Michal Koštuřík
26. června 2018 • 18:50

Veterán Zavadil prozradil: jak se změnil a proč mu neseděla 2. liga

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zlato? Věřím tomu. Z týmu cítím flow, říká Jandač. Nominace? Štěstí přeje připraveným
SESTŘIH: Česko - Švédsko 7:3. Nároďák se porve o zlato, finále po 14 letech!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ráno už nevyskočí z postele jako laňka, při sprintu neukazuje spoluhráčům záda. Ale v nohách a v hlavě to Pavel Zavadil pořád má. V nejvyšší soutěži je dnes jediným čtyřicátníkem a tváří nováčka z Opavy. „Když bude připravený, je to hráč do základu. Svou zkušeností to jednoznačně zvládne,“ říká trenér Roman Skuhravý. „Drží mančaft po kupě,“ přidává klubový boss Marek Hájek.Vlasy i vousy má pořád dlouhé, husté a černé. Jako by nestárnul, zastavil běh času. I na hřišti, byť už Pavel Zavadil nerejdí pod hrotem a nerozhoduje zápasy nechytatelnými střelami. Drží se níž, udává rytmus hry. „Ze začátku jsem hrál víc dopředu, ale už je lepší, když mám hru před sebou. Tohle mě hodně baví. Mám vedle sebe moc šikovné hráče s velkou perspektivou. Jsou hladoví, aby se prosadili v lize,“ svěřuje se na opavském stadionu.

Je zpátky mezi elitou. S celou Opavou, která je fotbalem posedlá. Ve městě, kde žije zhruba 57 tisíc obyvatel, je Zavadil doma. V Brně to loni nečekaně zapíchl, aby pomohl „svému“ klubu k vysněnému postupu. Povedlo se a rodák z Olomouce se nyní chystá na vstupní duel na Spartě.

„Můžeme být velkým oživením,“ myslí si. „Jsme hodně ofenzivní mančaft a přesně víme, co chceme hrát. To se u mnoha týmů nevidí. Styl, který trénujeme, pak přenášíme do zápasů. Tohle je naše obrovská zbraň,“ varuje protivníky před dravým nováčkem, jehož povede do těžkých bitev chlapík se čtyřmi křížky na krku.

V minulém ročníku nedal Zavadil ani jeden gól. Podivný úkaz. Kreativní záložník, který umí vypálit z dálky, libuje si v přímých kopech a penaltách, byl na suchu. Celkem devatenáct zápasů, odehrát víc mu zranění nedovolilo. Samozřejmě, že by rád přispěl i produktivitou. Ovšem své ego dokázal upozadit ve prospěch fungujícího kolektivu.

Navíc mu důrazná, běhavá FNL s taktickými nedostatky úplně neseděla. „Druhou ligu jsem hrál naposledy někdy před dvaceti lety a tehdy v ní bylo daleko víc zkušenějších hráčů,“ popisuje. „Spousta mančaftů nehraje s moc dobrou taktikou, ale valí to nahoru dolů. Je to malinko neuspořádané. V první lize je to jiné. Soupeř vás třeba nechá hrát, ale pak vás nepustí na posledních třicet metrů. Tam je to daleko agresivnější a důslednější,“ srovnává. 

Zavadil: Habanec o mně řekl hrozné nesmysly. V Brně jsem se vždy choval stejně
Video se připravuje ...

S koučem o tom vedl několik debat. Společně hledali cestu, jak středního záložníka víc dostat do hry, aby vynikla jeho výjimečnost. „Pavel dostal strašně moc nakopáno. Je to trošičku hektičtější fotbal. Chci věřit tomu, že vás druhá liga opravdu na tu první připraví. Není to vůbec jednoduchá soutěž,“ věří Skuhravý, že jeho výkonnost v konfrontaci s nejlepšími ještě poroste. Věku navzdory.

Od gólové palby dnes jsou v Opavě jiní a bývalý kapitán Zbrojovky je rád, že má mezi nimi své místo. Důležité místo. „Jsme ofenzivní a od tohoto způsobu hry asi neustoupíme ani v první lize. Mužstvo si na něj rychle zvyklo, naučilo se ho a sedí mu. Naši čtyři útočníci dali přes deset branek, což je krásné,“ podotkne „kmet“ sestavy. Skuhravého soubor však na jaře zapracoval i na defenzivě. „Hodně jsme se zlepšili. Daleko líp jsme bránili jako celé mužstvo,“ upozorňuje.

Než se širší veřejnost naučí jména jako Schaffartzik, Radič, Kuzmanovič či Puškáč, bude Zavadil v centru pozornosti. V kabině je lídrem, na hřišti stále platným borcem. „Chci se pořádně připravit a dát do toho sto procent. Čím jsem starší, tím víc si fotbalu vážím a víc mě baví. Může to být můj poslední rok,“ nevylučuje.

V klubu má speciální postavení a respekt. „Je velice zkušený a plní přesně to, co jsme od něj očekávali,“ lebedí si šéf Hájek. „Je to jeden z nejlepších hráčů posledních dvaceti let, který hrál v Česku první ligu. U něj mohou být komplikace jen zdravotní,“ dodává.

NEJSTARŠÍ HRÁČI V LIZE 
40 let Pavel Zavadil Opava
38 let Martin Jiránek Příbram
38 let Rudolf Skácel Příbram 
37 let Miloš Buchta  Olomouc 
37 let Josef Jindřišek  Bohemians 
37 let David Bičík   Sparta 
36 let Milan Baroš   Baník  
36 let Jan Rezek  Teplice 
36 let Tomáš Hübschman Jablonec
36 let Miroslav Slepička   Příbram Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Program nadstavby Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga
Články odjinud


Články odjinud