
První Viktoria Plzeň, pak Bohemians, třetí Sparta, která má o zápas míň… Až potom teprve Slavia. Výběr Jindřicha Trpišovského má až čtvrtou nejlepší bilanci ve venkovních ligových zápasech, podle bodové úspěšnosti lehce nad padesát procent, to tu nebylo od sezony 2017/2018, kdy naposledy nevládla výjezdům. Jenže to je jen důsledek, příčiny mohou být hlubší.
Ani o jednom ze tří venkovních zápasů na jaře se nedá říct, že by ho Slavia suverénně zvládla. Platí to pro těžce vydolovanou výhru v Pardubicích, tím spíš pro ztráty na hřištích Teplic a Českých Budějovic.
Výsledek je nebývale tristní: pouhých sedmnáct bodů z jedenácti výjezdů, tým ve více utkáních ztratil, než jich získal, zarážející je i pasivní obranná statistika, tedy že mužstvo inkasovalo víc gólů, než odehrálo utkání, dvanáct.
Viktoria Plzeň, Bohemias a Sparta jsou na tom venku líp. Sigma Olomouc stejně, ačkoliv ta má o utkání víc, Hradec Králové ztrácí jen bod a to jim chybí venku jeden zápas…
Přitom už od sezony 2018/2019 trvala kontinuální nadvláda Slavie ve venkovní tabulce, její bodová úspěšnost se stabilně pohybovala mezi 68 a více než 76 procenty. To platí pochopitelně pro ročníky zakončené titulem, ale i pro ten minulý, kdy „sešívaní“ ve finiši podlehli Západočechům.
Nyní je lehce nad padesáti procenty!
Na červenobílé sedla nejistota. Kouč Jindřich Trpišovský po prohře na Střeleckém ostrově mluvil o plánu, kdy se tým měl vyvarovat brzkého gólu ve vlastní síti, aby se neopakoval scénář z Teplic. Už to vypovídá o nestabilní výkonnosti jeho celku, protože jinak by si přece na jih Čech jel proti zachraňujícímu se soupeři pro suverénní tři body. A nazdar.
Místo toho spekuluje nad rozehráním ošemetného duelu, a tím maně oslabuje ofenzivu, která v Českých Budějovicích nepředvedla vůbec nic. Jinými slovy, současná Slavia nedokáže na své poměry dobře vyvážit obrannou a útočnou složku hry, zkrátka aby fungovalo obojí a dle svých ambic si šla pro maximum možného. Výhry, tituly…
Důvody nachází Trpišovský tyto:
- Slabá soubojovost týmu.
- „Inkaso“ z ojedinělé soupeřovy příležitosti.
- Horší terény, na kterých se zpomaluje kombinace a tudíž otevírání protivníkovy obrany.
- Menší psychická odolnost.
V duchu těchto problémů se dá ale poukázat ještě na jednu příčinu, kterou nakousl po nedělním utkání záložník Petr Ševčík.
„Je nás strašně moc, máme velkou kvalitu, i pro trenéry je těžké nasazovat hráče, když nikdo není zraněný, máme dobrou formu. Každý musí makat, aby se dostal na hřiště.“
S půlkou – s částí o zraněných a o formě – se dá silně polemizovat. Nicméně začátek o vyšším počtu hráčů v kádru, a že ani pro trenéry není jednoduché neustále vybírat a přebírat, vytane na mysl kdekomu. Slavia mezi jednotlivými ligovými zápasy doznává v základní sestavě obrovskému množství změn.
V Pardubicích oproti Jablonci byly jen dvě, ovšem pak proti Brnu tři, v Teplicích pět, se Slováckem dokonce šest, teď naposledy v Českých Budějovicích se počet smrsknul na tři. Celkově obrovské rotace těžko prospějí souhře důležité pro defenzivní činnost, nebo pro ofenzivní spolupráci při postupném útoku, jemuž je mužstvo často vystaveno a musí rychlou kombinací hledat skuliny v bloku protivníků. Pouze zhruba z třetiny jde o změny vynucené, ze dvou třetin ne.
Doma to ještě Slavia umí vstřebat, venku se ale sype.
Slavia mimo Eden |
||||||||
sezona | zápasy | výhry | remízy | prohry | skóre | úspěšnost | Tabulka venku | Konečné/aktuální umístění |
2018/19 | 15 | 11 | 1 | 3 | 32:12 | 75,6 % | 1. | 1. |
2019/20 | 15 | 9 | 4 | 2 | 23:7 | 68,9 % | 1. | 1. |
2020/21 | 17 | 11 | 6 | 0 | 40:11 | 75,6 | 1. | 1. |
2021/22 | 15 | 9 | 4 | 2 | 34:15 | 68,9 % | 1. | 2. |
2022/23 | 11 | 5 | 1 | 4 | 19:12 | 51,5 % | 4. | 1. |
Jarní venkovní zápasy Slavie |
Pardubice–Slavia 0:2Branky: 19. Jurečka z pen., 90+5. Olayinka Podle výsledku zvládnutý zápas, hra ale drhla a outsider měl za stavu 0:1 obrovskou šanci, ve vzduchu visela remíza. Brankář Slavie Ondřej Kolář po utkání přiznal, že kdyby se Pardubicím podařilo vyrovnat, nebyl by si jistý ani tím bodíkem… Známka Sportu za herní projev: 3 |
Teplice–Slavia 1:1Branky: 3. Vachoušek – 74. Tecl z pen. Od naprosté tragédie Slavii zachránil nepřesný sudí Tomáš Klíma s videoasistentem Tomášem Kocourkem, kteří Teplicím upřeli za příznivého stavu 1:0 penaltu. Za to „sešívaní“ se právě pokutovým kopem zachraňovali před prohrou. Známka Sportu za herní projev: 4- |
Č. Budějovice–Slavia 1:0Branka: 68. Adediran Výkony v Teplicích a v Českých Budějovicích se příliš nelišily, v obou zápasech byla Slavia bezzubá do útoku a dopustila se fatální hrubky v obraně. V tomto případě vedla dokonce k prohře na hřišti zachraňujícího se outsidera. Známka Sportu za herní projev: 5 |