
Slavia zvládla domácí utkání proti jedenácté Zbrojovce Brno a po výhře 2:0 nadále vede ligovou tabulku. Vicemistr se však i přes fantastický start na splnění povinnosti nadřel. Hosté mohli dvakrát srovnat, ale jak lob Řezníčka, tak střelu Ševčíka vykryl skvělý gólman Ondřej Kolář. Vzhledem k drtivému úvodu utkání bylo Brno k bodu překvapivě blízko. Proč začala Slavia tak skvěle a proč ve druhé půli na chvíli ztratila kontrolu?
Drtivý úvodní tlak domácích
Slavia vstoupila do utkání opravdu skvěle. V úvodních deseti minutách stihla vybojovat pět rohových kopů, což je unikátně vysoký počet. Ve velké šanci se ocitl Traoré, zahrozil také Douděra a Ševčík. Vícero zajímavých situací domácí nedohráli.
Velká převaha pramenila z chaotického vstupu hostů. Levá strana Brna hořela. Levý křídelník Musa Alli se pohyboval ve velmi špatné pozici, kdy kvůli svému vysokému postavení nebránil pravého beka Douděru a ani se nesnažil vykrývat případnou přihrávku do středu pole, středopolař Endl zůstával příliš blízko u stoperů a Granečný se pro jistotu držel pravého křídla Juráska. Slavia tak měla na své pravé straně neustálé přečíslení.
Nejčastěji využívala volného Douděru, kterého se snažil opožděně doběhnout Alli. Nigerijský křídelník však svým návratem k Douděrovi otevřel prostor v hloubi pole pro Ševčíka, jenž býval v úvodu zápasu úplně sám a mohl tvořit. Právě Ševčíkovy centry z hloubi jsou velká slávistická zbraň a z jedné takové přihrávky pramenila šance Traorého.


Zbrojovka si postupem času zvykla na vysoké tempo utkání a vyřešila také přečíslení pomocí většího zapojení středního ofenzivního záložníka Ševčíka, agresivnějšího stopera Šurala a lépe postaveného středopolaře Endla. Ve druhé půli již k podobným situacím nedocházelo.
Endlův záskok ve středu pole
Zbrojovka se dostala do personálních problémů uprostřed pole kvůli zranění Součka a absenci Blechy. Jiří Texl patří mezi nejdůležitější hráče týmu a pozice defenzivního záložníka tak byla vyřešená, trenér Richard Dostálek však musel řešit, kým obsadit pozici středopolaře „číslo osm“. Volba padla na stopera Lukáše Endla, jenž uprostřed zálohy v lize dosud neodehrál ani minutu.
V úvodu utkání se sice pohyboval špatně pozičně, ale následně si na svou roli zvykl a hrál velmi dobře. Míče zbytečně neztrácel, hru stíhal vnímat velmi dobře a několikrát správně posunul útok Zbrojovky směrem dopředu. Pro stopera je přitom přechod do středu pole velmi náročný. Musí mnohem více skenovat, prostor je mnohem zahuštěnější a na rozhodnutí má mnohem méně času. Devatenáctiletý Endl však náročný úkol zvládl na výbornou.
Hronek nepatří na „osmičku“
Trenér Jindřich Trpišovský nasadil Petra Hronka na pozici středního záložníka jak v Pardubicích, tak proti Brnu. V obou případech šlo o špatné rozhodnutí. Hronek není na roli středopolaře „číslo osm“ zvyklý, nedokáže dostatečně dobře skenovat a netroufne si na náročnější řešení. V Bohemians vyčníval díky své náběhovosti a presinku, žádnou z těchto dvou dovedností nemůže v nižší pozici uplatnit.
V obou utkáních ztratila Slavia kontrolu právě po příchodu Hronka. Ve hře bylo znát, když se posila z Bohemians spíše schovávala a nechtěla se zapojovat do kombinace. „Sešívaní“ získali kontrolu zpět až po příchodu Zafeirise, který hru uklidnil. Velmi pomohla také pojišťující branka van Burena, ale zatímco se Zafeiris stihl za čtrnáct minut zapojit do kombinace dvanáctkrát, Hronek za více než dvakrát více času pouze devětkrát! V Pardubicích se zapojoval ještě méně, když se během 41 minut pokusil o osm přihrávek a úspěšně nahrál pouze pětkrát. Kouč Trpišovský se na „osmičce“ zřejmě pokusil využít Hronkovu soubojovost, ale první dva zápasy ukázaly, že tudy cesta pravděpodobně nepovede…