Biatlon - Stíhací závod mužů, 12,5 km, Kontiolahti -  ONLINE PŘENOS -  14. března 2020   13:45

Stíhací závod mužů, 12,5 km, Kontiolahti

Martin Forcade se s bohatou kariérou rozloučil vítězstvím. Na střelnici chyboval třikrát, přesto s přehledem zvítězil před svými dalšími dvěma krajany, druhým Fillonem Mailletem a třetím Jacquelinem. Čtvrtý dojel Johannes Thingnes Bø, těsně pro sebe tedy uhájil vítězství v celkovém pořadí SP, páté místo by mu již nestačilo.

Nejlepším českým závodníkem byl 29. Ondřej Moravec, první třicítku uzavřel Adam Vácavík. Bodoval i Michal Krčmář, třetí z českých závodníků dojel 36.
Konečné pořadí:

1. Martin Fourcade (FRA) 31:25.4 (3)
2. Quentin Fillon Maillet (FRA) +2.9 (2)
3. Emilien Jacquelin (FRA) +4.5 (4)
4. Johannes Thingnes Bø (NOR) +8.3 (4)
5. Arnd Peiffer (GER) +14.1 (2)
6. Erlend Bjøntegaard (NOR) +15.6 (0)
7. Alexandr Loginov (RUS) +24.0 (2)
8. Martin Ponsiluoma (SWE) +29.8 (2)
9. Vetle Sjastad Christiansen (NOR) +36.5 (3)
10. Lukas Hofer (ITA) +42.0 (3)
11. Sturla Holm Lægreid (NOR) +42.5 (0)
12. Fabien Claude (FRA) +51.3 (3)
13. Simon Desthieux (FRA) +54.7 (3)
14. Anton Smolski (BLR) +1:08.0 (3)
15. Jevgenij Garaničev (RUS) +1:08.7 (1)
24. Timofej Lapšin (KOR) +1:48.3 (2)
25. Said Karimulla Chalili (RUS) +2:00.2 (0)
26. Thomas Bormolini (ITA) +2:04.0 (2)
27. Sebastian Samuelsson (SWE) +2:09.4 (6)
34. Miha Dovžan (SLO) +3:11.3 (2)
35. Andrejs Rastorgujevs (LAT) +3:18.6 (6)
Cíl'
Z českých reprezentantů zvládl stíhačku nejlépe Ondřej Moravec, jenž na střelnici udělal dvě chyby a obsadil 29. místo. Hned za ním dojel Adam Václavík, Krčmář protnul cíl jako 36.
Cíl'
S parádní kariérou se Martin Fourcade loučí vítězstvím! V cílové rovince zamával členům realizačního týmu, tribuny jsou totiž prázdné. Kompletní stupně vítězů obsadili Francouzi, neboť bitvu o druhé místo zvládl Fillon Maillet, třetí dojel Jacquelin. Bø si ve volném tempu dojel pro čtvrtou pozici a pro zisk velkého křišťálového glóbu.
11,8km'
Fenomenální Foucade si s přehledem jede pro vítězství. Bitvu budeme sledovat o druhou pozici, spolu jedou Jacquelin, Bø a Fillon Maillet.
4.st.'
Je rozhodnuto, vítězem velkého křišťálového glóbu se stane Johannes Thingnes Bø! Jako jeden z mála totiž nechyboval a je čtvrtý!
4.st.'
V poslední položce své kariéry udělal Martin Fourcade dvě chyby! Jak zareagují ostatní? Jacquelin minul dokonce tři terče!
9,3km'
Na čele stále společně krouží duo Fourcade, Jacquelin. Třetí místo s přehledem drží Fillon Maillet, následuje skupina tří biatlonistů.
3.st.'
Ondřej Moravec poprvé chyboval, po stojce musel obkroužit 150 metrů navíc. Krčmářovi zůstaly nesestřeleny dva terče, Václavík zastřílel za nula.
3.st.'
Na třetí příčce se díky čisté stojce usadil další Francouz Quentin Fillon Maillet. Čtvrtý je Arnd Peiffer, Bø je až pátý! V tomto případě by se ze zisku velkého křišťálového glóbu radoval Fourcade!
3.st.'
Jacquelin i Forcade chybovali poslední ránou a musejí na trestné kolo. Bitva o velký křišťálový glóbus se pořádně komplikuje, Johannes Thingnes Bø udělal tři chyby!
6,8km'
Francouzi spolupracují, střídají se ve vedení. Johannes Thingnes Bø stáhl, avšak pouze dvě sekundy. Dnes mají francouzští biatlonisté perfektně připravené lyže.
2.st.'
Moravec pokračuje v závodě s nulou ale neposunul se, naopak se oproti první položce o tři pozice propadl, je 26. Čistou ležku má za sebou i Krčmář, ten se vyhoupl na 31. příčku.
2.st.'
Tak pozor! Zatímco Fourcade a Jacqulien zastříleli za nula i druhou ležku, tak Nor chyboval! Johannes ale zůstává třetí, neboť dosud čtvrtý Christiansen chyboval třikrát.
4,3km'
Ve vedení už je prakticky trojice biatlonistů! Francouzi totiž dojeli Johannese Thingnese Bøeho, druhá střelba slibuje velké drama!
1.st.'
Ondřej Moravec zastřílel výborně, zapsal nulu a posunul se na 23. příčku. Naopak Krčmář a Václavík chybovali dvakrát a propadli se pořadím.
1.st.'
Čistě zastřílel rovněž Christiansen, ten drží čtvrtou pozici. Pátý je Peiffer, šestý Doll, který jednou chyboval.
1.st.'
Velmi pečlivá střelba Johannese, který zapisuje nulu! Všech pět terčů vybílilo i francouzské duo, jež střílelo podstatně rychleji jak Nor, ztráta se smrkla pod deset sekund!
1,8km'
Johannes Thingnes Bø si drží konstatní náskok. Druhý Forcade ztrácí na Nora devatenáct vteřon, Jacquelin se jej drží.
Start'
Na trati už máme také první dva české závodníky. Třicátý skončil ve sprintu Michal Krčmář, o tři příčky hůře na tom byl Ondřej Moravec.
Start'
Poslední závod mužů v letošní sezóně právě odstartoval! Johannes Thingnes Bø disponuje náskokem 20 sekund na francouzské duo Fourcade, Jacquelin.
Závod začal.
Poslední závod v kariéře

