CELÝ SESTŘIH: Sparta – Slavia 0:2. Derby rozhodli Mešanovič a Zmrhal

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Slavie potvrdili vzestup pod novým trenérem Jaroslavem Šilhavým také v prestižním derby se Spartou. Na jejím stadionu v dnešním šlágru zvítězili 2:0, její góly vstřelili v druhém poločase Muris Mešanovič a Jaromír Zmrhal. Mešanovič navíc v zápase, ve kterém byli hosté po většinu času mnohem aktivnější, ještě zahodil penaltu na konci prvního poločasu. Sparta zůstává po 8. kole na čtvrtém místě pět bodů za vedoucím Zlínem, Slavia je pátá a má zápas v Brně k dobru.

Spartě i v derby stále chyběla největší hvězda Tomáš Rosický , který nebyl ani na lavičce. Slávistický kouč Šilhavý zase vyřadil ze základní sestavy nejdražší letní posilu Van Kessela a posadil ho mezi náhradníky.

Sparta doma porazila v lize Slavii v předchozích sedmi duelech, dnes ale roli favorita nenaplnila. V první půli se nedostala do pořádné šance a červenobílí byli aktivnější. Ve 20. minutě se hosté zlobili, že rozhodčí Příhoda neodpískal penaltu za to, že Lafata držel Frydrycha.

Oba trenéři museli před nejvyšší návštěvou sezony přes 18 tisíc diváků už do pauzy nuceně střídat. Zraněného Costu vystřídal v domácí sestavě stoper Holek a slávistického kanonýra Škodu krátce předtím Mešanovič.

A právě bosenský útočník se stal smolařem úvodního dějství. Nejprve ve 40. minutě po Frydrychově přihrávce zůstal sám na malém vápně, ale branku minul. Ve druhé minutě nastavení pak sudí Příhoda nařídil pokutový kop za ruku, kterou po Zmrhalově hlavičce zahrál střídající Holek. Mešanovič však nekopl penaltu dobře a brankář Koubek střelu vyrazil.

CELÝ SESTŘIH: Sparta - Slavia 0:2. Derby rozhodl Mešanovič se Zmrhalem

Sparťanský kouč Ščasný se pokusil mdlou hru svých svěřenců pozvednout střídáním a za Juliše nasadil Marečka . Krátce po poločase se kvůli nepokojům v hostujícím kotli asi tři minuty nehrálo, ale slávisty pauza nerozhodila a opět začali získávat převahu.

V 57. minutě Mešanovič ani na třetí pokus proti Koubkovi neuspěl, ale za pět minut už se dočkal. Barák přízemní střelou do tyče domácího brankáře překvapil a Mešanovič z dorážky propálil Koubka mezi nohy. Bosenský kanonýr dal čtvrtý gól v ligové sezoně. Domácí fanoušci ztratili trpělivost a Letnou se opakovaně neslo skandování "Ščasný ven".

Až čtvrthodinu před koncem Sparta výrazně zahrozila, Kadlecovu střelu ale vytáhl Pavlenka. Jinak slávisté dobře bránili a v 79. minutě pojistili výhru. Zmrhal se na půlce hřiště zbavil Frýdka, dostal se do brejku dvou na jednoho a dlouhý únik zakončil prostřelením Koubka. Navázal tak na gól, jímž rozhodl loňské derby.

Na druhé straně Kadlec minul. Po závěrečném hvizdu se několik desítek chuligánů ze sparťanského kotle dostalo na trávník a zahnat je museli těžkooděnci.

Branky: 62. Mešanovič, 79. Zmrhal. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Paták - Zelinka, Ardeleánu. ŽK: Costa, M. Kadlec, Lafata, Frýdek, Čermák (všichni Sparta). Diváci: 18.397.

Sparta: Koubek - Karavajev (63. Čermák), Mazuch, Costa (36. Holek), M. Kadlec - Juliš (46. Mareček), Dočkal, Frýdek, Šural - Lafata, V. Kadlec. Trenér: Ščasný.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu, Hušbauer - Mingazov (66. Mihalík), Barák (86. Ščuk), Zmrhal - Škoda (31. Mešanovič). Trenér: Šilhavý.

Klíčové momenty utkání:

Sparta - Slavia: Václav Kadlec se uvolnil ve slávistické šestnáctce, ale trefil jen boční síť

Sparta - Slavia: Nehraje se, v kotli Slavie zasahuje policie

Sparta - Slavia: Václav Kadlec dal Bořilovi jesle, jeho přihrávku zachytil Pavlenka

Sparta - Slavia: Slávistický kotel zahalil Letnou dýmem, Příhoda přerušil zápas

Sparta - Slavia: Penalta po ruce Holka, Mešanoviče ale vychytal Koubek!

Sparta - Slavia: Michal Kadlec chtěl penaltu po střetu s Bílkem, Příhoda ukázal: Hrajte dál

Sparta - Slavia: Frydrych připravil Mešanovičovi tutovku, ale Bosňan nepochopitelně nedal

Sparta - Slavia: Fanoušci domácích rozvinuli protislávistický transparent

Sparta - Slavia: Po rychlém přechodu se ke střele dostal Zmrhal, ale nemířil přesně

Sparta - Slavia: Šural hlavičkoval po rohu mimo