Ščasného revoluce! Jaké jsou klady a zápory nového systému Sparty?

Ve Spartě nastávají velké změny. Po personálním zemětřesení v hráčském kádru přišel na řadu přechod na nový systém. Trenér Zdeněk Ščasný chce praktikovat rozestavení 3 – 5 – 2. V předchozích letech ho zažila jen hrstka hráčů, ale učí se celkem rychle. V přípravě to vypadá jako změna k lepšímu. Bude to ovšem fungovat v ostré sezoně?
KLADY
+ VHODNÁ ALTERNATIVA
Po neúspěšné sezoně potřebovala Sparta oživit – personálně i strategicky. Rozestavení 3 – 5 – 2 znamená, že bude mít plán B, který jí loni v Malmö, Plzni a Bernu citelně chyběl. Pro soupeře bude navíc hůř čitelná.
+ DVA HROTOVÍ ÚTOČNÍCI
Jediný klasický hrotový útočník David Lafata dostane rychlého parťáka, což by mu mělo ulevit a zároveň uvolnit prostor, obránci soupeře totiž budou muset svou pozornost rozdělit. Citelně by tak měla vzrůst údernost Sparty.
+ NEZVYK PRO SOUPEŘE
V dnešním fotbale hraje na čtyři obránce devadesát procent týmů, čelit tedy jinému rozestavení je spíš nezvyk a nepříjemná neznámá. Soupeři Sparty by z toho mohli mít při taktické poradě pořádně zamotanou hlavu.
ZÁPORY
– OBRANNÝ STYL
Rozestavení 3 – 5 – 2 má primární cíl eliminovat ofenzivní přednosti silnějšího soupeře. Sparta by však neměla reagovat na protivníka, spíš by mu měla vnutit svou hru. Zejména v domácích soutěžích tedy určitě.
– JEDEN OFENZIVNÍ HRÁČ MINUS
Jsou to jednoduché počty – tři stopeři a dva halvbeci znamenají, že v sestavě přibude jeden defenzivní hráč na úkor ofenzivního. Při dobývání branky teď bude mít Sparta místo dvou hráčů tři vyřazené ze hry.
– NEKOMPATIBILNÍ TYPY
Pozice halvbeků, která je v rozestavení 3 – 5 – 2 naprosto klíčová, vyžaduje od svých interpretů dokonalou kondici, kázeň a umění perfektně bránit i útočit. Proto ze základní sestavy vypadnou Ladislav Krejčí či Tiémoko Konaté.