Liga může začít už na konci května! Vláda povolí i normální tréninky | iSport.cz
Jan Podroužek
23. dubna 2020 • 19:05

Liga může začít už na konci května! Vláda povolí i normální tréninky

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Liberec - Mladá Boleslav: Krásná akce! Pešek nabral rychlost, vyhnul se Šedovi a domácí vedli 1:0!
Hoftych: Jsme, kde jsme chtěli být. Důležitý bude teď los
VŠECHNA VIDEA ZDE

Českému fotbalu pomalu skáče na semaforech zelená barva. Původní plán znovu rozjet ligu bez diváků kolem 8. června se čtvrtečním urychlením uvolňování opatření změnil na 25. května s tím, že počet zúčastněných osob ještě bude specifikován. Zároveň se přiblížil i návrat k plnohodnotnému tréninku týmů – na 11. května. Má začít fotbalová liga? Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz ZDE.Byť nejdřív panovala obava, že Velikonoce profackují Česko druhou vlnou nákazy, nakonec prý dopadly dobře. A celý naplánovaný harmonogram uvolňování opatření se tím pádem rozhodla vláda urychlit.

„Čekali jsme na vyhodnocení Velikonoc a nakonec jsme se rozhodli pro tento scénář,“ vysvětlil Karel Havlíček, ministr obchodu a průmyslu a taky dopravy.

„Je to prodiskutováno s ministerstvem zdravotnictví i s epidemiology. Budeme velmi důsledně vyžadovat, aby se plnily hygienické podmínky,“ dodal Havlíček.

Fotbalistům se na základě toho může vrátit profesní život do normálu už dost brzy. Podle bodů harmonogramu uvolnění podnikatelských a dalších činností se už ve třetím sloupci, tedy k 11. květnu, objevuje zarážka „Venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti“.

Nový plán rozvolňování opatření kvůli koronavirové pandemii v Česku

To se má vztahovat právě i na fotbalisty, kteří by tím pádem mohli začít trénovat bez omezení. Tedy bez nutnosti rozdělovat se do menších skupin, dodržovat rozestupy a pobíhat po hřišti bez kontaktu s kolegou.

Za další dva týdny, tedy kolem 25. května, by se pak mohla nanovo rozběhnout i první a druhá liga, jak dovoluje bod ve čtvrtém sloupci „Kulturní, společenské a sportovní akce“. S tím, že počet zúčastněných osob, tedy členů podpůrných týmů, ochranky a podobně, se bude teprve blíže specifikovat. Přítomnost fanoušků je dál vyloučená.

„Skutečně bychom mohli začít o dva týdny dřív, proto tuto čerstvou změnu vítáme. Umožňuje nám to větší variabilitu při tvorbě nového termínového kalendáře. Samozřejmě se bude hrát bez lidí, to je jasné,“ je si vědom Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace.

Háček to ale pořád má. A nejen v tom, že stále není jasné, jak by LFA, potažmo kluby postupovaly v případě, že se nějaký hráč nebo člen klubu nakazí. I kdyby se totiž začalo už o víkendu 23. a 24. května, celý jízdní řád obou profesionálních soutěží nepůjde dokončit do 30. června.

Tedy do data, k němuž některým fotbalistům končí profesionální smlouvy, ale taky do dne, přes nějž už některé kluby nechtějí sezonu natahovat.

Alespoň jak zjistil deník Sport, podle jehož informací mělo ve čtvrtek tajnou schůzku všech šest moravských klubů nejvyšší soutěže. Baník Ostrava a spol. se měly jednohlasně shodnout, že budou trvat na dohrání soutěže do 30. června, jinak se společně sjednotí na požadavku předčasného ukončení soutěže.

O tom bude rozhodovat ligové grémium, tedy zástupci všech 32 profesionálních celků v zemi. Pokud by se hrálo systémem středa-neděle, pravděpodobně by se ovšem podařilo skončit 4. až 5. července, což nepůsobí tak nepřekonatelně. A navíc je tu pořád varianta, kterou ve čtvrtek umožnila UEFA, že v případě nutnosti půjde z původního ligového formátu odpárat nadstavbu.

Původní harmonogram vlády

Původní plán rozvolňování opatření po koronavirové krizi v Česku
Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Deník Sport, 23. dubna 2020Deník Sport, 23. dubna 2020Foto Sport

iSport podcast: Kluby jsou zpět na hřišti. Měly by se ale povolit plnohodnotné tréninky?

Trpišovský: Lepší než běhat v lese, ale s fotbalem to nemá nic společného

Konec běhání v lese: fotbalisté Hradce už trénují na hřišti, co dodržují?

Vstoupit do diskuse
3

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz


Články odjinud


Články odjinud