Tvoří hru Slavie a Plzně: proč na to nejsou Sýkora a Čermák sami | iSport.cz
Jan Malý
31. srpna 2018 • 15:50

Tvoří hru Slavie a Plzně: proč na to nejsou Sýkora a Čermák sami

Autor: Jan Malý
TOP VIDEA VŠECHNA VIDEA ZDE

Ze středních záložníků nejintenzivněji podporují útočníka před sebou. Tvůrci hry, moderní terminologií „desítky“. Ze slávistů tato definice nejvíc sedí na Jana Sýkoru, plzeňským špílmachrem nejčastěji bývá Aleš Čermák. Ale na myšlení rozhodně nejsou sami, Sýkora má těsně pod sebou mozek Josefa Hušbauera, Čermák zase šikovného Tomáše Hořavu. Kdo bude chytřejší v sobotním třaskavém střetu prvních dvou týmů FORTUNA:LIGY?Ofenzivní záložník, „desítka“. Místo v sestavě, které ve Slavii relativně nedávno řešili, v Plzni se jím zaobírají neustále. V červenobílém táboře svěřili tuto pozici Janu Sýkorovi, Západočeši Aleši Čermákovi. Ani jeden z nich zářnou produktivitou, která by oslepovala, v této sezoně nedisponuje. Z různých důvodů.

Sýkora platil dlouhou dobu za křídelníka, případně krajního obránce. Slávistický trenér Jindřich Trpišovský ho na postu pod útočníkem poprvé vyzkoušel v jarním šlágru právě s Plzní (2:0) a od té doby subtilnímu reprezentantovi nová role zůstala. Trpišovský vcelku trefně charakterizoval Sýkoru jako „pohyblivou desítku“. Sedí to přesně.

Čtyřiadvacetiletý motor se během zápasu nezastaví, při napadání otravně dotírá na soupeře, nenechá ho vydechnout. Při útočení zase cupuje sokovu obranu ostrými náběhy. Není se pak co divit, že v prvních šesti kolech byl třikrát mezi třemi hráči s nejvyšším počtem naběhaných kilometrů v celé lize. Dvanáct kilometrů je pro něj prakticky norma.

ANKETA před šlágrem Slavia - Plzeň: Bude to taktická bitva bez gólů, tipuje Deník Sport

Samozřejmě umí ovládat i balon. „Fotbalista to je. Už když hrál zkraje, byl fotbalový, pořád něco vymýšlel, přihrával, narážel. Post ve středu zálohy mu nedělá problém,“ soudí Jaroslav Černý, někdejší šikovný záložník červenobílých.

Pohled samotného Sýkory na jarní změnu svého místa v sestavě? „Ve středu hřiště se cítím vnitřně líp než na ostatních pozicích, kde jsem nastupoval. Člověk tam má hodně prostoru, neomezuje ho lajna, je neustále na míči a může si říkat o balony do náběhu za obranu. Taky se dostává víc do zakončení. Mě tyhle věci strašně baví,“ říká muž se šestkou na zádech.

Klasickým špílmachrem ale určitě není. V červenobílém dresu dodává hlavní porci nápadů a kreativity Josef Hušbauer. „A ještě se tam s nimi ve středu točí Mino Stoch, takhle jim to vyhovuje.

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava
Články odjinud


Články odjinud