FORTUNA národní liga | Pořadatel v Hradci zbil fanouška. Zachránili jsme mu život, říká divák | iSport.cz
Michal Petrák
15. srpna 2017 • 16:35

Pořadatel v Hradci zbil fanouška. Zachránili jsme mu život, říká divák

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pohřeb Mariána Čišovského: Dojemné loučení s velkým bojovníkem
Barošovy momenty: Liverpool, turecké obrození i pomoc Baníku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hradec Králové porazil v druholigovém derby Pardubice, ale jeden z fanoušků v kotli závěrečnou děkovačku „votroků“ neviděl. Člen bezpečnostní agentury BBC, která v Hradci zajišťuje pořadatelskou službu, ho tvrdým pravým hákem srazil na zem a muž skončil se zraněními v nemocnici. Incidentem se bude zabývat disciplinární komise.Ultras Hradce Králové dlouhodobě protestují proti vedení klubu. V minulé sezoně dávali najevo svou nespokojenost s prací některých čelních představitelů FCHK bojkoty domácích zápasů, v nichž pokračovali i po sestupu do FNL. Po druhém kole se ale ultras dohodli s kapitánem týmu Radimem Ottmarem, že se do kotle vrátí i v domácích zápasech, budou podporovat tým a skandovat proti vedení. To v derby s Pardubicemi také splnili.

V úvodu zápasu byl kotel potichu, vyvěsil jen transparent „Podpora vedení bez ambic“, až po několika minutách začal fandit a nápis vyměnil za „Naše podpora pro tým“.

Pořadatelé v oranžových vestách se do sektoru ultras nahrnuli poté, co fanoušci odpálili dýmovnici na oslavu gólu, a členové bezpečnostní agentury jim zabavili třetí transparent s nápisem „Votroci jedeme, vedení jebeme“.

VIDEO: Brutální napadení fanouška v čase 1:15

„Ten nápis hodili do popelnice, my jsme se přesunuli do vedlejšího sektoru, protože jsme s nimi v tom našem nechtěli být,“ popisuje jeden z ultras, který nechtěl být jmenován. „Někteří z nás transparent vytáhli zpátky a rozvinuli.“

V tu chvíli došlo mezi fans a pořadateli k potyčce, při které jeden z mužů v oranžové vestě srazil fanouška. Ten po úderu pěstí upadl na hlavu o několik řad níž. „Kluci z kotle celý zápas normálně fandili, pak v klidu přešli k nám, vzali si s sebou ty transparenty a vlajky,“ popisuje Blanka Krásová, která seděla s dětmi v sektoru, do něhož se přesunuli kotelníci.

„Pak mezi ně vlétli pořadatelé, i mezi nás, kteří jsme tam seděli s dětmi. Ten pán neměl šanci, dostal ránu, letěl dolů a zůstal ležet. Děti se mě ptali, jestli je mrtvý,“ líčí dramatické okamžiky.

Pořadatel, který napadl v Hradci Králové jednoho z fanoušků a pěstí ho poslal k zemi
Pořadatel, který napadl v Hradci Králové jednoho z fanoušků a pěstí ho poslal k zemi

Sekuriťáci od zbitého fanouška odešli

„Byl v bezvědomí, měl zapadlý jazyk a plnou pusu krve. Sekuriťáci od něj odešli, my jsme mu zachránili život, když jsme ho otočili na bok,“ vypráví jeden z kotelníků. „V nemocnici mu nabízeli, aby tam zůstal dva dny na pozorování, ale on podepsal revers a podle mých informací už je doma,“ říká.

To potvrzuje i šéf klubu Richard Jukl. „Je to pro nás nepříjemné. S fanouškem jsme se sešli a omluvili se mu,“ říká den po incidentu místopředseda představenstva FC Hradec Králové. „Jako klub ale neneseme vinu, je to selhání jednotlivce bezpečnostní agentury. S jejími zástupci jsme se setkali, momentálně čekáme na závěry policie, která věc vyšetřuje.“

Už teď je jisté, že se případem bude zabývat také disciplinární komise LFA. „Ano, kolegy už jsem požádal o informace, čekám také na zprávu technického delegáta,“ potvrzuje její předseda Richard Baček. „Ve čtvrtek to budeme řešit – minimálně to, jestli zahájíme disciplinární řízení.“

Trestu se může dočkat i klub

V případě, že by komise shledala pochybení na straně pořadatele, potrestala by klub. Bezpečnostní agenturu totiž najímá právě pořadatel zápasu, tedy celek domácích. A příslušníci security by měli přiměřeně zasahovat proti projevům nenávisti, použití zakázané pyrotechniky a hanlivých nápisů. Slovo „přiměřeně“ je ale v tomhle případě klíčové. „Pořadatelská služba si musí každý transparent vyhodnotit sama. Žádné plošné směrnice nejsou,“ tvrdí Baček.

Už v noci před zápasem se na Všesportovním stadionu měly objevit černobílé kříže s podobiznami Jukla, předsedy představenstva Jana Michálka a marketingového ředitele Milana Šedivého, jejichž odstoupení skalní fans dlouhodobě požadují.

„To je ale akce jednotlivců, s tím nemáme nic společného,“ přesvědčuje nejmenovaný člen ultras. Jisté je, že se po posledním incidentu napjatá situace mezi hradeckými ultras a vedením klubu ještě více vyhrotí.

Hradec daroval fanouškovi dres a permici

Hradecký klub se za situaci svému věrnému fanouškovi Petru Janošičovi, který „votrokům“ fandí již přes dvacet let, rychle omluvil. Pozval ho na svůj stadion a rovněž mu daroval podepsaný dres a doživotní permanentku.

„Jsem strašně rád, že se tato schůzka uskutečnila. Znám Petra Janošiče již dlouho, vídám ho osobně, naposledy jsem ho viděl fandit našemu týmu ve Velvarech. Jsem si vědom, že jde o jednoho z těch nejvěrnějších fanoušků, které náš klub měl, má a já věřím, že mít bude,“ uvedl šéf klubu Richard Jukl na webu Hradce.

Vyjádření majitele bezpečnostní agentury

„Celá situace nás mrzí, s fanouškem jsme několikrát mluvili včera i dnes a omluvili jsme se mu (v pondělí a úterý – pozn. red.). Bereme to jako selhání jednotlivce, protože zásah byl neadekvátní. Pořadatel má v tuto chvíli pozastavenou činnost a nebude pracovat do vyšetření policie. Necháváme to na ní, aby situaci vyšetřila a zaujala stanovisko.

Naši pracovníci jsou před každým zápasem školeni buď policií, nebo naším člověkem. Vysvětlují se jim specifika toho daného utkání, co se může stát, jak mají reagovat... Zkratovité jednání jedince ale neovlivníte. Celé tohle utkání bylo problematické – domácí fanoušci zapalovali pyrotechniku, vyvěšovali transparenty, kde byla vulgární slova.

To LFA zakazuje a my proti nim musíme zasahovat. Kdybychom to neudělali, technický delegát utkání by napsal do zprávy, že jsme nezasáhli. V tu inkriminovanou chvíli fanoušci vytahovali transparent, který jsme jim už jednou vyhodili do koše, bylo na něm slovo jebat. LFA přitom proti vulgarismům na stadionech brojí.

Tím ale neomlouvám ten konkrétní zákrok, který byl neadekvátní. Zranění fanouška nás mrzí, tohle by se na stadionu stávat nemělo. A my uděláme všechno pro to, aby se to už neopakovalo.“

JAKUB MACH
MAJITEL AGENTURY BERRY BROTHERS COMPANY

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud