Jak vypadal trénink Sparty: křik, intenzita i Barcelona. Miluju energii, hlásil Priske

V černé sportovní mikině přišel na trávník v centru na Strahově. Kouč Brian Priske se přidal ke skupince nejbližších asistentů a pokusil se z dálky trefit malou branku. Až po zábavě se pustil do práce. Sparťané absolvovali pod vedením jim dobře známého Dána druhý trénink v letní přípravě, který byl v úterý otevřený zástupcům médií. „Byl jsem překvapený, velmi překvapený,“ vyjádřil se obránce Asger Sörensen k Priskeho návratu.
Pomalým krokem se blížil k postranní čáře, za níž stála skupina novinářů, fotografů a kameramanů. Ano, o veřejný trénink Sparty na startu letní přípravy byl velký zájem. Brian Priske nahodil úsměv a potřásl si se všemi přítomnými rukou. „Dobrý trénink? Líbil se vám?“ prohodil směrem k zástupcům deníku Sport a webu iSport. „Já jsem spokojený, dobrý,“ odpověděl dánský kouč na stejný dotaz.
To zrovna sparťané kolem úterního poledne dokončili první trénink zaměřený na práci s balonem. A hlavně ve velmi vysoké intenzitě. „Jo, myslím, že to bylo docela ve vysokém tempu,“ přikývl stoper Asger Sörensen. „Kluci toho naběhali dost, dobrý trénink. Ale já jsem v pohodě,“ poznamenal s úsměvem.
Dánský obránce se neflákal, jen kvůli dřívějším problémům začal individuálně s míčem pod dohledem kondičního trenéra Tomáše Malého a Michala Vávry, takzvaného development choache. Postupně se zapojil ke spoluhráčům do hry na malém hřišti.
Všechno odstartovalo přesně v 10.45. Pro kontrolu a správné nastavení vzlétl nad trávník první dron a hlavní trenér Priske se postavil doprostřed kolečka vytvořeného sparťanskými hráči. Mezi nimi byli dosavadní kapitán Filip Panák, útočník Jan Kuchta, který přestoupil na Letnou natrvalo, záložníci Magnus Kofod Andersen nebo mladíci z béčka Romanové Horák a Mokrovics, Daniel Rus, Jakub Uhrinčať nebo Michal Ševčík po návratu z hostování v Mladé Boleslavi.
Priskeho proslov zabral nanejvýš tři minuty. Z místa novinářů nebylo přesně slyšet, co zaznělo, parta sparťanů se však velmi pobavila. „Je furt stejnej, furt vysmátej,“ poznamenal záložník Matěj Ryneš, který měl po zranění z jarní části sezony ještě obvázaný loket.
Už půl hodiny před startem tréninku se pohybovali poblíž hřiště noví členové trenérského štábu. Trojice asistentů Lukas Babalola, Diarmuid O’Carroll a Jack Wilson. Ovšem největší prostor na startu celého tréninku Ian Coll, vedoucí fyzické přípravy, jenž v letenském klubu nahradil Christiana Clarupa.
Důraz na presink
Skotský specialista, na první pohled velmi důrazný a přísný muž, připravil překážky, slalomové tyče a zavelel: „Jdeme na to!“ Sparťané se rozcvičovali ve vysokém tempu, skákali z jedné nohy na druhou, vyměnili si balon a šli do sprintu. „Dotek, pohyb!“ opakoval stále dokola Coll, jenž v ruce pevně svíral stopky.
Když se Panák a spol. po půl hodině tréninku přesunuli na vedlejší hřiště, rozdělili se do dvou týmů a zahájili malou hru bez branek. Coll byl během toho velmi výrazný, požadoval vyšší intenzitu. A přitom neustále chodil k tabletu, na kterém sledoval, v jakém stavu se hráči nacházejí.
Asistenti Babalola, O’Carroll nebo Wilson nebyli až tak výrazní, jako by se víc upozadili. Sem tam přišli k hráčům a rukama jim naznačili, jak se mají lépe pohybovat. Priske byl mnohem náročnější, opřený o jedno koleno sledoval veškerý pohyb a přihrávky. Požadoval větší nabídku, lepší podporu středních záložníků. „Klade důraz na presink, represink, držení míče, hru rychle za obranu. To je stejné jako dřív,“ vykládal Ryneš.
Tempo se postupně zvyšovalo a vygradovalo v závěrečné hře s brankami. Priske se podíval do popsaného papíru a začal: „Pany, Ševa, Imanol, Sáďa…“ vyjmenoval postupně hráče, které rozdělil do dvou mužstev. „Hrajte dopředu, víc napřímo, nepřidržujte balon. Nejsme Barclona,“ nabádal svěřence při pauze.
Je evidentní, jak se Priskeho Sparta chce prezentovat. Pokud se stoper Panák dostal pod výrazný tlak od napadajících útočníků, zvedl hlavu a vyslal do rychlého protiútoku Lukáše Sadílka. „Ano, to je ono!“ zakřičel Priske. „Super Pany!“ přidal Sadílek.
Než pustil dánský trenér svěřence k vytrvalostním běhům, svolal si k sobě hráče a spustil: „Miluju tu energii! Dobrý start, pánové,“ zakončil.
Sparta sehraje první přípravné utkání příští pátek na Strahově proti Mladé Boleslavi a v pondělí zamíří na soustředění v německém Grassau.
