Reakce ligových klubů: Fotbal jde příkladem. Přerušení nechápeme

Kluby FORTUNA:LIGY se jen těžko smiřují se čtvrtečním přerušením soutěže ze strany ministerstva zdravotnictví. Oddíly investovaly miliony do testů, teď jim ale vláda zakázala po repreprauze znovu vyběhnout a výjimky v domácí soutěži neexistují. „Znamená to velký problém z ekonomického i sportovního hlediska,“ připouští třeba manažer Plzně Adolf Šádek a rozhodně není sám.
FC Viktoria Plzeň
„Vzhledem k tomu, jak velké finanční prostředky jsme v uplynulých měsících investovali do testování a dalších hygienickych opatřená, je pro nás zastavení soutěže naprosto nepochopitelné a zároveň pro nás znamená velký problém z ekonomického i sportovního hlediska.“
Adolf Šádek, generální manažer
FK Teplice
„Nesouhlasíme s přerušením soutěže, protože profesionální fotbal od začátku jde příkladem všem ostatním sportovním odvětvím. Nastavil striktní pravidla, jejichž dodržování stálo kluby nemalé finanční prostředky a i díky tomu se zatím celá soutěž hraje až na malé výjimky bez zádrhelů. Nynějším nařízením a zastavením všech sportů, včetně profesionálního fotbalu, byly kluby hozeny do jednoho pytle s jinými sporty, kde k těmto opatřením nedocházelo. Věříme, že Vláda ČR zváží výjimku po FORTUNA:LIGU a podaří se tento stav ještě zvrátit, ač to nyní ministr zdravotnictví vyloučil.“
Martin Kovařík marketingový manažer a tiskový mluvčí
FC Baník Ostrava
„V žádném případě aktuální epidemiologickou situaci nepodceňujeme. Ale právě proto jsme stejně jako ostatní kluby vynaložili značné finanční prostředky do preventivních opatření, zejména pravidelného testování tak, abychom případnému šíření infekce v našem klubovém prostředí zabránili. V neposlední řadě na přijatá opatření doplatili naši fanoušci, kteří na fotbal mohli jen ve velmi omezeném počtu. Nákaza se v našem klubovém prostředí díky tomu nešíří. Fotbalové prostředí, v němž se naši hráči pohybují, a hrají v něm svá utkání, se i díky tomu ukazuje jako nijak rizikové. Z tohoto pohledu odkladu ligových zápasů nerozumím.“
Michal Bělák, výkonný ředitel
SK Sigma Olomouc
„Ve své podstatě souhlasíme s vyjádřením, které vydala LFA. Opatření samozřejmě respektujeme a dodržujeme je. Na druhou stranu nás tato omezení mrzí, jelikož se každý týden podrobujeme testům atd. a děláme vše proto, abychom mohli hrát. A aby fanoušci na stadion mohli přijít.“
Alice Zbraňková, marketingová manažerka
AC Sparta Praha
„Jsme nepříjemně překvapeni. Zejména s ohledem na to, že profesionální fotbal z vlastních zdrojů vydal obrovské finanční prostředky na to, aby se hrálo. Letmým odhadem jde mluvit o desítkách milionů korun, možná i nižších stovkách, které fotbal vydal na to, aby byla zachována kontinuita soutěží. Profesionální fotbal v České republice byl díky nim už na jaře schopen jako jeden z prvních obnovit činnost. Procenta pozitivních testovaných hráčů, členů realizačních týmů a ostatních lidí z klubů svědčí o tom, že bublina, kterou profesionální fotbal vytvořil, je funkční. Z toho pohledu je přerušení soutěží nepříjemné překvapení.“
Ondřej Kasík, ředitel komunikace
Bohemians Praha 1905
„S úplným přerušení soutěže zásadně nesouhlasíme. Náš sport a zároveň předmět podnikání dosavadní omezení už tak zásadně ekonomicky poškodila obrovským způsobem. Byli jsme smířeni a připraveni respektovat utkání bez diváků s minimální organizační složkou. Snažíme se hráčům a zaměstnancům nesahat na mzdy a odměny. Vynakládáme dobrovolně prostředky v řádech milionů na preventivní testování, čímž děláme z profi fotbalu jedno z nejbezpečnějších míst v republice, pokud jde o COVID. A nepřipadá nám férové a slušné, aby to někdo jedním šmahem zastavil, aniž by s kluby prostřednictví LFA předem podmínky projednal.“
Petr Koukal, ředitel komunikace
Dynamo České Budějovice
„Vzniklá situace nás moc mrzí. Profesionální fotbal se vydal na velmi nákladnou cestu s tím, že chtěl udělat maximum pro to, aby se nejvyšší soutěž mohla hrát i ve chvíli, kdy se epidemiologická situace v zemi zhorší. Proto nás rozhodnutí pana ministra o plošném zastavení sportovní činnosti překvapilo. Český fotbal již na jaře dělal oproti jiným sportům mnoho opatření tak, aby se hrálo. Nyní se ukazuje, že to bylo zbytečné. Nevíme o žádném jiném sportu, který by se choval tak zodpovědně jako fotbal. Proto si myslíme, že minimálně nejvyšší soutěž by si výjimku, se kterou pan ministr nesouhlasí, určitě zasloužila.“
Aleš Strouha - tiskový mluvčí
Ligová fotbalová asociace
„Přestože představitelé vlády avizovali, že zpřísněná opatření se budou týkat volnočasových aktivit, a nikoliv podnikatelské činnosti, ve vztahu k profesionálnímu sportu je realita odlišná. Je třeba si uvědomit, že profesionální sport není v žádném případě volnočasovou aktivitou, ale odvětvím, které v ČR zaměstnává tisíce osob. Všichni vnímáme hrozbu významných nárůstů nakažených osob ve společnosti. Rozumíme nutnosti na přechodnou dobu zakázat účast diváků na stadionu. Vlastní omezení konání zápasu ale dle našeho názoru postrádá opodstatnění. Profesionální fotbal v Česku patří mezi nejvíce chráněná prostředí v rámci cele společnosti. Hráči i realizační týmy jsou nepřetržitě testování a dodržují řadu přísných protiepidemiologických opatření. Budeme iniciovat jednání s vládními autoritami, aby svoje stanovisko přehodnotily. Jsme samozřejmě připraveni plně spolupracovat ve všech ohledech na dalším snížení rizika v našem již dnes minimálně rizikovém prostředí.“
Dušan Svoboda, předseda LFA