Adámková naváže na Damkovou. Po sedmi letech bude řídit ligový duel žena | iSport.cz
21. listopadu 2018 • 14:42

Adámková naváže na Damkovou. Po sedmi letech bude řídit ligový duel žena

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
České Budějovice - Baník: Smola zužitkoval sólo a pojistil vedení Ostravy! 2:0 pro hosty
Pokorný chválil Kometu: Přiblížili jsme se hře play off
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová rozhodčí Jana Adámková bude jako druhá žena v historii pískat utkání první ligy. Představí se v nedělním zápase 16. kola Olomouc - Mladá Boleslav. Naváže na Dagmar Damkovou, která pískala naposledy před sedmi lety."Mám obrovskou radost a moc se těším. Podobně jako na předchozí velké zápasy, které patřily k vrcholům mé kariéry. Pískám nějakých šestnáct let, mám za sebou stovky zápasů, ale tohle je něco hodně speciálního. Jako žena budu v nejvyšší mužské soutěži, víc už na této úrovni nejde. Beru to absolutně vážně," řekla Adámková pro web Fotbalové asociace ČR.

Čtyřicetiletá Adámková se v profesionálním fotbale pohybuje už od roku 2007, kdy byla jako asistentka v ligovém utkání Liberce se Zlínem. Další tři zápasy v této roli absolvovala v roce 2009. Od té doby si vybudovala pověst elitní sudí ženského fotbalu. Mimo jiné letos pískala finále Ligy mistryň. K tomu řídila zápasy mužů v druhé lize. V nejvyšší soutěži se dosud objevila jen jako čtvrtá rozhodčí.

"Já bych byl rád, kdyby přišel někdo po paní Damkové. Paní Adámková píská druhou ligu, finále Ligy mistryň, její čas přijde," řekl v polovině října na semináři sudích předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec.

O měsíc později Adámková šanci dostala. "Něco jsem samozřejmě zaregistrovala, že ta šance v lize možná přijde. Takže aktuální delegace není úplný blesk z čistého nebe. Ale samozřejmě jsem netušila, kdy se mě reálně může týkat, jestli to třeba bude ještě na podzim. Oficiálně vše vím od úterý a opravdu se neděle nemůžu dočkat. Bude to další velká výzva a velmi výrazný moment mé kariéry. Teď si jenom přát, aby nám i s kolegy zápas vyšel," uvedla Adámková.

Může tak potvrdit roli nástupkyně Damkové. Současná členka komise rozhodčích UEFA a FIFA v letech 2003 až 2011 odpískala 45 duelů české ligy.

"Já ji v poslední době nesledovala, ale proč by neměla dostat šanci? V ženském fotbale patří mezi evropskou rozhodcovskou špičku," řekla Damková. "Další nadějí je Olga Zadinová, která je teď ale na mateřské, tak uvidíme, až se vrátí," dodala.

"Dáša je úplně jinde. Ona odpískala v lize zápasů desítky a já si vždycky přála, abych aspoň jednou tu příležitost dostala. Jsme spolu často v kontaktu a popřála mi hodně štěstí. Možná se ještě před zápasem spojíme a nějaké věci probereme," řekla Adámková. 

Pomoci by jí mohlo i to, že v pondělí pískala zápas reprezentantů do 18 let proti Rakousku. "Šlo o dorostence a s ligou se to asi úplně srovnávat nedá. Ale určitě je dobře, že jsem si přímo na hřišti zase okusila ten element mužského fotbalu. V úterý jsme s ostatními kolegy měli pravidelný seminář v Praze a ve zbytku týdne mám naplánované věci do tréninku, které musím dodělat a jsem na ně zvyklá," dodala.

Kromě Damkové a Adámkové se v nejvyšší mužské soutěži pohybuje také asistentka Lucie Ratajová. V roce 2011 byla spolu s Damkovou a Adrianou Šecovou u dosud jediného utkání, které řídila trojice žen. Šecová se objevila jako asistentka ve dvou zápasech.

 

 

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava
Články odjinud


Články odjinud