Američance Sha'Carri Richardsonové. Nesmíme ale zapomenout na nenápadnou a teprve 20letou Nigerijku Favour Ofiliovou z Nigérie ve druhé dráze.
DálkaM'
Švýcar Simon Ehammer má problémy! Skvělý dálkař a vícebojař zapsal druhý přešlap, tentokrát hodně těsný, a ačkoliv ukazuje, že rozhodně má na to, aby zaútočil na medaili, více mu teď hrozí vypadnutí již po třetí sérii!
200 m žen, 2. semifinále

1. Julien Alfredová (LCA) 22,17 s Q
2. Daryll Neitaová (GBR) 22,21 (PB) Q
3. Anthonique Strachanová (BAH) 22,30
4. Kayla Whiteová (USA) 22,34
5. Kevona Davisová (JAM) 22,34
6. Jessika Gbaiová (CIV) 22,88
7. Adaejah Hodgeová (IVB) 22,96
8. Kryscina Cimanouská (POL) 23,34
200Ž'
Velmi dobře vyběhla zatáčku Jamajčanka Kevona Davisová, ale na rovince začala ztrácet a propadla se až na 5. místo. Nejlépe zvládla posledních 50 metrů Julien Alfredová a vyhrála v čase 22,17 s, Daryll Neitaová sice v závěru neměla tolik sil a ztratila vedení, přesto postupuje do finále v novém osobním rekordu 22,21 s! Na čas čekají Anthonique Strachanová (22,30 s) a Kayla Whiteová (22,34 s), obě mají slušnou šanci.
DálkaM'
Carey McLeod rozšiřuje jamajský dvojblok na trojblok! Vklínil se mezi své reprezentační kolegy na průběžné třetí místo, 827 cm ve druhé sérii!
200Ž'
Druhé semifinále dvoustovky žen nabídne hodně ostrý střet o 2 přímá postupová místa pro čtveřici Julien Alfredová ze Svaté Lucie, Anthonique Strachanová z Baham, Daryll Neitaová z Velké Británie a Kayla Whiteová z USA.
DálkaM'
Radek Juška sice také atakoval podobnou vzdálenost jako Gayle před ním, avšak s přešlapem více než 8 cm, což činí jeho druhý pokus v soutěži neplatným. Zatím je šestý.
DálkaM'
Tajay Gayle uzavírá zespodu jamajský dvojblok a řadí se na třetí pozici skokem 817 cm ze druhé série.
200 m žen, 1. semifinále

1. Gabrielle Thomasová (USA) 21,97 s Q
2. Dina Asherová-Smithová (GBR) 22,28 Q
3. Natalliah Whyteová (JAM) 22,52
4. Tasa Jiyaová (NED) 22,67 (PB)
5. Olivia Fotopoulouová (CYP) 22,73
6. Dalia Kaddariová (ITA) 22,75
7. Polyniki Emmanouilidouová (GRE) 23,15
Maboundou Konéová (CIV) DQ
200Ž'
Zatáčku nejlépe vyběhla Britka Dina Asherová-Smithová, následnou rovinku ale zvládla zdaleka nejrychleji právě Gabrielle Thomasová a vítězí v čase 21,97 s! Asherová-Smithová v poklidu udržela druhé místo za 22,28 s, Jamajčanka Natalliah Whyteová bude čekat, zda čas 22,52 s bude stačit na postup, ale osobně si to nemyslím. Nizozemka Tasa Jiyaová si dokonce vytvořila nový osobní rekord, 22,67 s.
200Ž'
Hlavní favoritkou prvního semifinále dvoustovkařek je Američanka Gabrielle Thomasová.
DálkaM'
Jamajčan Wayne Pinnock ukázal, že jeho obrovské zlepšení v kvalifikaci nebylo náhodné! Jeho vstup do soutěže je totiž dlouhý 840 cm a pevně se usazuje na stříbrné pozici, přičemž vedoucí Řek není zase tak daleko!
