ZLATÁ PÍŠŤALKA: Matějovský? Podle pravidel. Ven měl jít i Kanga | iSport.cz
Jan Malý
9. října 2018 • 16:00

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Matějovský? Podle pravidel. Ven měl jít i Kanga

TOP VIDEA
SESTŘIH: Kometa - Mountfield HK 3:2. Brno je prvním semifinalistou, Zaťovič se blýskl hattrickem SESTŘIH: Kometa - Mountfield HK 3:2. Brno je prvním semifinalistou, Zaťovič se blýskl hattrickem
Sterling ve Wembley hattrickem zničil Čechy. 0:5, nejhorší porážka v české historii Sterling ve Wembley hattrickem zničil Čechy. 0:5, nejhorší porážka v české historii
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nečekaná komplikace se nahrnula na Mladou Boleslav při její snaze o vyrovnání proti Baníku Ostrava (2:2). Situace v 85. minutě vypadala nevinně, o to překvapivější rozuzlení měla. Ostravští zrovna střídali, když rozhodčí Miroslav Zelinka řešil spor před brankou hostí. Výsledek? Druhá žlutá karta a tím pádem i vyloučení pro boleslavského záložníka Marka Matějovského, který tak přijde o nejbližší zápas Středočechů na Spartě. Striktně podle pravidel byla červená v pořádku... A jak si vedli sudí v ostatních zápasech? Penalta proti Plzni byla přísná, kopat se měla i proti Spartě - a Kanga měl vidět červenou kartu. Podívejte se na hodnocení rozhodčích ve Zlaté píšťalce!Podle všeho za to, že Zelinku nabádal, ať dá jednomu ze soupeřů žlutou kartu za zdržování hry. Tak je to i zaznamenáno v zápise o utkání. „Projev nespokojenosti a protestování – kritika rozhodčího v přerušené hře bez použití hanlivých výrazů slovy: Už mu dej konečně kartu!“ stojí v něm.

Celá věc má dvě roviny. První představují pravidla, Zelinka je v tomto případě striktně dodržel a udělil Matějovskému žlutou kartu v souladu s nimi. Druhou je cit. Hráči mnohdy doprovázejí výroky rozhodčího slovním komentářem nebo s ním jinak diskutují, případně mu „radí“, jako v tomto případě zkušený boleslavský záložník.

„Jsou rozhodčí, kteří to přeslechnou, ale pan Zelinka tohle nemá rád a posoudil to jako nesportovní chování a dal mu žlutou kartu. Pravidlově si to obhájí, nikdo mu to nebude vytýkat,“ rozebral inkriminovaný moment Ivan Grégr, bývalý mezinárodní sudí. „Samozřejmě v takové situaci záleží na citu rozhodčího. Někteří jsou tolerantnější,“ doplnil Grégr.

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Penalta pro Plzeň byla přísná, měla se kopat i proti Spartě
720p 360p

Zelinka platí za arbitra, který si umí získat respekt. Na druhou stranu s průměrem 3,4 žluté karty na utkání v této sezoně patří k mírnějším ligovým sudím. Nebylo to poprvé, kdy vyloučil hráče po druhé žluté kartě na první pohled přísně a úzkostlivě.

Před rokem na podzim řídil divoký zápas mezi Libercem a Spartou a v něm vytáhl druhou žlutou kartu pro libereckého Ondřeje Kúdelu za to, že se k němu po odpískání jednoho zákroku rozběhl a nevulgárně a ne nijak intenzivně protestoval. Zkušený mezinárodní sudí se i v tu chvíli držel striktně fotbalových zákonů.

Zpět k sobotnímu verdiktu. Boleslavský trenér Jozef Weber nad ním žasl. „Nechci to rozebírat. Jeden týden tvrdíme, že je to anglická liga, souboje, válka. Pak pětatřicetiletý hráč upozorní na to, že by se mohlo rychleji rozehrávat a je vyloučen,“ divil se Weber. „Rozhodčí mě upozorňoval, že tam nebyl hanlivý výraz. Dlouho jsem hrál fotbal, tak nevím, za co pak může sudí pětatřicetiletého hráče vyloučit,“ dodal kouč Středočechů.

Jak odkazoval Weber, Matějovský není žádný začínající teenager, ale zkušený a respektovaný hráč, bývalý reprezentant, který si vyzkoušel i anglickou Premier League. Bere na to rozhodčí ohled? „Neměl by,“ upozornil Grégr. Ale někdy to bývá i jinak. „Pamatuji si ze své éry, že když třeba Rosťa Vojáček z Baníku udělal hrubý faul, hned vyskočil a omlouval se. V tu chvíli třeba rozhodčí zaváhá a kartu mu nedá,“ nabídl Grégr konkrétní příklad.

Guélor Kanga uniká Lukáši Kalvachovi v duelu Sparty s Olomoucí
Guélor Kanga uniká Lukáši Kalvachovi v duelu Sparty s Olomoucí

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenkyČlánky odjinud


Články odjinud