5. srpna 2023 • 18:40

SESTŘIH: Sparta – Pardubice 5:2. Do půle rozhodnuto, až pak hosté snížili

65
SESTŘIH: Slovácko - Sparta 1:3. Favorit měl problémy, pak rozhodla křídla
SESTŘIH: Slavia - Pardubice 3:0. Chytilův koncert a nejrychlejší hattrick historie

Fotbalisté Sparty porazili doma ve třetím ligovém kole Pardubice vysoko 5:2. Obhájce titulu je v sezoně nejvyšší soutěže nadále stoprocentní, navíc se ideálně naladil na úterní úvodní zápas 3. předkola Ligy mistrů na stadionu dánského šampiona FC Kodaň. Naopak Východočeši nadále čekají na první výhru v ligovém ročníku, na kontě mají jen bod.

Pražané si v úvodním dějství v rozmezí 15. až 24. minuty vypracovali tříbrankový náskok. Mezi dva góly Jana Kuchty se vměstnala trefa Lukáše Haraslína. Po pauze se prosadili Tomáš Wiesner a Veljko Birmančevič, za hosty snížili Denis Darmovzal a střídající Lukáš Krobot. Letenští s Pardubicemi neprohráli ani sedmý ligový duel a pošesté je porazili.

V brance Sparty si odbyl soutěžní premiéru Dán Vindahl. Domácí měli navrch a poprvé se prosadili po čtvrthodině hry. Birmančevič nacentroval zprava a Kuchta nechytatelnou hlavičkou na zadní tyč nedal gólmanovi Budinskému šanci. Český reprezentant se trefil poprvé v ligové sezoně a v nejvyšší soutěži v dresu Sparty skóroval proti Pardubicím ve třetím utkání po sobě.

Domácí: 15. Kuchta, 22. Haraslín, 24. Kuchta, 47. Wiesner, 57. Birmančević

Hosté: 65. Darmovzal, 73. Krobot

Domácí: Vindahl – Panák, Vitík, Krejčí ml. (C) (60. Gomez) – Wiesner, Sadílek, Kairinen (46. Laçi), Zelený (46. Ryneš) – Birmančević, Kuchta (66. Sejk), Haraslín (46. Karabec).

Hosté: Budinský – Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (46. Tischler) – Patrák (46. Pikul), Hlavatý (C) (66. S. Šimek), Icha, Darmovzal, Sychra (46. Jak. Matoušek II) – Zlatohlávek (46. Krobot).

Domácí: Vorel, Gomez, Karabec, Minčev, Daněk, Mejdr, Laçi, Pešek, Ryneš, Sejk, Vydra

Hosté: Pikul, Černý, Vacek, Šimek, Tischler, Krobot, Kurka, Matoušek, Šmíd, Míšek

Domácí: Zelený

Hosté: Surzyn, Kováč

Klíma – Kubr, Slavíček

epet Arena, Praha

16 911 diváků

Ve 22. minutě Pražané navýšili vedení. Wiesner se zbavil tří protihráčů a nahrál Haraslínovi, jenž zakončil tvrdou ranou pod břevno. Slovenský reprezentant je se třemi góly zatím nejlepším střelcem ligové sezony.

Sparta pokračovala v efektivní koncovce a za necelé dvě minuty přidala třetí trefu. Kuchta si naběhl na centr kapitána Krejčího, zbavil se Donáta a z úhlu prostřelil Budinského mezi nohy. V ligové kariéře vstřelil Pardubicím šestou branku, což se mu povedlo už jen proti Bohemians 1905 a Opavě. Na druhý hattrick v nejvyšší soutěži ale nakonec nedosáhl.

Utkání se poté na několik minut přerušilo kvůli zranění asistenta rozhodčího Slavíčka, jehož nahradil čtvrtý sudí Rouček. V nastavení první půle hlavičkoval Krejčí do břevna a Birmančevič z dorážky přestřelil.

Domácí kouč Priske provedl o poločase trojí střídaní, jeho protějšek Kováč, který za Spartu hrával a dělal na Letné asistenta trenéra, vyměnil nezvykle dokonce čtyři hráče najednou. Ihned po přestávce Krejčí našel na zadní tyči ze vzduchu zakončujícího Wiesnera, jenž stylově oslavil 100. start v lize. Mezi střelce v nejvyšší soutěži se zapsal poprvé od dubna.

V 50. minutě rozhodčí Klíma nařídil pro domácí penaltu za údajný faul Halinského na střídajícího Karabce. Do hry se však vložil videorozhodčí Szikszay a Klíma po zhlédnutí opakovaných záběrů pokutový kop odvolal.

Úřadující mistry to nemuselo mrzet dlouho, v 57. minutě skórovali popáté. Střídající Laci našel Birmančeviče a ten zamířil přesně do horního rohu branky. Srbský křídelník si připsal první soutěžní trefu za Spartu.

Po hodině hry vystřídal Krejčí, jehož nahradil gambijský obránce Gomez. Jedna z letních posil Letenských si odbyla premiéru v české lize. Následně se Pardubičtí osmělili, Tischlerova rána z dálky ale skončila vedle. Na druhé straně Sadílek hlavou ve vápně přestřelil.

V 65. minutě se Východočeši jako poslední mužstvo dočkali premiérové branky v tomto ligovém ročníku. Střídající Tischler nahrál Darmovzalovi, který se obtočil kolem Panáka a střelou na vzdálenější tyč snížil. Obhájce titulu naopak jako poslední tým poprvé v sezoně nejvyšší soutěže inkasoval.

Za dalších osm minut se po nedůrazu sparťanské obrany v rohu hřiště k zakončení prokličkoval střídající Krobot, jenž stanovil konečný výsledek. Stejným poměrem zdolali Pražané doma v lize Pardubice i v minulé sezoně.

Letenští si vytvořili ještě šance na šestý gól, Karabec však minul a dělovku dalšího příchozího hráče z lavičky Ryneše vytáhl Budinský na roh. Sparta doma v lize porazila Pardubice ve všech čtyřech utkáních a dala při tom 15 branek.

Klíčové okamžiky zápasu:

Sparta - Pardubice: Darmovzal se skvěle uvolnil a přidal čestný zásah hostů, 5:1

Sparta - Pardubice: Krásná celoplošná kombinace, Birmančevič završil bůra! 5:0

Sparta - Pardubice: Odvolaná penalta! Halinský si podle VAR proti Karabcovi počínal čistě

Sparta - Pardubice: Wiesner zužitkoval vynikající Krejčího centr, 4:0!

Sparta - Pardubice: Krejčí hlavou trefil břevno! Birmančevič přestřelil
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video
Sparta - Pardubice: Kairinen bolestivě přišlápl Hlavatého, nedostal ani žlutou
Sparta - Pardubice: Kuchta se zase probil před Budinského, ale tentokrát ho neprostřelil

Sparta - Pardubice: Asistent Slavíček utrpěl zranění a musí střídat
Sparta - Pardubice: Krejčí nastartoval Kuchtu, který nasadil Budinskému housle, 3:0

Sparta - Pardubice: Skvělý Wiesnerův průnik završil Haraslín, 2:0!

Sparta - Pardubice: Nádherná kombinace a skvělá Kuchtova hlavička, 1:0!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905