DálkaM'
Miltiadis Tentoglou rázně vykročil za posledním velkým titulem, který mu ještě chybí! Fantastický úvodní pokus, 850 cm! Tato hozená rukavice se ostatním bude jen velmi těžko zvedat.
200Ž'
Na dráze se mezitím chystají tři semifinálové běhy ženské dvoustovky. Postupový klíč je klasický, 2 nejlepší z každého běhu a další dvě v součtu všech výkonů na čas.
DálkaM'
Polovina první série je již za námi a dosud nikdo výkon Radka Jušky nepřekonal. Český dálkař je stále skokem dlouhým 798 cm v průběžném vedení. To samozřejmě dlouho nevydrží, ale je to příjemné.
5 000 m mužů, 2. rozběh

1. Luis Grijalva (GUA) 13:32,72 min Q
2. Yomif Kejelcha (ETH) 13:32,83 Q
3. Mohammed Ahmed (CAN) 13:33,16 Q
4. Berihu Aregawi (ETH) 13:33,23 Q
5. Oscar Chelimo (UGA) 13:33,40 (SB) Q
6. Mohamed Ismail (DJI) 13:33,51
7. Jacob Krop (KEN) 13:33,63
7. Ishmael Rokitto Kipkurui (KEN) 13:33,63 Q
9. Thierry Ndikumwenayo (ESP) 13:34,03
10. Rodrigue Kwizera (BDI) 13:35,81
11. Magnus Tuv Myhre (NOR) 13:36,36
12. Jonas Raess (SUI) 13:37,84
13. Henrik Ingebrigtsen (NOR) 13:38,80
14. Hugo Hay (FRA) 13:39,76
15. Sean McGorty (USA) 13:40,28
16. Morgan McDonald (AUS) 13:43,58
17. Hjuga Endo (JPN) 13:50,49
18. Emil Danielsson (SWE) 13:54,35
19. Robin Hendrix (BEL) 13:55,81
20. Samuel Freire (CPV) 14:07,38 (PB)
21. Ferenc Soma Kovács (HUN) 14:11,99 (SB)
22. Mohamed Hrezi (LBA) 14:14,72 (SB)
5000mM'
Známe finálové složení závodu na pět kilometrů mužů. Pro vítězství si doběhl nejaktivnější muž druhého rozběhu Luis Grijalva, který se ještě natlačil před vyklusávajícího Jomifa Kejelchu. Postupují i další Etiopan Berihu Aregawi, Kanaďan Mohammed Ahmed, Uganďan Oscar Chelimo, Mohamed Ismail z Džibutska a Keňané Jacob Krop s Ishmaelem Rokittem Kipkuruiem.
DálkaM'
Solidní start Radka Jušky do finále dálky! Český reprezentant atakoval hranici osmi metrů, tu nakonec rozdílem dvou centimetrů nepokořil.
5000mM'
Změna na čele, kam se prodral jeden z favoritů, Etiopan Berihu Aregawi. Za Etiopanem zůstává aktivní Grijalva, největší favorité už si hledají prostor pro závěrečný sprint.
5000mM'
Tři kilometry jsou minulostí a na prvním místě nic nového, Luis Grijalva táhne početnou skupinu o finále usilujících vytrvalců.
DálkaM'
Za okamžik vypukne disciplína, která bude ohromně zajímat české fanoušky, finále dálky! Radek Juška postoupil z devátého místa poté, co opakovaným druhým pokusem skočil parádních 810 centimetrů. Favority ale hledejme jinde. Nejdelší skok sezóny 8,54 metru předvedl v kvalifikaci Jamajčan Wayne Pinnock, nechybí ani vedoucí muž světových tabulek Miltiadis Tentoglou z Řecka či švýcarský obojživelník Simon Ehammer, ten kromě dálky dokáže bojovat o medaile na světové úrovni i v desetiboji.
5000mM'
Stále je to Luis Grijalva, který udává tempo a viditelně nemá potřebu střídat. Na druhou příčku se vytáhl belgický reprezentant Robin Hendrix.
5000mM'
Úvod závodu je dle očekávání v opatrnějším duchu. Není kam spěchat, protože časem se nepostupuje. Početné startovní pole vede Luis Grijalva z Guatemaly.
5000mM'
Blíží se start druhého rozběhu na pět kilometrů. Představí se v něm třeba nejstarší z bratří Ingebrigtsenů Henrik či Etiopan Berihu Aregawi, jemuž by neměl uniknout postup.
5 000 m mužů, 1. rozběh

1. Mohamed Katir (ESP) 13:35,90 min Q
2. Hagos Gebrhiwet (ETH) 13:36,15 Q
3. Jakob Ingebrigtsen (NOR) 13:36,21 (SB) Q
4. Ouassim Oumaiz (ESP) 13:36,35 Q
5. Abdihamid Nur (USA) 13:36,37 Q
6. Jimmy Gressier (FRA) 13:36,42 Q
7. Paul Chelimo (USA) 13:36,51 Q
8. Narve Gilje Nordås (NOR) 13:36,55 Q
9. Andreas Almgren (SWE) 13:36,57
10. Egide Ntakarutimana (BDI) 13:37,53
11. Benjamin Flanagan (CAN) 13:38,69
12. Mike Foppen (NED) 13:38,94
13. John Heymans (BEL) 13:39,67
14. Nicholas Kipkorir (KEN) 13:40,43
15. Birhanu Balew (BRN) 13:41,00
16. Brian Fay (IRL) 13:42,86
17. Cornelius Kemboi (KEN) 13:44,32
18. Kazuja Šiodžiri (JPN) 13:51,00
19. Stewart McSweyn (AUS) 13:56,81
20. Sam Parsons (GER) 14:03,14
21. Valentin Soca (URU) 14:16,15
5000M'
V posledním kole se začalo závodit a nástupem na protilehlé rovince o svém vítězství v prvním rozběhu rozhodl Mohamed Katir. Za ním se pak mohutně sprintovalo, jelikož do cílové rovinky nabíhalo společně 8 mužů, místo však bylo pouze pro 7 z nich, a o konci na mistrovství rozhodovaly pouhé 2 setiny sekundy! O tak titěrný rozdíl na 5 kilometech zbyly oči pro pláč pro Švéda Andrease Almgrena. A k velkému překvapení se ve finále neobjeví aní Nicholas Kipkorir, ani Cornelius Kemboi! Totalní keňský propadák! Postupovou osmičku promě Katira tvoří jeho krajan Ouassim Oumaiz, Etiopan Hagos Gebrhiwet, Norové Jakob Ingebrigtsen a Narve Gilje Nordås, Američané Abdihamid Nur a Paul Chelimo a Francouz Jimmy Gressier.
5000M'
Velká tragédie Australana Stewarte McSweyna, který 3 kola před koncem upadl a prakticky ztrácí naděje na postup! A výrazně zkomplikoval situaci také Ingebrigtsenovi, jenž ho musel přeskakovat.
5000M'
Běží se podle očekávání dost pomalu, vzhledem k postupovému klíči není třeba honit čas. Jde pouze o pozice. Ingebrigtsen běží hodně zezadu, po 3 kilometrech je celé pole stále pohromadě.
5000M'
Z prvního rozběhu by neměli mít potíže s postupem Nicholas Kipkorir a Cornelius Kemboi z Keni, Španěl Mohamed Katir a také pouze stříbrný ze včerejšího mílařského finále Nor Jakob Ingebrigtsen. Ten přijde o očekávaný souboj s vítězem desítky Joshuou Cheptegeiem z Ugandy, který bohužel na start prvního rozběhu nedorazil.
5000M'
Večerní část šestého dne začíná hodně zvolna. První půlhodinu budeme sledovat pouze vytrvalce na trati 5 000 m ve dvou rozbězích. Do finále postoupí z každého prvních 8 mužů v cíli.
Začátek večerního programu 6. dne.
