Ztracený talent Fila ožívá. Probíjel se i béčkem, v létě se vrátí do Slavie

1
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
SESTŘIH: Dallas - Vegas 3:2. Hertl a spol. na pokraji vyřazení

Bez dvou týdnů je to přesně rok, co dal naposledy gól v lize. A zhruba tak dlouho trval i všemožný kariérní útlum Daniela Fily, který vybíral pomocí zápasů v teplickém třetiligovém béčku. Teď pomohl trefou týmu Zdenka Frťaly k výhře v Českých Budějovicích 3:0. „Musel jsem si prošlapat cestu zpátky,“ říká útočník, kterého v létě po konci hostování čeká návrat do Slavie.

Na konci srpna si společně sedlo vedení Slavie a Teplic. V kanceláři se řešila budoucnost talentovaného Daniela Fily, zatímco dole na hřišti v Edenu se konalo ligové utkání mezi oběma kluby. A brzy padla dohoda, že útočník půjde hostovat právě na sever Čech.

Takže v podstatě zul kopačky po výhře 6:0, u níž byl třináct minut a pomohl asistencí, a další den už se převlékal do žlutého teplického dresu. Slavia poslala na hostování na Stínadla naději, za níž minulou zimu vysázela bezmála třicet milionů korun, aby se rozehrála. Jenže Filovy problémy se místo toho začaly sčítat...

Po čtyřech soutěžních utkáních v novém týmu ho přepadlo první zranění svalového rázu, které ho vyřadilo na měsíc. Pak dvacet minut dohromady ve třech zápasech na přelomu října a listopadu a zase výpadek, tentokrát na více než čtyři měsíce, než se zase objevil v teplickém áčku. Samozřejmě za to mohla i zimní přestávka, ale i tu strávil ve stavu zraněných a neodcestoval kvůli tomu ani na soustředění.

České Budějovice - Teplice: Super sólo Gninga dokončil Fila, 0:1

„Filous k nám přišel jako posila, ale prošel si bohužel zraněním, v zimním období se dával dohromady měsíc a půl. Měl ale možnost hrát v béčku, získat praxi, pro něho musí ten gól a výkon v Budějovicích být povzbuzení, odměna,“ myslí si kouč Zdenko Frťala.

„Bylo toho dost, musel jsem si prošlapat cestu zpátky i přes zápasy v béčku. Jsem moc rád, že jsem dnes nastoupil, ten gól je důležitý, abych si víc věřil,“ říká šťastný útočník.

Za třetiligovou rezervu nastoupil dvakrát na přelomu března a dubna, třeba Viktorii Žižkov, která míří za postupem do druhé ligy, dal při prohře 2:3 gól. Možná už to byl signál, že se vrací...

„Měl jsem tři až čtyři měsíce neustále problémy a léčil jsem se individuálně, pak jsem musel průběžně doběhávat kondici a také nasbírat zápasovou praxi v třetí lize. Musel jsem vydržet makat a doufat, že pak přijde šance. Bylo to těžké v hlavě,“ přiznává.

Reálně hrozilo, a kdoví, jestli už je po problému, že by ho Jan Suchopárek nevzal s jednadvacítkou na letní mistrovství Evropy, přitom v kvalifikaci za ni pravidelně nastupoval. Jenže sešup, jakým si od přestupu z Mladé Boleslavi do Slavie procházel, může mít ještě jakoukoli křivku.

Třeba i pohádkovou, kdyby do konce sezony pomohl zachránit Teplice v lize, a v létě po návratu do Edenu definitivně obživl a vyrostl ve střelce, jakého v něm loni v zimě viděl Trpišovský a spol.

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.