Atrakce v druhé lize žen. V Brně válí ghanské fotbalistky

Brněnský klub si vybral posily i v Africe. Za druholigový tým hrají dvě mladé fotbalistky z Ghany.
Brněnský klub si vybral posily i v Africe. Za druholigový tým hrají dvě mladé fotbalistky z Ghany.Zdroj: Michal Koštuřík
Články
Začít diskusi (0)

Malá a velká. Stydlivá a hovorná. Obě vzbuzující extra pozornost soupeřek na hřišti i kolemjdoucích lidí na ulicích Horních Heršpic, kde začínají poznávat jiný svět. Ten, který jim otevřelo angažmá v Lokomotivě Brno. Faustina Ampahová a Priscilla Haganová dorazily před pár týdny z Ghany, aby pomohly klubu k postupu do nejvyšší soutěže.

Ve druhé lize jsou africké „gazely“ atrakcí, o tom není pochyb. Odlišují se barvou pleti i herním projevem. „Mají to těžké, na Fausty v útoku visí dvě tři hráčky. Obě jsou rychlé, lehkonohé, technické. Určitě jsou pro nás posilami,“ přesvědčuje trenér Tomáš Loder. Problém je defenziva. Pečlivé bránění jim není vlastní. „Tam musí trošičku zabrat. Také nejsou zvyklé na tak fyzicky náročný fotbal nahoru dolů. U nich se hraje volněji,“ zjišťuje kouč.

Když do klubu dorazila nabídka od agenta, že může zprostředkovat příchod zajímavých hráček z černého kontinentu, v Lokomotivě si řekli, že to zkusí. „Brali jsme to jako oživení pro nás i pro celý český ženský fotbal. Doplnit kádr je dneska problém, kvalitních hráček je na trhu strašně málo,“ líčí Loder.

O nabízených Ghaňankách věděl málo, až po příletu si je proklepnul. „Byla to loterie. Šli jsme do toho s rizikem, že to nemusí vyjít. Naštěstí se to povedlo, na druhou ligu jsou nadstandardní,“ oddechl si, když získal přímé povědomí o kvalitách Priscilly a Faustiny.

Zatímco v civilu je výrazně komunikativnější urostlá útočnice Ampahová, na hřišti je paradoxně mnohem víc slyšet o pár měsíců starší „diblík“ Haganová. I když česky neumí, dokáže si křiknout o přihrávku. Produktivitu však zajišťuje její krajanka. „Fausty zatím dostává v áčku víc prostoru,“ podotýká kouč. „Velmi dobře si rozumí s druhou útočnicí (Hanou Ducháčkovou). Když jsme vyhráli 11:0, zařídily spolu deset gólů,“ připojuje vedoucí družstva Zdeněk Ducháček.

Platí jim ubytování, stravu i kapesné

Skutečně, demolici Slavie Malešice řídily sedmi trefami Ducháčková a hattrickem Faustina Ampahová. Adaptace mladého dua na život v Evropě a na zdejší fotbal ještě nějaký čas zabere. Obě teenagerky jsou v Brně pět týdnů, zvykají si na výrazně chladnější podnebí a samostatný život. Bydlí v pokoji přímo na stadionu, kde tráví většinu času. „Dali jsme jim tam nový nábytek, polštáře, povlečení, budeme jim instalovat plynové topení,“ vypočítává Loder.

Klub cizinkám zajišťuje ubytování, stravu, platí pojištění a hradí kapesné na přilepšení. K tomu bylo potřeba zaplatit tříměsíční vízum a poplatky na FAČR. „Není to nic levného,“ podotýká Loder.

V prosinci se Priscilla s Faustinou vrátí do Afriky a zatím není jisté, zda dojde k prodloužení jejich pobytu v Brně. Na konečný verdikt je dost času. Obě strany si spolupráci vyhodnotí po podzimní části soutěže, v níž zatím Lokomotiva tabulce vládne. S přispěním ghanské dvojičky.

„Pravděpodobně budeme mít zájem se domluvit dál,“ naznačuje pětatřicetiletý kouč. „Chtěli bychom je víc zapojit do běžného života, třeba i studijně nebo profesně,“ připojuje vedoucí Ducháček.

Podle kouče se nejspíš bude vydávat podobnou cestou i konkurence. Na tuzemském trhu hráčská kvalita chybí a kdo má ambice posunout se výš, měl by se podívat za hranice. V Horních Heršpicích se snaží postupový plán realizovat už v této sezoně.

„Podmínky a zázemí na to máme. Já tvrdím, že jsme jediný klub v Česku, kde jsou preferované ženy před muži (I. B třída). Devadesát devět procent klubů v republice na tom takto dobře není,“ přiznává Loder.

„Když to přijde, jdeme do toho. Ale nechceme být žádné rychlokvašky, abychom skočili do ligy a za rok byli zpátky ve druhé,“ dodává trenér aktuálně nejlepšího brněnského ženského týmu.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů