Kobe Bryant píše historii NBA. Podívejte se, na čí rekordy útočí

Je paličatý, mnozí mu vytýkají přílišné ego. Ale taky už je mezi pěti nejlepšími střelci basketbalové NBA. Kobe Bryant je navíc ve čtyřiatřiceti letech nejmladším hráčem, který kdy (v základní části) pokořil hranici 30 000 bodů.
Seznamte se spolu s námi s borci, kteří psali historii basketbalu. Bodové maximum Kareema-Abdula Jabbara už Bryant zřejmě nepřekoná. Ale Michaela Jordana, považovaného za nejlepšího hráče NBA, už má na mušce!
1. Kareem Abdul-Jabbar
38 387 bodů
Vynálezce a nejlepší vykonavatel tzv. skyhooku, tedy zakončení přes hlavu, které se při jeho výšce (218 cm) téměř nedalo bránit. Do NBA vstoupil nenápadně jako Lew Alcindor v dresu Milwaukee. O dva roky později konvertoval k islámu a následně už jako Kareem Abdul-Jabbar (věrný sluha Alláha) vtrhnul do Los Angeles, kde se proslavil. Šeskrát vyhrál ligový titul i cenu pro nejlepšího hráče sezony, jeho číslo 33 vyřadily Milwaukke i Lakers z používání. Zahrál si v několika filmech, basketbalem vydělal tehdy astronomických 20 milionů dolarů.
Deset nejlepších akcí Kareema Abdula-Jabbara:
2. Karl Malone
36 928 bodů
Proslulý Pošťák. Přezdívali mu tak proto, že vždy přesně doručil míč (tedy zásilku) na místo určení. Dvakrát se stal olympijským vítězem, ale zároveň jako jeden z nejvěrnějších hráčů NBA (až na poslední sezonu hrál celou kariéru za Utah) nikdy nevyhrál ligový titul; dvakrát se jeho týmu postavilo ve finále do cesty neporazitelné Chicago. Se svým nerozlučným parťákem Johnem Stocktonem (za Utah nastoupili ve 1412 zápasech) dovedli k dokonalosti akci pick and roll.
Všech 61 bodů Karla Malona proti Milwaukee:
3. Michael Jordan
32 292 bodů
V žebříčku by nutně musel být výš, možná by atakoval první místo (bodový průměr na zápas měl nejlepší ze všech hráčů historie NBA), kdyby dvakrát nepřerušil kariéru – poprvé se vydal hrát baseball za Chicago White Sox, podruhé odešel do obchodních sfér a stal se spolumajitelem Washingtonu. Tam také svoji dráhu uzavřel. Nejlepší roky prožil v Chicagu, Bulls dovedl šestkrát do finále a vždy s nimi zvítězil, navíc byl pokaždé vyhlášen nejlepším hráčem finále. Neopakovatelný styl plný dlouhých letů ke koši mu vynesl přezdívku Air Jordan. Díky svým schopnostem mohl hrát na většině pozic na hřišti. V současnosti spoluvlastní tým Charlotte a jeho značka Jordan Brand prodá ročně zboží za víc než miliardu dolarů.
Jeho zápas v play off proti Utahu, The Flu Game:
4. Wilt Chamberlain
31 419 bodů
První a dosud jediný muž, který v NBA pokořil stobodovou hranici. Dokázal to 2. března 1962 jako hráč Philadelphie, která tehdy porazila New York Knicks 169:147. V té sezoně zlomil i další rekordy: dal v průměru 50,4 bodu na zápas, šeskrát dal nejméně 70 bodů. Ve své době dost možná zachránil NBA, která živořila na hraně zájmu. Ostatně i na jeho rekordní zápas přišlo jen něco přes čtyři tisíce diváků... Po špičkové kariéře zamířil Chamberlain do show Harlemu Globetrotters, užíval si žen i večírků a ve věku 63 let zemřel.
Medailon Wilta Chamberlaina:
5. Kobe Bryant
30 051 bodů
I proto, že do NBA (na rozdíl od zbývajících čtyř členů elitní střelecké pětky) nešel po univerzitě, ale už jako 18letý, je Bryant nejmladším, kdo kdy překonal hranici 30 tisíc bodů. Je také nejlépe placeným hráčem současnosti, za rok si vydělá 27,8 milionu dolarů (530 milionů korun). „Sám nevím, co mě žene každý den na sobě makat na sto procent,“ říká o sobě. Kontrakt mu vyprší na konci příští sezony a kolem tohoto data se u Bryanta točí hodně otazníků. Sám prohlásil, že tou dobou možná ukončí kariéru. Jestli do té doby udrží stávající střelecké tempo (25,4 bodu na zápas), překoná v celkovém počtu bodů Michaela Jordana a posune se na třetí místo celkového pořadí.
Cesta Kobeho Bryanta k metě 30 000 bodů: