Jablonci roste talent: razí školu, pomáhají sedánky i stáž v Bayernu | iSport.cz
Kryštof Rossmann
31. července 2020 • 19:23

Jablonci roste talent: razí školu, pomáhají sedánky i stáž v Bayernu

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Liga mění pravidla: Stačí odehrát polovina duelů, častější testy, sporné stopky za ŽK
Britský novinář: Fotbal je dnes v Liverpoolu vysvobozením. Co přestupová politika?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jeden z objevů jablonecké sezony. Nebo objevů... Na severu dobře věděli o talentovaném křídle Michalu Černákovi (16), rostl jim pod rukama, asistent trenéra Petra Rady Jiří Vágner dokonce trénoval šikovného záložníka už v přípravce. Plán jeho výchovy zněl: hlavně se dobře uvést na střední škole. Přesto už pět startů v minulé sezoně mezi elitou Černák stihl. V prémiové části článku čtěte pohled kouče Jiřího Vágnera i rozhovor s Černákem.Prvních pět zápasů a 145 minut. O talentu Michala Černáka se v jabloneckém trenérském kamrlíku mluvilo dlouho, čas ale uzrál až po rozvolnění koronavirových opatření. První větší porci minut si teprve 16letý křídelník odkroutil v Ďolíčku, kde se sice prosadil parádním volejem, ale sudí mu branku během prvního opravdového startu zrušili kvůli ofsajdu.

Výjimečný je nejen rychlostí, ale také přístupem. Chce se rozvíjet komplexně, k čemuž jemu i dalším pomáhají tradiční sedánky s dlouholetým koučem Jiřím Vágnerem.

„Bylo to pro něj oťukávání. Skočil do ligy výborně, dostal se do zakončení a proti Bohemce ukázal své silné stránky. Možná těžil z toho, že ho nikdo neznal, protihráči měli problém s jeho rychlostí i drzostí. Nebál se jít do jednoho dvou hráčů,“ shrnul Vágner, který talentovaného záložníka zná skoro od úplných začátků a dlouhodobě s ním pracuje.

Oba ví, že je potřeba vyřešit některé nedostatky. „Taktické jednání 16letého Míši je logicky na úrovni třeba 19letého hráče, což není špatné, ale ne obroušeného ligového fotbalisty. Bude na tom muset pracovat, bavili jsme se o tom,“ pokračoval zkušený kouč.

Problém je ve zbytečných přerušeních i občasné horší prostorové orientaci. „Všechno záleží hlavně na zkušenostech a zvyku. Čím víc šancí dostane, tím pro něj líp.“

Naopak přednosti jsou jasně dané: rychlost plus síla v soubojích jeden na jednoho. Černák trénoval s jabloneckým A-týmem už minulé léto, kvůli studiu se jeho kariérní posun pozastavil.

„Když nastupoval na střední školu, šlo o jasnou prioritu. Nejdřív měl poznat nové prostředí, udělat si obrázek o okolí a seznámit se s učiteli. Teď přijde na řadu individuální plán, první krok bylo každopádně rozhodnutí rodičů, které se Michalovi třeba tolik nelíbilo, ale vidím ho jako dobré,“ přiznal Vágner.

To znamená, že prvák a druhák odchodil jablonecký talent do školy, pěkně každý den jako jeho spolužáci. Polevování nepřijde ani teď ve třeťáku, maturitu sám chce.

Už ve čtrnácti letech měl navíc Černák možnost nahlédnout do fotbalového prostředí na TOP úrovni. Během halového turnaje si ho vyhlédli skauti

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud