Třetí liga fandy nezajímá, Junior Strakonice je hitem v „pralese“

Fotbalová horečka zachvátila Strakonice. Minula však třetiligový tým kolem Rudolfa Otepky, hrající ČFL pod jménem jihočeského městečka. Tím spíš, když se teď odstěhoval o 60 kilometrů dál do Českých Budějovic. Fanoušci milují nově vzniklý Junior. Ten válí v nejnižší soutěži - čtvrté třídě. Na jeho zápasy chodí klidně přes 300 diváků. Ve městě zkrátka vládne „pralesní“ Junior.
Oslavné tanečky, společná děkovačka, vítězný pokřik a nadšení diváci. Taková je realita. Na konci minulé sezony to přitom vypadalo, že ve městě dospělý fotbal nadobro skončil. Strakonice v ní hrály v ČFL jako farma českobudějovického Dynama, v kádru bylo minimum odchovanců, na tribunu si našlo cestu třeba jen patnáct diváků.
Když Dynamo sestoupilo do druhé ligy, farma se v létě přesunula do Českých Budějovic, kde stále hraje pod hlavičkou Strakonic. „S nimi máme společný jen název, jinak nic,“ uznal trenér třetiligového celku Jiří Lerch.
Bez dospělého fotbalu ale Strakonice nakonec nezůstaly. „S Tomášem Kostkou nás napadlo, že bychom mohli založit úplně nový tým,“ vypráví Stanislav Šíp, jeden ze strakonických odchovanců.
„Rozhodli jsme se oslovit přibližně 45 kluků, kteří tady začínali s fotbalem a teď kopou nižší soutěže po okolních vesnicích, někteří už ztráceli chuť do fotbalu. Nakonec jich bylo asi sedmdesát, ze kterých se nám povedlo přesvědčit přibližně pětadvacet,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů nového týmu Junior Strakonice.
Po počátečním oťukávání bylo třeba začít řešit administrativní a formální věci. Nápad byl oficiálně představen klubovému výboru Junioru, který měl pod sebou kompletní strakonickou mládež a chyběl mu A tým dospělých.
„Všichni členové ale zpočátku nebyli pro. Báli se hlavně, abychom mládeži nebrali peníze. Jasně jsme ale deklarovali, že si všechno budeme hradit sami, včetně přestupů hráčů,“ říká Stanislav Šíp a ukazuje například na útočníka Petra Kratochvíla, jenž si sám vyřídil hostování z týmu SK Vacov B.
Chladně se zpočátku k projektu postavilo i vedení města. Hráči Junioru si musí platit pronájem hřiště na zápasy i tréninky. Třeba čtvrteční dvouhodinová příprava stojí přibližně 1500 korun. „Trénujeme jednou týdně. A to stačí,“ směje se Petr Kratochvíl.
Situace se však rapidně začala otáčet po prvním domácím mistrovském utkání, na které dorazilo 350 platících diváků. Ano, na IV. třídu, tedy nejnižší „pralesní“ soutěž na Strakonicku! Na druhý tým Strakonic chodí přitom v Českých Budějovicích průměrně o tři sta lidí méně.
„Dorazil i starosta města a dal nám dvacetitisícový dar. Navíc i dorostenci, které zpočátku trenéři nechtěli půjčovat, najednou zjistili, že chtějí hrát v takové atmosféře,“ pochvalují si Kratochvíl se Šípem.
Nový tým tedy žije. Jaký je jeho cíl? „Postup,“ shodují se všichni. „Do dvou let chceme být v okresním přeboru, ten je tady kvalitní. Potřebujeme mít pro mladé hráče dobrou soutěž,“ mají jasno. Jinou možnost si vlastně ani nepřipouští.
O to tvrdší byla pro všechny „Juniory“ první prohra v Radošovicích 0:3. „Teď už jsme ale zase na vítězné vlně,“ říká Šíp, jenž na lavičku dosadil svého kamaráda Luďka Cimrhanzla, jenž vedle toho koučuje i Chanovice a nedávno absolvoval i trenérskou stáž na Dukle u Luboše Kozla.
„Tréninky potom byly celkem náročné,“ smějí se hráči Strakonic. Tvrdý dril jim jde ale k duhu, protože jsou v čele tabulky a soupeřům nakládají pořádné příděly. V neděli rozprášili Představice 7:0 a radost vládla na stadionu „Na Křemelce“ ohromná.
Tým po podzimu vede tabulku s impozantním skóre 43:7. „Strakonice ve třetí lize? To už u nás lidem nic neříká. Chodí na Junior a jsou patrioty. Je to podobné, jako v Budějovicích s hokejem. Teď tam fanoušci žijí Motorem,“ dodává Kratochvíl.