SESTŘIH: Slavia - Sparta 1:1. Ostré derby! Dvě penalty, vyloučení kapitáni

313
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

To zase bylo derby! Slavia remizovala se Spartou v 9. kole FORTUNA:LIGY 1:1, oba týmy tak dál mají v čele tabulky shodný bodový zisk, Letenští vedou díky lepšímu skóre. „Sešívaní“ měli navrch díky proměněné penaltě Václava Jurečky, v jedenácté minutě nastavení ale také z penalty vyrovnal Lukáš Haraslín. Zápas byl extrémně vyhrocený, v závěru dostali po vzájemné potyčce červené karty kapitáni Jan Bořil a Ladislav Krejčí. Pusťte si v článku VIDEA všech klíčových momentů.

Pražští rivalové zůstávají jedinými dosud neporaženými týmy v sezoně nejvyšší soutěže. Sparta bodovala ve čtvrtém z posledních pěti ligových derby.

Ve slávistické základní sestavě překvapivě nastoupil kapitán Bořil, který si po nedávném návratu na trávník po operaci připsal v předchozím průběhu sezony jen tři starty a poslední dva soutěžní zápasy z osobních důvodů vynechal. Dvaatřicetiletý obránce se představil v derby poprvé od předloňského října, kdy si na Letné způsobil zranění. Nečekaně jen na lavičce Sparty začal nejlepší ligový střelec Haraslín.

V první půli se hrál před více než 19 tisícovkami diváků velmi opatrný fotbal a ani jeden z rivalů si za úvodní dějství nevytvořil žádnou gólovou šanci. Letenští začali náporem, sevřeli soupeře před jeho vápnem, ale střeleckou možnost z toho nevytěžili.

Po čtvrthodině po Rynešově centru hlavičkoval o kousek nad Kuchta, který v minulosti hrával za Slavii, a domácí fanoušci na něj při každém kontaktu s balonem pískali. Na opačné straně se Schranz po dobré kombinaci dostal až před gólmana Vindhala, dánský brankář ale dobře vyběhl a zmenšil střelecký úhel.

Do druhého dějství poslal slávistický trenér Trpišovský místo Douděry na trávník Masopusta. V 55. minutě si po rychlém útoku vyměnil Tijani balon s Jurečkou, po skluzu Preciada ve vápně upadl a sudí Szikszay nařídil penaltu, kterou mu následně potvrdil i videorozhodčí. Vršovičtí zahrávali už šestý pokutový kop v ligovém ročníku, nejvíce ze všech týmů.

Jurečka z penalty nezaváhal stejně jako v minulém kole v Pardubicích, kde rozhodl o výhře 1:0. Nejlepší střelec minulého ligového ročníku si připsal třetí branku v této sezoně nejvyšší soutěže a všechny z nich z pokutových kopů.

Sparťané mohli poměrně rychle odpovědět, domácí ale velký závar ve vlastním vápně a Sörensovu šanci v 61. minutě přestáli. Poté Birmančevič vypálil o kousek vedle. V 80. minutě na druhé straně Vindahl vyrazil Jurečkův pokus na roh.

S blížícím se koncem se na trávníku množily souboje a fauly a závěr se rozhodčímu Szikszayovi vymkl z rukou. V 88. minutě se po Chytilově nedovoleném zákroku na Vindahla strhla na trávníku strkanice a do potyčky se dostali kapitáni Bořil s Krejčím. Oba od sudího dostali červenou kartu, Bořil si počínal aktivněji a ještě strčil do Haraslína. Nervozita se přenesla i mezi lavičky a do hlediště.

V devítiminutovém nastavení hosté vyvinuli velký tlak, ale zdálo se, že slávisté už vedení udrží. V osmé minutě po brejku překonal Vindhala střídající Chytil, videorozhodčí se ovšem vrátil k předchozí ruce slávisty Ogbua ve vápně. Szikszay po přezkoumání situace branku na 2:0 zrušil a nařídil na druhé straně penaltu. Střídající Haraslín v 11. minutě nastavení udržel nervy, poslal Mandouse k opačné tyče a srovnal.

Sparta venku v lize od loňské říjnové porážky 0:4 na Slavii už 16 utkání po sobě neprohrála. Slavia doma v nejvyšší soutěži bodovala v posledních 23 zápasech, v probíhající sezona tam ale poprvé ztratila.

Domácí: 58. Jurečka

Hosté: 90+10. Haraslín

Domácí: Mandous – Holeš, Ogbu, Bořil (C) – Douděra (46. Masopust), Zafeiris (85. M. Jurásek), Oscar, Provod – Jurečka (85. Wallem), Schranz (90+5. Tomič) – Tijani (74. Chytil).

Hosté: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí ml. (C) – Preciado (61. Wiesner), Sadílek, Laçi, Ryneš (75. Zelený) – Kuchta (81. Sejk), Birmančević (81. Pešek) – Olatunji (61. Haraslín).

Domácí: Kolář, Dumitrescu, Kačaraba, Vlček, Masopust, Tomič, Wallem, Chytil, Jurásek, Tecl, Van Buren

Hosté: Vorel, Gomez, Mejdr, Vitík, Vydra, Zelený, Sejk, Pešek, Pavelka, Haraslín, Wiesner

Domácí: Ogbu, Zafeiris, Bořil (č), Řehák (asistent trenéra) (č), Chytil, Wallem, Schranz

Hosté: Preciado, Olatunji, Panák, Laçi, Haraslín

Szikszay – Hrabovský, Volf – Pechanec

Fortuna Arena, Praha-Vršovice

Klíčové momenty utkání:

Slavia - Sparta: Infarktový závěr! Haraslín srovnal z penalty po zrušeném gólu Slavie, 1:1

Slavia - Sparta: Neuvěřitelné! Gól Chytila zrušen, naopak penalta pro Spartu po ruce Ogbua!

Slavia - Sparta: Bořil napadl Haraslína a pral se s Krejčím, oba vyloučeni. Rvačka mezi střídačkami! ČK pro Řeháka i Baranka

Slavia - Sparta: Fans Sparty odpalují dělobuchy, zápas přerušen!

Slavia - Sparta: Jurečkovu jedovku vytáhl Vindahl

Slavia - Sparta: Panák hlavičkoval po centru Birmančeviče

Slavia - Sparta: Masopust na čáře vykopl střelu Sörensena

Slavia - Sparta: Jurečka poslal při penaltě Vindahla na druhou stranu, 1:0

Slavia - Sparta: Preciado skluzem podsekl Tijaniho, penalta!

Slavia - Sparta: Vindahl včas vyběhl proti Schranzovi

Slavia - Sparta: Preciado ostře dohrál Provoda a dostal žlutou

Slavia - Sparta: Zafeiris centroval z rohu přímo na bránu, chtěl překvapit Vindahla

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905