Ondřej Škvor
10. srpna 2023 • 18:55

Dva rozhodčí vyřazeni z listiny sudích. Orel promluvil: Měl jsem jedno pivo

Vstoupit do diskuse
16
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Terminátoři z Leverkusenu si podmanili Německo. A co dál, pane Alonso?
První finále pro Třinec: Bestiální Kacetl. Není člověk, ale robot
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dlouhé dny se nic nedělo, až do sídla fotbalové asociace přišel minulý týden report o počínání dvou českých rozhodčích na utkání Konferenční ligy v Rize. Pavel Orel a Adam Horák požili alkohol a měli se nevhodně chovat, a tak je Kovaříkova komise rozhodčích okamžitě vyřadila z profesionální listiny. „Měl jsem jedno pivo den před zápasem,“ říká Orel.Libor Kovařík se v úterý poradil s předsedou asociace Petrem Fouskem a ve čtvrtek do světa oznámil: hlavní rozhodčí Pavel Orel a asistent Adam Horák na minutu končí. „Porušili interní nařízení a etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže,“ řekla komise ve svém prohlášení.

Co přesně se stalo, však už záměrně neuvedla. „Komise rozhodčích FAČR k věci a přijatému opatření nebude poskytovat další vyjádření,“ řekla pouze a dodržela to.

Nejprve padlo vcelku logicky podezření, že věc souvisí s nedělním utkáním Slavia–Zlín (2:1), které Orel pískal a Horák dozoroval z pozice asistenta u videa. Proto také slávistický šéf Jaroslav Tvrdík na Twitteru napsal. „Prosím komisi rozhodčích, aby transparentně vysvětlila fanouškům svoje poslední kroky. Takhle fotbal opravdu nemůže fungovat.“

Ale s červenobílým klubem věc spojitost neměla. Deník Sport zjistil a posléze pro něj samotný Pavel Orel potvrdil, že záležitost je stará už dva týdny a váže se k utkání druhého předkola Konferenční ligy mezi RFS Riga–Sabah Baku (0:2). To se hrálo ve středu 26. července, Orel působil jako čtvrtý rozhodčí a Horák plnil roli prvního asistenta. Podstatné je, že oba čeští sudí měli před utkáním požít alkohol.

Pavel Orel toto ve svém případě potvrzuje. V prohlášení uvedl. „Připouštím, že jsem den před výše zmíněným utkáním, po příjezdu před obědem, vypil jedno pivo v hotelu, v němž jsme byli ubytováni. Tuto skutečnost delegát utkání zmínil v následném reportu výše zmíněného utkání. Komise rozhodčích FAČR věc vyhodnotila tak, že jsem porušil Etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže. Považuji vzniklou situaci za nešťastnou, nicméně rozhodnutí je plně v kompetenci Komise rozhodčích FAČR.“

Celé české pozdvižení je reakcí na report, který dorazil na Strahov od UEFA. V něm delegát rozhodčích (tzv. observer) uvedl, co se v souvislosti s Orlem a Horákem oficiálně dozvěděl od technické delegátky (tzv. match delegate), která patrně bydlela na stejném hotelu a počínání obou sudích osobně pozorovala.

Podle dostupných informací Sportu se v reportu uvádí následující, nejedná se o citaci: Rozhodčí Orel a Horák se chovali nevhodně, navíc pili před obědem alkohol.

Pavel Orel v jediné větě nad rámec svého vyjádření pro Sport poznamenal, že až do chvíle, kdy si výtku přečetl, neměl o výhradách ze strany delegátky ani tušení. „Nikdo nám nic neřekl, nevytýkal,“ pověděl.

České komisi však informace v reportu stačily, aby oba pány přeřadila do působnosti komise rozhodčích pro Čechy, neboli na zápasy od ČFL níže. Stačit jí to mohlo, protože podle jejího kodexu se sudí musí „v souvislosti s utkáním zdržet konzumace alkoholu, drog a jiných omamných látek“. Tedy i jedno pivo porušuje pravidlo o nulové toleranci.

Zdroje Sportu říkají, že komise sáhla k nekompromisnímu trestu i na základě toho, že podobné poznámky týkající se chování arbitrů bývají v reportech mimořádně zřídkavé. O podrobnější vysvětlení toho, co se v Rize v úterý 25. července stalo, však česká strana UEFA nepožádala.

V mezidobí, ještě než Pavel Orel vysvětlil, oč běží, se na asociaci polekali, že vypustili do českého prostředí nepěkné podezření. Proto tichou cestou informovali Slavii, že s jejich víkendovým utkáním proti Zlínu nemá vyřazení nic společného.

I na to Jaroslav Tvrdík zareagoval. „Děkujeme, že jsme byli oficiálně informováni o tom, že se rozhodnutí komise rozhodčích jakkoliv netýká zápasu našeho klubu. Na našem přesvědčení o tom, že takto komunikovat nelze, se nic nemění.“

Pavel Orel v této sezoně zatím dostal delegaci v každém ze tří kol. Asistent Adam Horák v jednom. Další už nepřidají.

Vyjádření Pavla Orla

„Rozhodnutí se týká mé účasti v rámci utkání Evropské konferenční ligy UEFA mezi RFS Riga – Sabah Baku, na které jsem byl s kolegy delegován před 2 týdny. Připouštím, že jsem den před výše zmíněným utkáním, po příjezdu před obědem, vypil jedno pivo v hotelu, v němž jsme byli ubytováni. Tuto skutečnost delegát utkání zmínil v následném reportu výše zmíněného utkání. Komise rozhodčích FAČR věc vyhodnotila tak, že jsem porušil Etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže. Považuji vzniklou situaci za nešťastnou, nicméně rozhodnutí je plně v kompetenci Komise rozhodčích FAČR.“

Vstoupit do diskuse
16

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Články odjinud


Články odjinud