
Kolik stojí nasazení policistů u fotbalového zápasu, který nese fanouškovské riziko? Díky odpovědi Krajského policejního ředitelství v Ústí nad Labem může mít veřejnost aspoň rámcovou představu. Severočeští policisté na dotaz Sportu spočítali, kolik stál zásah u zápasu 20. kola FORTUNA:LIGY mezi Teplicemi a Slavií. Na rozdíl od dalších policejních orgánů, které žádost odmítly.
Deník Sport požádal policejní ředitelství podle zákona o svobodném přístupu k informacím o podrobnosti policejních zásahů u třech zápasů 20. kola. Šlo o souboj dvou velkých táborů Brno – Ostrava (Jihomoravské krajské ředitelství), výjezd slávistů do Teplic (Ústecké krajské ředitelství) a zdánlivě nenápadný zápas České Budějovice – Bohemians (Jihočeské krajské ředitelství).
Kromě odůvodnění opatření a dotazu na počet nasazených policistů, zvířat a techniky nás zajímaly také náklady. Policejní orgány na jihu Čech a Moravy tyto otázky odmítly s tím, že by šlo o „vytváření nových informací“. V Ústeckém kraji byli policisté vstřícnější. Nejprve neodpověděli se zdůvodněním, že náklady na mzdy bude možné vyčíslit až po 10. 3.
Reakce redakce byla jednoduchá: Po 10. 3. poslala další žádost. Odpověď dorazila v zákonné lhůtě s konkrétními čísly:
„V souvislosti s policejním opatřením při fotbalovém utkání konaném dne 18. února 2023 mezi mužstvy FK Teplice a SK Slavia Praha na stadionu AGC Aréna v Teplicích byly vynaloženy mzdové náklady v následujících částkách:
1) náklady v rámci běžného výkonu služby v celkové výši 43 932, 99 Kč,
2) náklady nad rámec běžného výkonu služby v celkové výši 1 037 192,75 Kč.“
Z původní odpovědi je známo, že na zápas bylo nasazeno 287 policistů, 6 zvířat a 63 kusů techniky.
Podle původní odpovědi proběhl zápas bez komplikací. „Spáchání konkrétního trestného činu nebylo policii oznámeno. Objektivně nelze učinit závěr, zda by k páchání trestné činnosti nedošlo i bez přítomnosti policie anebo k ní nedošlo právě proto, že byla policie nasazena,“ upozorňuje krajský ředitel, plukovník Jaromír Kníže.
Policie je odpovědná za situaci mimo stadion, o dění na něm se má primárně starat pořadatelská služba, kterou zajišťuje klub. Kluby s policií musí spolupracovat, mimo jiné pro ni na vyčlenit řídící místnost. Spolupráci policie a profifotbalu v Česku zaštiťuje od roku 2017 dohoda mezi policejním prezidentem a LFA, která tehdy převzala organizaci dvou nejvyšších soutěží.
