SESTŘIH: Sparta - Plzeň 2:1. Drama rozhodl Kuchta, Vitík zachránil výhru

Autor: iSport.cz, ČTK, inf
28
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalisté Sparty zvládli šlágr 10. kola FORTUNA:LIGY a doma zdolali Plzeň 2:1. Zápas rozhodl Jan Kuchta, za domácí se trefil ještě Qazim Laci. Letenské v závěru skvělým vyhlavičkováním na čáře zachránil Martin Vitík. Hostím nestačil ani gól Rafia Durosinmiho. Pražané přerušili soupeři sérii 12 výher a odskočili jí na rozdíl sedmi bodů (Viktoria má zápas k dobru). Po skončení duelu sledujte iSport.cz STUDIO se Stanislavem Levým a Danielem Konečným.

Všechny branky na Letné padly v prvním poločase. Domácí poslal do vedení Qazim Laci, za hosty srovnal Rafiu Durosinmu, ale Jan Kuchta vzápětí rozhodl. Sparta zdolala v lize Plzeň ve třetím z posledních čtyř duelů (pokaždé o gól) a ideálně se naladila na čtvrteční utkání 2. kola skupiny Evropské ligy na hřišti Betisu Sevilla. Západočeši se ve stejný den představí v Konferenční lize v Astaně.

Sparťanští fanoušci ve 14. soutěžním utkání po sobě vyprodali Letnou (17.791 diváků). Svěřencům dánského trenéra Briana Priskeho kvůli červené kartě z derby se Slavií (1:1) chyběl Krejčí, jehož v roli kapitána nahradil jiný stoper Panák.

Domácí udeřili už po dvou minutách hry. Ryneš našel kolmou přihrávkou Haraslína, který si zasekl míč a přihrál na hranici malého vápna zakončujícímu Lacimu. Albánský reprezentant vstřelil první gól za Letenské v nejvyšší soutěži.

Studio se Stanislavem Levým po utkání Sparta - Plzeň

O 10 minut později vypálil zdálky agilní Ryneš, brankář Staněk skákavý míč vyrazil před sebe a poradil si také se Sadílkovou dorážkou. Na opačné straně Kuchta na vlastní polovině přišel o míč, Cadu odcentroval do vápna na zadní tyč, ale gólman Vindahl proti Traorého nelehkému zakončení ze vzduchu včas zasáhl. Poté balon ztratil Durosinmi a Ryneš dlouhým nákopem našel Kuchtu, Staněk ale jeho pohotové zakončení vyrazil.

Ve 26. minutě Viktoria srovnala, když si na Kalvachův centr z rohového kopu nejvýše vyskočil Durosinmi, na jehož skákavou hlavičku Vindahl nedosáhl. Nigerijský útočník skóroval ve čtvrtém kole po sobě a celkově pošesté v sezoně nejvyšší soutěže. Kalvach zase pátou asistencí vyrovnal v čele tabulky nejlepších ligových nahrávačů sparťana Laciho.

Pražané si za minutu a půl vzali vedení zpátky. Preciado vyhraným hlavičkovým soubojem s Caduem posunul Sadílka do brejku, který vyřešil Kuchta střelou do Staňkova protipohybu. Český reprezentant se zapsal mezi střelce počtvrté v ligovém ročníku. Sparta má spolu s Plzní s 27 góly nejlepší útok v sezoně nejvyšší soutěže.

Sparta - Plzeň: Bleskový útok a odpověď, Kuchta vrátil Letenským vedení, 2:1

Západočeši krátce poté srovnali zásluhou Cadua, jenže do hry vstoupil videorozhodčí Machálek a hlavní sudí Pechanec po zhlédnutí opakovaných záběrů branku kvůli Dwehově ruce v pokutovém území odvolal.

Krátce po změně stran mohl náskok Sparty zvýšit Kuchta, jenže z šestnáctky přestřelil. Po téměř hodině hry nejlepší ligový střelec sparťan Haraslín zakončil těsně vedle. V další šanci se do střely střídajícího domácího útočníka Olatunjiho vrhl hostující kapitán Hejda. V 84. minutě se prosadil domácí stoper Sörensen, stejně jako v úvodním dějství ale intervenoval VAR a Pechanec po přezkoumání situace gól neuznal.

Hosté nakonec mohli srovnat. Po sérii rohů vystřelil v šesté minutě nastavení Kalvach, stoper Vitík však na brankové čáře míč odhlavičkoval. Sparta doma v lize prohrála jediný z posledních 22 zápasů (s Plzní na konci minulého ročníku) a v této sezoně nejvyšší soutěže tam zvítězila ve všech pěti utkáních.

Hosté: 26. Durosinmi

Domácí: Vindahl – Panák (C), Sørensen, Vitík – Preciado (83. Wiesner), Sadílek, Laçi, Ryneš – Birmančević (67. Olatunji), Kuchta (77. Karabec), Haraslín (83. Pešek).

Hosté: Staněk – Hejda (C), Hranáč, Dweh – Cadu, Bucha, Kalvach, Traoré (36. Chorý), Kopic (62. Jirka) – Šulc (78. Kliment) – Durosinmi (78. M. Vydra).

Domácí: Gomez, Karabec, Mejdr, Olatunji, Vorel, Pavelka, Pešek, Sejk, Vydra, Wiesner, Kairinen

Hosté: Holík, Chorý, Jirka, Jemelka, Sýkora, Mosquera, Řezník, Vydra, Vlkanova, Tvrdoň, Kliment

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905