Martin Fourcade oznámil, že stíhací závod v Kontiolahti bude jeho posledním v bohaté kariéře, v níž získal sedm velkých křišťálových glóbusů. Dnes má šanci přidat i osmý, nebude to ale mít vůbec jednoduché. V celkovém pořadí sice vede o 10 bodů, jenže po odepsání dvou nejhorších výsledků v sezóně má navrch Johannes Thingnes Bø o 19 bodů.

Martin Fourcade vs. Johannes Thingnes Bø

Kdo s koho? Martin Fourcade má před závěrečným individuálním závodem na svého největšího konkurenta desetibodový náskok.Francouz tedy nemá vůbec nic jistého, pro zisk Velkého křišťálového glóbu bude muset doufat v zaváhání svého konkurenta.

Obhájce prvenství Johannes Thingnes Bø je momentálně v lepší pozici, ačkoli na Fourcada deset bodů ztrácí. Do stíhačky odstartuje o dvacet vteřin dříve než Fourcade a pokud soka udrží za záda, Glóbus mi nikdo nevezme.

Důvod? Ten je jednoduchý. Dva nejhorší výsledky letošní sezóny se totiž každému biatlonistovi odečítají. Zatímco Norovi se nebude odečítat nic, neboť vynechal více jak dva závody, tak Fourcade ani v jednom měření sil nechyběl a k nějakým odečtům v jeho případě tedy dojde. Právě tato skutečnost řadí do lepší pozice Johannese Thingnese Bøeho.

Závěrečný individuální závod sezóny slibuje obrovské drama!
Sprinterský závod

V Kontiolahti byl ve čtvrtek na programu sprint. Johannes Thingnes Bø potvrdil skvělou formu, v závodě neměl konkurenta. Vedoucí muž Světového poháru Martin Fourcade ale na svého soka příliš neztratil, skončil totiž druhý, o jedinou vteřinu porazil krajana Jacquelina.

Českým ani slovenským závodníkům se dnes vůbec nedařilo. Michal Krčmář i Ondřej Moravec sice zastříleli čistě, avšak první jmenovaný uzavřel třetí desítku, Moravec byl ještě o tři pozice horší. Do stíhačky postoupil ještě 52. Adam Václavík, nejlepší Slovák Šimon Bartko skončil 63.
Všem fanouškům biatlonu přeju krásné sobotní odpoledne! Světový pohár biatlonu vrcholí, ve stíhačce se rozhodne o držiteli Velkého křišťálového glóbu. Srdečně vás vítám při sledování textového přenosu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:45.