Zlaté časy jsou pryč, koronavirus i další okolnosti nutí české kluby najíždět na úsporný režim. I v divné době však platí, že výjimeční hráči si ve FORTUNA:LIZE přijdou na pěkné peníze, srovnatelné s gážemi v západní Evropě. V prvním díle exkluzivního seriálu o TOP 50 nejlépe placených hráčích v soutěži deník Sport rozebírá strukturu hráčských smluv, která je poměrně složitá. Z analýzy kromě jiného plyne, že kdo si v české lize přijde na sto tisíc korun hrubého měsíčně, může si gratulovat.

Platy fotbalistů (a trenérů) ve FORTUNA:LIZE jsou stále tabu, které si kluby úzkostlivě střeží. Stejně jako strukturu hráčských smluv, kterou považují za své know-how. Deník Sport měl nicméně možnost do některých nahlédnout, takže zná jejich formální i obsahovou náplň.
Pokud jde o podobu kontraktů, začínají klasicky základní měsíční odměnou. Ano, odměnou, nikoli platem, profesionální fotbalisté v Česku totiž stále nejsou zaměstnanci klubů, fungují jako OSVČ a vyhotovují každý měsíc faktury.
Ve FORTUNA:LIZE je obvyklé, že každý klub má obvykle čtyři platové hladiny – od hvězd přes opory, držáky až po juniory. Mezi první a poslední kategorií přitom bývá klidně desetinásobný rozdíl. Kde je tedy hranice dobré měsíční základní mzdy?