Michal Koštuřík
26. června 2018 • 18:50

Veterán Zavadil prozradil: jak se změnil a proč mu neseděla 2. liga

Reklama
TOP VIDEA
Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce
Příbram - Sparta: Rezek jako Ronaldo! Nádherně se trefil z přímého kopu Příbram - Sparta: Rezek jako Ronaldo! Nádherně se trefil z přímého kopu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ráno už nevyskočí z postele jako laňka, při sprintu neukazuje spoluhráčům záda. Ale v nohách a v hlavě to Pavel Zavadil pořád má. V nejvyšší soutěži je dnes jediným čtyřicátníkem a tváří nováčka z Opavy. „Když bude připravený, je to hráč do základu. Svou zkušeností to jednoznačně zvládne,“ říká trenér Roman Skuhravý. „Drží mančaft po kupě,“ přidává klubový boss Marek Hájek.Vlasy i vousy má pořád dlouhé, husté a černé. Jako by nestárnul, zastavil běh času. I na hřišti, byť už Pavel Zavadil nerejdí pod hrotem a nerozhoduje zápasy nechytatelnými střelami. Drží se níž, udává rytmus hry. „Ze začátku jsem hrál víc dopředu, ale už je lepší, když mám hru před sebou. Tohle mě hodně baví. Mám vedle sebe moc šikovné hráče s velkou perspektivou. Jsou hladoví, aby se prosadili v lize,“ svěřuje se na opavském stadionu.

Je zpátky mezi elitou. S celou Opavou, která je fotbalem posedlá. Ve městě, kde žije zhruba 57 tisíc obyvatel, je Zavadil doma. V Brně to loni nečekaně zapíchl, aby pomohl „svému“ klubu k vysněnému postupu. Povedlo se a rodák z Olomouce se nyní chystá na vstupní duel na Spartě.

„Můžeme být velkým oživením,“ myslí si. „Jsme hodně ofenzivní mančaft a přesně víme, co chceme hrát. To se u mnoha týmů nevidí. Styl, který trénujeme, pak přenášíme do zápasů. Tohle je naše obrovská zbraň,“ varuje protivníky před dravým nováčkem, jehož povede do těžkých bitev chlapík se čtyřmi křížky na krku.

V minulém ročníku nedal Zavadil ani jeden gól. Podivný úkaz. Kreativní záložník, který umí vypálit z dálky, libuje si v přímých kopech a penaltách, byl na suchu. Celkem devatenáct zápasů, odehrát víc mu zranění nedovolilo. Samozřejmě, že by rád přispěl i produktivitou. Ovšem své ego dokázal upozadit ve prospěch fungujícího kolektivu.

Navíc mu důrazná, běhavá FNL s taktickými nedostatky úplně neseděla. „Druhou ligu jsem hrál naposledy někdy před dvaceti lety a tehdy v ní bylo daleko víc zkušenějších hráčů,“ popisuje. „Spousta mančaftů nehraje s moc dobrou taktikou, ale valí to nahoru dolů. Je to malinko neuspořádané. V první lize je to jiné. Soupeř vás třeba nechá hrát, ale pak vás nepustí na posledních třicet metrů. Tam je to daleko agresivnější a důslednější,“ srovnává. 

Zavadil: Habanec o mně řekl hrozné nesmysly. V Brně jsem se vždy choval stejně
1080p 720p 360p

S koučem o tom vedl několik debat. Společně hledali cestu, jak středního záložníka víc dostat do hry, aby vynikla jeho výjimečnost. „Pavel dostal strašně moc nakopáno. Je to trošičku hektičtější fotbal. Chci věřit tomu, že vás druhá liga opravdu na tu první připraví. Není to vůbec jednoduchá soutěž,“ věří Skuhravý, že jeho výkonnost v konfrontaci s nejlepšími ještě poroste. Věku navzdory.

Od gólové palby dnes jsou v Opavě jiní a bývalý kapitán Zbrojovky je rád, že má mezi nimi své místo. Důležité místo. „Jsme ofenzivní a od tohoto způsobu hry asi neustoupíme ani v první lize. Mužstvo si na něj rychle zvyklo, naučilo se ho a sedí mu. Naši čtyři útočníci dali přes deset branek, což je krásné,“ podotkne „kmet“ sestavy. Skuhravého soubor však na jaře zapracoval i na defenzivě. „Hodně jsme se zlepšili. Daleko líp jsme bránili jako celé mužstvo,“ upozorňuje.

Než se širší veřejnost naučí jména jako Schaffartzik, Radič, Kuzmanovič či Puškáč, bude Zavadil v centru pozornosti. V kabině je lídrem, na hřišti stále platným borcem. „Chci se pořádně připravit a dát do toho sto procent. Čím jsem starší, tím víc si fotbalu vážím a víc mě baví. Může to být můj poslední rok,“ nevylučuje.

V klubu má speciální postavení a respekt. „Je velice zkušený a plní přesně to, co jsme od něj očekávali,“ lebedí si šéf Hájek. „Je to jeden z nejlepších hráčů posledních dvaceti let, který hrál v Česku první ligu. U něj mohou být komplikace jen zdravotní,“ dodává.

NEJSTARŠÍ HRÁČI V LIZE 
40 let Pavel Zavadil Opava
38 let Martin Jiránek Příbram
38 let Rudolf Skácel Příbram 
37 let Miloš Buchta  Olomouc 
37 let Josef Jindřišek  Bohemians 
37 let David Bičík  Sparta 
36 let Milan Baroš  Baník  
36 let Jan Rezek  Teplice 
36 let Tomáš Hübschman Jablonec
36 let Miroslav Slepička  Příbram  

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze