Úterý 28. září 2021
Oblačno, déšť 21°C

Kolik medailí přivezou Češi z olympiády? Tohle jsou nejžhavější želízka pro Tokio!

Autor: zal
 • Adam Ondra, Jiří Prskavec či Barbora Krejčíková jsou největšími českými adepty na zisk olympijských medailí

  Přijde po sklizni v Londýně a Riu medailově sušší olympiáda? Nebo se česká výprava opět dostane na dvouciferný součet? Různé predikce včetně té od Blesku přinášejí spíš pesimistické věštby. Na dvou největších nadějích se však shodnou.

 • Naváže olympijská výprava na Sydney 2000?

  Z Ria čeští olympionici obhajují deset cenných kovů, o čtyři roky dříve v Londýně získali ještě o jeden víc. Podle tří zahraničních předpovědí však na podobné hody tentokrát nedojde a Česko se bude strachovat, aby z Tokia neodjelo s historicky nejmenším ziskem. Tím je dosud sedm placek z Pekingu 2008.

  Nicméně Blesk se spolu s datovými analytiky společnosti Gracenote shoduje v tom, že k tak velkému propadu nedojde. A že japonské medailobraní půjde ve stopách toho ze Sydney 2000. Což znamená osm kousků pro české sportovce. Naprostá shoda napříč všemi odhady panuje ohledně dvou českých nadějí.

  Největšími favority na zlato jsou kajakář Jiří Prskavec a nejlepší tenisový ženský pár Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou. Velké naděje – i když ne na tu nejcennější medaili – se dávají i kajakáři Josefu Dostálovi. Nicméně odborníci z Gracenote, kteří staví odhady na výsledcích sportovců od předchozích Her v Riu, upozorňují: „Vzhledem k dopadům pandemie covid-19 je možné, že olympijské hry v Tokiu budou více nepředvídatelné než obvykle.“

  V českém týmu o tom bohužel už ví své.

 • Adam Ondra (28) - sportovní lezení

  Finále: čtvrtek 5. srpna (10:30)

  Tip Blesku - ZLATO: Některé předpovědi ho podceňují, protože mu nevyšlo MS a do Tokia prošel až z dodatečné kvalifi kace. Na téhle planetě ale není lepší lezec. Trojboj je ošemetný, ale Adam to dá!

  Adam Ondra vyhrál i druhý letošní závod Světového poháru v boulderingu, který se konal v Salt Lake City Adam Ondra vyhrál i druhý letošní závod Světového poháru v boulderingu, který se konal v Salt Lake CityFoto Reuters

 • Kateřina Siniaková (25) a Barbora Krejčíková (25) - tenisová čtyřhra

  Finále: neděle 1. srpna (5.00)

  Tip Blesku - ZLATO: Ovládli letos French Open a další dva turnaje, aktuálně jsou nejlepší na světě. Do karet jim hraje i to, že na rozdíl od většiny soupeřek tvoří pár během celého roku. To musí přetavit v triumf!

  Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou a jejich selfíčko při tréninku na Turnaji mistryň Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou a jejich selfíčko při tréninku na Turnaji mistryňFoto Twitter.com/@K_Siniakova

 • Jiří Prskavec (28) - vodní slalom

  Finále: pátek 30. července (9:00)

  Tip Blesku - ZLATO: Na divoké vodě je úřadujícím mistrem světa i Evropy. Když má den, dokáže jízdou na hranici rizika upláchnout všem soupeřům o parník. Z Ria obhajuje bronz, ale tentokrát to bude zlato.

  Jiří Prskavec je evropským šampionem počtvrté v kariéře Jiří Prskavec je evropským šampionem počtvrté v kariéřeFoto Pavel Mazáč (Sport)

 • Karolína Plíšková (29) - tenis

  Finále: sobota 31. července (5:00)

  Tip Blesku - STŘÍBRO: Hry v Brazílii vynechala kvůli viru zika, ale premiéru v Tokiu si už ujít nenechala. Přijíždí jako finalistka Wimbledonu a milovnice betonových kurtů. Kája dojde až těsně pod vrchol.

  Karolína Plíšková během wimbledonského finále proti Ashleigh Bartyové Karolína Plíšková během wimbledonského finále proti Ashleigh BartyovéFoto ČTK / AP / Alberto Pezzali

 • Josef Dostál (28) - rychlostní kanoistika K1

  Finále: úterý 3. srpna (5:21)

  Tip Blesku - STŘÍBRO: V Riu byl na singlkajaku druhý, když mu sedl na vlnu Španěl a předjel ho. K tomu má dva bronzy se čtyřkajakem, a tak není divu, že sní o zlatu. Bude to těsné, ale Pepa skončí zase druhý.

  Josef Dostál v rozjížďce na půlkilometrové trati na MS v Račicích Josef Dostál v rozjížďce na půlkilometrové trati na MS v RačicíchFoto Barbora Reichová (Sport)

 • Barbora Krejčíková (25) - tenis

  O 3. místo: sobota 31. července (cca 3.00)

  Tip Blesku - BRONZ: Tenisový double získala naposled Jana Novotná v Atlantě 1996 (měla stříbro ze čtyřhry a bronz z dvouhry). A jelikož její schovanka Bára teď kráčí v stopách zesnulé legendy, uhraje ho také.

  Barbora Krejčíková se svými trofejemi z French Open Barbora Krejčíková se svými trofejemi z French OpenFoto Pavel Mazáč (Sport)

 • Lukáš Krpálek (30) - judo nad 100 kg

  O 3. místo: pátek 30. července (cca 9.15)

  Tip Blesku - BRONZ: Obhajobu zlaté medaile bude mít nesmírně těžkou. I proto, že oproti Riu se bude prát ve vyšší váhové kategorii. Na nejvyšší stupeň to tentokrát nebude, ale jeden ze dvou bronzů získá.

  Lukáš Krpálek bude v Tokiu obhajovat zlato z Ria Lukáš Krpálek bude v Tokiu obhajovat zlato z RiaFoto ČTK

 • Martin Fuksa (28) - rychlostní kanoistika C1

  Finále: sobota 7. srpna (4:39)

  Tip Blesku - BRONZ: Na minulou olympiádu vzpomíná hodně nerad. Do Ria přijel jako favorit a odjížděl poražen. Na nové kanoi si ale splní sen a k mnoha medailím z MS konečně přidá i tu olympijskou.

  Martin Fuksa se raduje z triumfu n MS v Račicích Martin Fuksa se raduje z triumfu n MS v RačicíchFoto Barbora Reichová / Sport

 • FOTOGALERIE

  Barbora Krejčíková ovládla turnaj ve Stromovce
  Barbora Krejčíková ovládla turnaj ve Stromovce

  České naděje pro olympijské Tokio: Krpálek, Ondra, Dostál, Prskavec a kdo další?