ZLATÁ PÍŠŤALKA: Matějovský? Podle pravidel. Ven měl jít i Kanga | iSport.cz
Jan Malý
9. října 2018 • 16:00

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Matějovský? Podle pravidel. Ven měl jít i Kanga

Autor: Jan Malý
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jak by měl vypadat český hráč v budoucnu? Odpovídá muž FAČR, který kontroluje trenéry
Zima hrál před gólem Slavie rukou. Podívejte se na záběry ve vysokém rozlišení
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nečekaná komplikace se nahrnula na Mladou Boleslav při její snaze o vyrovnání proti Baníku Ostrava (2:2). Situace v 85. minutě vypadala nevinně, o to překvapivější rozuzlení měla. Ostravští zrovna střídali, když rozhodčí Miroslav Zelinka řešil spor před brankou hostí. Výsledek? Druhá žlutá karta a tím pádem i vyloučení pro boleslavského záložníka Marka Matějovského, který tak přijde o nejbližší zápas Středočechů na Spartě. Striktně podle pravidel byla červená v pořádku... A jak si vedli sudí v ostatních zápasech? Penalta proti Plzni byla přísná, kopat se měla i proti Spartě - a Kanga měl vidět červenou kartu. Podívejte se na hodnocení rozhodčích ve Zlaté píšťalce!Podle všeho za to, že Zelinku nabádal, ať dá jednomu ze soupeřů žlutou kartu za zdržování hry. Tak je to i zaznamenáno v zápise o utkání. „Projev nespokojenosti a protestování – kritika rozhodčího v přerušené hře bez použití hanlivých výrazů slovy: Už mu dej konečně kartu!“ stojí v něm.

Celá věc má dvě roviny. První představují pravidla, Zelinka je v tomto případě striktně dodržel a udělil Matějovskému žlutou kartu v souladu s nimi. Druhou je cit. Hráči mnohdy doprovázejí výroky rozhodčího slovním komentářem nebo s ním jinak diskutují, případně mu „radí“, jako v tomto případě zkušený boleslavský záložník.

„Jsou rozhodčí, kteří to přeslechnou, ale pan Zelinka tohle nemá rád a posoudil to jako nesportovní chování a dal mu žlutou kartu. Pravidlově si to obhájí, nikdo mu to nebude vytýkat,“ rozebral inkriminovaný moment Ivan Grégr, bývalý mezinárodní sudí. „Samozřejmě v takové situaci záleží na citu rozhodčího. Někteří jsou tolerantnější,“ doplnil Grégr.

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Penalta pro Plzeň byla přísná, měla se kopat i proti Spartě

Zelinka platí za arbitra, který si umí získat respekt. Na druhou stranu s průměrem 3,4 žluté karty na utkání v této sezoně patří k mírnějším ligovým sudím. Nebylo to poprvé, kdy vyloučil hráče po druhé žluté kartě na první pohled přísně a úzkostlivě.

Před rokem na podzim řídil divoký zápas mezi Libercem a Spartou a v něm vytáhl druhou žlutou kartu pro libereckého Ondřeje Kúdelu za to, že se k němu po odpískání jednoho zákroku rozběhl a nevulgárně a ne nijak intenzivně protestoval. Zkušený mezinárodní sudí se i v tu chvíli držel striktně fotbalových zákonů.

Zpět k sobotnímu verdiktu. Boleslavský trenér Jozef Weber nad ním žasl. „Nechci to rozebírat. Jeden týden tvrdíme, že je to anglická liga, souboje, válka. Pak pětatřicetiletý hráč upozorní na to, že by se mohlo rychleji rozehrávat a je vyloučen,“ divil se Weber. „Rozhodčí mě upozorňoval, že tam nebyl hanlivý výraz. Dlouho jsem hrál fotbal, tak nevím, za co pak může sudí pětatřicetiletého hráče vyloučit,“ dodal kouč Středočechů.

Jak odkazoval Weber, Matějovský není žádný začínající teenager, ale zkušený a respektovaný hráč, bývalý reprezentant, který si vyzkoušel i anglickou Premier League. Bere na to rozhodčí ohled? „Neměl by,“ upozornil Grégr. Ale někdy to bývá i jinak. „Pamatuji si ze své éry, že když třeba Rosťa Vojáček z Baníku udělal hrubý faul, hned vyskočil a omlouval se. V tu chvíli třeba rozhodčí zaváhá a kartu mu nedá,“ nabídl Grégr konkrétní příklad.

Guélor Kanga uniká Lukáši Kalvachovi v duelu Sparty s Olomoucí
Guélor Kanga uniká Lukáši Kalvachovi v duelu Sparty s Olomoucí

Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz
Články odjinud


Články odjinud