
Drží se kréda: nemusí pršet, stačí, když kape. Matěj Pulkrab nezahltí brankáře salvou. Se střelbou šetří. Na góly mu stačí málo. Z 12 střel mu sedm skončilo v síti. „Má v sobě zabijácký instinkt. To nejde natrénovat, s tím se člověk narodí. Jako bych viděl Horsta Siegla,“ vzpomíná na devadesátá léta Zdeněk Ščasný, někdejší kouč obou útočníků.
Na začátku podzimu držel pozici útočníka číslo jedna Martin Minčev. Matěj Pulkrab mu kryl záda v roli úderného žolíka. Dnes mají karty rozdané jinak. Nadšený fanda formule 1 krouží na závodním okruhu a bulharský reprezentant do 21 let se zahřívá v boxech.
Přitom mají podobnou minutáž. Téměř totožný počet střeleckých pokusů i těch přesných, co se vešly mezi tři tyče. Rozhodně to není liják střel jako v případě Adama Hložka či Fortune Basseyho, kteří pravděpodobně přelezou hranici 50 střel za celý podzim.
Minčeva a Pulkraba odlišuje nejpodstatnější atribut v očích trenérů – vstřelené góly. Ale zdaleka nejenom je. Pulkrab se aktuální potencí vymyká celé FORTUNA:LIZE. 12 střel. 9 na branku. 7 gólů.
Znamená to, že víc než každá druhá střela skončí v síti. Je zřejmé, že momentálně přestřeluje očekávané góly. V průměru na zápas Pulkrabovi vychází hodnota 0,69 gólu. Sparťanský hroťák se však v reálu pohybuje na čísle 1,37. Jinými slovy to znamená, že má při zakončení velkou dávku štěstí a lze očekávat, že jeho řádění bude ubírat na intenzitě.
Naposledy se podobně utrhl na začátku minulého ročníku Lukáš Juliš. A v 90. letech zase Horst Siegl. Dnes již legenda letenského klubu. „O Sigim jsme dobře věděli hlavně v kabině, tam nezavřel pusu,“ směje se Zdeněk Ščasný, jenž ve Spartě shodou okolností vedl oba forvardy.
„Na hřišti jsou si ale hodně podobní. Sigi byl možná techničtější, Matěj je zase rychlejší.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Vyzkoušet za 1 Kč Více informací