Program večerního bloku 6. dne

19:00 – 5 000 m mužů, rozběhy
19:30 – dálka mužů, finále (Radek Juška)
19:45 – 200 m žen, semifinále
20:20 – 200 m mužů, semifinále (Ondřej Macík)
20:26 – kladivo žen, finále
20:50 – 800 m mužů, semifinále
21:22 – 100 m překážek žen, finále
21:35 – 400 m mužů, finále
21:50 – 400 m překážek žen, finále
Pravděpodobný sólozávod nizozemské překážkářky celý čtvrteční program uzavře. Již v jeho první polovině však čeští fanoušci budou moct fandit oběma borcům, kteří do něj měli možnost ve středu postoupit. Jedná se o dálkaře Radka Jušku, jenž po dlouhých 6 letech dokázal v hlavě zvládnout kvalifikaci a postoupit do finále mistrovství světa, kde v případě atakování sezonního maxima má šanci na účast i v užším finále, objevem a senzací sezony z českého pohledu je pak 22letý dvoustovkař Ondřej Macík, který až v červnu na Zlaté tretře běžel poprvé v životě pod otevřeným nebem dvoustovku pod 21 sekund, aby v posledním měsíci již 2× zvládl tuto trať za 20,40 s a lépe, podruhé přitom v rozběhu, čímž si zajistil jako jediný Evropan bílé pleti postup do semifinále. Oběma budeme přát co nejlepší výsledek.

Večerní část čtvrtečního programu však otevřou rozběhy vytrvalců na 5 000 m, v nichž najdeme plejádu známých jmen, včetně olympijského vítěze na této trati a trojnásobného mistra světa na dvojnásobné vzdálenosti Joshuy Cheptegeie z Ugandy. Pak už začne ona dálka, kde je sice největším favoritem Řek Miltiadis Tentoglou, avšak v kvalifikaci se novým osobním rekordem 854 cm zaskvěl mladý Jamajčan Wayne Pinnock. Během této soutěže se zároveň dozvíme, zda semifinále 200 m žen i mužů přinesou nějaká velká překvapení, nebo všichni medailoví kandidáti postoupí do pátečních bojů o zlato. To v kladivu žen se senzace konaly už v kvalifikaci a zde je cesta k nejcennější medaili zcela otevřená, jelikož obhájkyně zlata a nejlepší žena sezony Brooke Andersenová do finále vůbec neprošla. Na dráze pak fanoušky před čtvrtečními vrcholy nažhaví dramatická semifinále půlkařů, aby se pak na cílovou rovinku postavily plůtky a ve finále ženské stovky překážek se ukázalo, zda bude stále platit, že Nigerijka Tobi Amusanová je převážně šokem loňského šampionátu, nebo dokáže svůj úspěch zopakovat, když má tentokrát v cestě i Američanku Kendru Harrisonovou? Zcela nepředvídatelnou podívanou následně nabídne finále čtvrtkařů, do kterého nejrychlejší muž sezony a konečně zdravý světový rekordman Wayde van Niekerk z Jižní Afriky postoupil nečekaně až na čas a poběží tak v ne zrovna výhodné druhé dráze. Zde však opravdu platí, že vyhrát titul mistra světa může opravdu kdokoliv z finálové osmičky. Což je obrovským kontrastem proti poslednímu běžeckému finále dne, již zmíněné čtvrtce překážek žen, kde by dostihovou terminologií mohla nastat situace „Femke Bolová první, zbytek nikde“.
Vítejte u dalšího ze série přenosů z mistrovství světa v atletice v Budapešti! To ve čtvrtek uzavře druhou třetinu svého trvání a večerní blok tohoto dne nabídne již 5 finálových disciplín, z toho 2 technické a 3 běžecké. Všechny nabídnou nesmírně zajímavé souboje, ty ovšem ne vždy budou zároveň i dramatické. V jednom případě totiž půjde primárně o boj s časem a vlastní hlavou než se soupeřkami. Unese Femke Bolová po sportovní tragédii ze smíšené štafety tíhu okamžiku a role superfavoritky a získá své premiérové zlato z velké světové akce?
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 19:00.
Články odjinud