Asi největším tématem fotbalového jara je zavedení videotechnologie na vybraných zápasech HET ligy. V hitu kola mezi Slavií a Viktorií Plzeň šlo video do akce hned třikrát, dvakrát kvůli pokutovému kopu, jednou kvůli vstřelené brance. „Najít správný záběr v danou chvíli není jednoduché,“ vysvětluje šéf projektu videorozhodčích Roman Hrubeš.
Jak zápas Slavie s Plzní, tak derby nabídlo poměrně hodně situací, které se řešily u videa. Je to náhoda, že zrovna v těch největších zápasech ligy je nutné tolik video využívat?
„To si netroufnu odhadnout. Fakt je ale ten, že tato utkání jsou více napínavá, vyhrocená, může v nich docházet k více situacím v pokutových územích, hráči jdou do všech naplno. Je to asi logické."
Posuzovali jste tři situace – dva pokutové kopy pro Slavii, z nichž jeden byl odpískán, a vstřelená branka Viktorie, která uznána nebyla. Která z nich byla na posouzení nejtěžší?
„Neuznaná branka Havla. V podstatě se totiž přezkoumávaly tři ofsajdové situace. Bylo těžké najít ten záběr, který by byl průkazný, že Havel byl v ofsajdové pozici. Po tom, co kluci našli ten správný záběr, byl zjevné, že šlo o ofsajd.“

Jak jste byl spokojený s rychlostí, s jakou se rozhodovalo?
„Rychlost byla dobrá. K tomuhle jsem určitě neměl výtky. Myslím, že to ani nejde udělat rychleji. Najít záběr v danou chvíli není jednoduché, a i když už ho máte, ještě ho dvakrát, třikrát kontrolujete, protože kluci nechtějí udělat chybu. Jestli nezapomněli na některého z bránících hráčů, hledá se široký záběr, aby byl přehled o postavení všech hráčů na hrací ploše. Těch aspektů je celá řada.“
Kontrolovali jste i góly. Bylo na brankách Slavie něco sporného k řešení?
„Kontrola branek probíhala celkem rychle, v řádech jednotek vteřin. Samozřejmě se kontrolovala situace u první branky Slavie, u toho vlastního gólu, zaměřovali jsme se na to, zda míč neopustil hrací plochu po zahrání rohového kopu. Obě situace ale byly zkontrolovány rychle.“


Projekt v Česku funguje pár měsíců. Jak je pro vás důležité, že za tu dobu zatím v Česku nebyl větší problém, který by se musel více řešit jako v zahraničí?
„Jsem tomu samozřejmě rád, ale nejsem takový snílek, abych si myslel, že takový problém nenastane. Nastane určitě, až bude víc zápasů, třeba tři, čtyři, pět v jednom kole. Je to přirozené, pokud jsou chyby videoasistentů v zahraničí, nemůžeme si myslet, že někdy nebudou i u nás. Snažíme se ale potenciálních chyb vyvarovat. Ale může se stát, že bude chybovat videoasistent rozhodčího. Nenajde vhodný záběr, nemá ho k dispozici, nestihne to, protože je mezitím navázaná hra."
Video bude i při finále poháru v Mladé Boleslavi, který nespadá pro Ligovou fotbalovou asociaci. Bude v něčem jiné?
„Tým videoasistentů na zápas je připraven a video tam bude. Bude to další možnost využití videa v dobrém, napínavém zápase a může přispět k férovosti utkání.“
První penalta: vážně byla? |
Rozhodčí Pavel Franěk se třikrát poradil s videem. U penalt se jednou svůj verdikt potvrdil a jednou opravil, plzeňský gól odvolal kvůli střelcově ofsajdu. Deník Sport se domnívá, že v případě prvního pokutového kopu o faul nešlo. (autor: šq) |
První penalta |
Navzdory videu podle deníku Sport nebyla. Milan Havel se tělem natlačil na Jana Sýkoru, ale nefauloval jej. Slávista spadl proto, že se vlastní nohou zasekl o soupeřovu. |
Plzeňský gól |
Gólový střelec Milan Havel skutečně stál v ofsajdovém postavení. Nikoli ve chvíli Zemanova centru, ani v okamžiku Řezníkova hlavičkového prodloužení, ovšem při Hořavově zpracování, po němž se dostal k balonu, už ano. |
Druhá penalta |
David Limberský sebral prchajícímu Stanislavu Teclovi míč čistě, rozhodčí Pavel Franěk po zhlédnutí videa penaltu správně odvolal. Navíc ještě mohl udělit Teclovi žlutou kartu za filmování. |




