Ondřej Škvor
3. prosince 2017 • 04:58

První sudí, kterému pomůže video: Vím, že si fandové přejí moji chybu

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jsou to paradoxy. Fotbaloví fanoušci si tentokrát asi budou přát, aby rozhodčí Karel Hrubeš v dnešním zápase Sparta – Mladá Boleslav udělal chybu. Nejlépe třeba penaltovou. Proč? Aby se mohli kouknout, jak to vypadá, když do fotbalu vstoupí videorozhodčí. Utkání budete moci sledovat od 18:00 na iSport.cz v přímém přenosu.



Je vám jasné, že fanoušci se budou těšit na vaši chybu?
„Byl jsem u toho, když v zápase Juniorské ligy došlo poprvé v české historii k opravě verdiktu hlavního pomocí videa. Vím, že to i na téhle úrovni byla událost a že si to fandové asi přejí. Ale já pochopitelně ne, to se jim omlouvám.“

Přehledné VIDEO: Co řeší videoasistent rozhodčího? Zkoumá čtyři typy situací
Video se připravuje ...
Jste první rozhodčí, který bude řídit nejvyšší soutěž za pomoci videa. To je zápis do historie. Co vy na to?
„Já jsem takové ambice zcela určitě neměl. Nastalou situaci vnímám v první řadě jako velkou zodpovědnost a událost, která může být významným milníkem pro celý český fotbal. Obecně se pro mě však nic nemění, stoprocentně koncentrovaný vstupuju do každého utkání.“

ČTYŘI SITUACE PRO VIDEO

1. góly

2. penalty

3. červené karty (jen přímé udělení ČK, nikoliv druhé žluté karty)

4. chybná identifikace hráče při udělení karty

Nemáte trochu strach? Je to přece jen neznámé a je kolem toho velké očekávání.
„Strach opravdu není na místě, vždyť video je tady především pro to, aby nám pomáhalo. A neřekl bych, že jdu do úplného neznáma. V zápasech Juniorské ligy jsem si už přímo jako rozhodčí online režim vyzkoušel a coby videorozhodčí jsem fungoval i na druhé straně barikády v offlinu režimu také v zápasech nejvyšší soutěže. Určitou zkušenost z obou stran tak mám, ale jsem zcela srozuměný s tím, že ostrý zápas v nejvyšší soutěži s videorozhodčím provázejí velká očekávání.“

Nebude vás přítomnost videosudího rušit nebo svazovat?
„Rozhodně ne, videorozhodčí by měl pro sudí, podobně jako v dalších sportech, znamenat především servis a pomoc. Líbí se mi vyjádření předsedy LFA Dušana Svobody, který o videu mluví ve smyslu, že může být dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Podobný názor mám také. Už jsem s pomocí videa zápasy absolvoval a nikdy jsem neměl pocit, že by mě cokoli rušilo.“

Videorozhodčí začne naostro v neděli na Spartě! Pomůže mu 11 kamer
Video se připravuje ...
Co všechno pro vás bude s videem jinak?
„Nic zásadního se pro mě měnit nebude. Do utkání však půjdu s vědomím, že v případě zjevné chyby nebo kolegů asistentů může díky videorozhodčímu dojít k nápravě. Tím by nebylo poškozeno žádné z mužstev, a o to jde. Za náš tým si přeju, aby zásah videa nebyl potřeba a my sami všechny situace na hrací ploše vyhodnotili správně. Pokud by k takové situaci přece jenom došlo, je to znamení, že také fotbal zájem na řízení utkání s minimem chyb.“

Jak funguje video ve fotbale?

Rozhodující slovo výhradně hlavní rozhodčí, jenž je propojený s kolegou u videa pomocí komunikátoru.

Ještě před tím, než hlavní sudí kvůli videu přeruší hru, musí učinit rozhodnutí (například odpískat, či neodpískat penaltu).

O posouzení požádá sám, nebo dostane informaci a rovnou i řešení situace, ale pouze jako doporučení. Hráči ani trenéři nejsou oprávněni požádat o přešetření jakékoli situace.

Hlavní rozhodčí verdikt vynese rovnou, nebo zhlédne na monitoru u hřiště opakovaný záběr. Přezkoumávaný úsek hry není časově omezený, u gólu ale jít o plynulou útočnou akci.

Co to může udělat s vaší psychikou, když video třeba třikrát opraví váš verdikt?
„Takovou situaci bych upřímně zažil nerad, ale pokud by opravná rozhodnutí videorozhodčího byla ve prospěch fotbalu, pak bych s tím rozhodně problém neměl. Nechci ze sebe dělat neomylného.“

Někdy ani video nepomůže…
„Ano, i jako videorozhodčí jsem v několika situacích poznal, že video není všelékem. Existují situace, které se dle terminologie UEFA nazývají „šedou zónou“, a když je uvidí pět lidí, každý na ně může mít svůj názor. Tehdy by se mělo vždy plně respektovat rozhodnutí sudího na hřišti.“

Hráč, který vám doporučí, abyste se poradil s videem, dostat žlutou kartu. Stejně tak ten, který vám bude při případném sledování monitoru radit, koukat přes rameno… Budete napoprvé přísný a napomenete ho?
„Stejně jako pro nás rozhodčí jde o novou věc i pro hráče. Člověk by měl zachovat jistý nadhled a od začátku hráčům naznačit, kde jsou mantinely. To však platí i při řízení utkání samotného. Bez ohledu na nasazení videa.“

Budete ještě před zápasem mluvit s hráči a některé věci spojené s videem jim říkat?
„Jsem typem rozhodčího, který se problémům snaží předcházet než je hekticky řešit přímo na hrací ploše. Takže i v souvislosti s videem se pokusíme i směrem k hráčům o maximální osvětu, abychom udělali vše pro co možná nejklidnější průběh utkání a nastavení důvěry v tento – ve fotbale – přelomový projekt. Vnímám to jako nedílnou součást přípravy na utkání a i před jeho začátkem budeme oběma týmům k dispozici, pokud by hráči potřebovali cokoli dovysvětlit.“

Videorozhodčí nevyřeší všechno, varuje Svoboda. Gólů bude méně
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud