Synkové orali, orali, a hodně. Milovanou lidovku „tatíčka“ Masaryka by si mohli hráči Slovanu Liberec a Slavie po neděli předělat po svém, hřiště pod Ještědem bylo po chvíli hry víceméně naruby. Stěžovali si vítězové i poražení a taky fanoušci, kteří o takovou „podívanou“ nestojí. Ligová fotbalová asociace to mimochodem zařadila na program svého včerejšího zasedání. Existuje víc řešení, Skandinávci třeba používají umělky a pro tyto zápasy se vžil přívlastek „EL Plastico“. V zamčené části tématu najdete i rozsáhlou anketu s novináři z Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska a Dánska, ve které popisují stav hřišť ve svých zemích.
Prvotní investice stojí miliony, lépe řečeno desítky milionů korun. A následná aspoň základní údržba přinejmenším statisíce. Tyhle peníze musí české kluby mít, aby dokázaly obstarat kvalitní povrch pro ligový fotbal.
V neděli v Liberci se však spíš zápasilo v bahně navzdory tomu, že klub nedávno za sedm milionů korun měnil trávník, podloží i zavlažování. Špatný terén má dlouhodobě Jablonec, taky se s tím silně potýkaly Teplice. Slabá údržba bývá i na Bohemians, kde hrají domácí zápasy dva kluby. Navíc se tam i zhusta trénuje, což trávu zejména v tomto období „dusí“ nejvíc. Poslední dobou jdou stížnosti na plochu v Mladé Boleslavi, na Spartě…
„Dobrý trávník je jen na pár stadionech,“ postesknul si expert Sportu a ligový kouč Václav Kotal.
Co tedy kluby můžou dělat? A jak by mohla zakročit i hlava celé klubové chobotnice – Ligová fotbalová asociace?
Při rekonstrukci hřiště se volí její rozsah – jestli se budou vytrhávat i tisíce kubíků podloží, jestli se zapustí nový zavlažovací a vyhřívací systém, nebo jestli se jen vymění koberec. Kompletní práce vyjde klidně na dvacet milionů korun, plus minus jednotky milionů podle dodavatele.
Údržba probíhá nejčastěji formou hloubkového provzdušňování a vršek se prořezává, na obojí existují speciální traktůrky. Za kropení a vytápění chodí na kluby faktury v řádech statisíců korun.
Hlavně vyhřívání je složitý proces, který se musí vhodně načasovat po konci vegetace, tedy v době pokročilejšího podzimu a hlavně zimy. Záleží, jak hluboko v zemi je vytápění položené, podle toho jednodušeji, nebo složitěji stoupá
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!
Koupit