Napadený fanoušek Hradce promluvil. Byl krátce v bezvědomí, má odřeniny | iSport.cz
16. srpna 2017 • 11:05

Napadený fanoušek Hradce promluvil. Byl krátce v bezvědomí, má odřeniny

Autor: pan
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zima hrál před Musovým gólem rukou. Podívejte se na záběry momentu ve vysokém rozlišení
Sportovci na síti: Plekanec se Šafářovou opět sportují. Nečekaná fotka od Vémoly
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byl to moment, na který fanoušci, kteří navštívili druholigové utkání mezi Hradcem Králové a Pardubicemi (2:1), jen tak nezapomenou. Po nepřiměřeném zápasu pořadatelské služby skončil jeden z domácích příznivců v bezvědomí, na ošetření musel být odvezen do nemocnice. „Celé to považuji v podstatě za souhru náhod," snažil se na webových stránkách Hradce Králové mírnit napětí zraněný Petr Janošič.Hodně smutnou tečku mělo východočeské derby mezi exligovým Hradcem Králové a Pardubicemi. Potyčka mezi bezpečnostní službou a domácími příznivci, která se odehrála v závěrečných minutách zápasu a skončila zraněním jednoho z domácích fandů, mohla mít mnohem horší konec.

První problémy nastaly v 60. minutě zápasu, kdy domácí fotbalisté srovnali stav utkání na 1:1. Hradečtí příznivci na oslavu branky zapálili dýmovnice, ale především vytáhli hanlivý transparent "Votroci jedeme, vedení jebeme." Ten byl zasahujícími pořadateli zabaven. Ani to však některé "kotelníky" neodradilo.

„Ten nápis hodili do popelnice, my jsme se přesunuli do vedlejšího sektoru, protože jsme s nimi v tom našem nechtěli být,“ popisuje jeden z ultras, který nechtěl být jmenován. „Někteří z nás transparent vytáhli zpátky a rozvinuli.“

To v posledních minutách utkání vyústilo v následnou potyčku s pořadateli, během které jeden z jejich členů srazil domácího fanouška pěstí. Ten skončil v bezvědomí a následně musel být převezen do nemocnice. „Byl v bezvědomí, měl zapadlý jazyk a plnou pusu krve. Sekuriťáci od něj odešli, my jsme mu zachránili život, když jsme ho otočili na bok, dodává jeden z fanoušků Votroků.

"Došlo u něj ke krátkodobému bezvědomí. Měl četné odřeniny a modřiny zejména v oblasti hlavy," uvedl pro MF Dnes mluvčí hradeckých záchranářů Ivo Novák.

VIDEO: Brutální napadení fanouška v čase 1:15

Naštěstí pro zraněného Petra Janošice vše skončilo bez vážnější újmy na zdraví a v úterních odpoledních hodinách se již sešel se zástupci klubu v čele s místopředsedou představenstva Ing. Richardem Juklem, hlavním pořadatelem Jakubem Machem a majitelem dotčené bezpečnostní agentury Michalem Beránkem přímo na Malšovickém stadionu.

"Celé to považuji v podstatě za souhru náhod. Chtěl jsem uklidnit situaci, která nastala, a dostal jsem ránu, která mne povalila, a uhodil jsem se do hlavy. Beru to tak, že vše je o lidech, sám jsem pořadatele dělal a jako všude jsou tam lidé lepší a horší. Jako starý fanoušek už jsem zažil s Votroky hodně. Domluvili jsme se zde, že se pokusím z mé strany oslovit vedení fanklubu, aby se uskutečnila schůzka s vedením klubu, a třeba se podaří najít východisko ze situace, která nyní je a asi nikoho netěší," popisoval celý incident na webových stránkách klubu Janošič.

Bezvládný fanoušek spadl na betonové schody.
Bezvládný fanoušek spadl na betonové schody.

Dlouholetý příznivec východočeského klubu omluvu od všech tří zmíněných stran přijal a jako kompenzaci dostal originální dres hradeckého celku s číslem deset. Těšit se může i z doživotní permanentky na domácí zápasy Votroků.

"Chceme tím zdůraznit, jak moc nás jeho zranění mrzí a zároveň mu tak poděkovat za jeho gesto, kdy sem k nám dnes přijel a přijal naši omluvu a vysvětlení," uvedl Jukl.

Incident s napadeným divákem ještě nemusí končit, celý případ vyšetřuje policie. V případě prokázání viny hrozí devatenáctiletému muži za výtržnictví až dvouleté vězení. Případem se také bude zabývat disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi vedením Hradce a fanoušky však potvrzuje i další událost, která se odehrála v noci přes zápasem, kdy se na stadionu měly objevit černobílé kříže s podobiznami Richarda Jukla, předsedy představenstva Jana Michálka a marketingového ředitele Milana Šedivého.

Vyjádření majitele bezpečnostní agentury

„Celá situace nás mrzí, s fanouškem jsme několikrát mluvili včera i dnes a omluvili jsme se mu (v pondělí a úterý – pozn. red.). Bereme to jako selhání jednotlivce, protože zásah byl neadekvátní. Pořadatel má v tuto chvíli pozastavenou činnost a nebude pracovat do vyšetření policie. Necháváme to na ní, aby situaci vyšetřila a zaujala stanovisko.

Naši pracovníci jsou před každým zápasem školeni buď policií, nebo naším člověkem. Vysvětlují se jim specifika toho daného utkání, co se může stát, jak mají reagovat... Zkratovité jednání jedince ale neovlivníte. Celé tohle utkání bylo problematické – domácí fanoušci zapalovali pyrotechniku, vyvěšovali transparenty, kde byla vulgární slova.

To LFA zakazuje a my proti nim musíme zasahovat. Kdybychom to neudělali, technický delegát utkání by napsal do zprávy, že jsme nezasáhli. V tu inkriminovanou chvíli fanoušci vytahovali transparent, který jsme jim už jednou vyhodili do koše, bylo na něm slovo jebat. LFA přitom proti vulgarismům na stadionech brojí.

Tím ale neomlouvám ten konkrétní zákrok, který byl neadekvátní. Zranění fanouška nás mrzí, tohle by se na stadionu stávat nemělo. A my uděláme všechno pro to, aby se to už neopakovalo.“

JAKUB MACH
MAJITEL AGENTURY BERRY BROTHERS COMPANY

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud