SOUHRN EL: Koubek dostal tři góly, Vaclíkovi pomohla při penaltě tyč

0
Kuchta už může být u Haška nad čárou. Ale triko Belmondo je výsměch
Po zlatém gólu jsem nevěděl, co mám dělat, vzpomíná Hlaváč

Evropská liga pokračovala ve čtvrtek čtvrtými zápasy základních skupin. Sevilla Tomáše Vaclíka vybojovala výhru 3:2 v tureckém Akhisaru. Při českém brankáři stálo štěstí, když mu při penaltě soupeře pomohla tyč. To Rennes s dalším českým gólmanem Tomášem Koubkem odjelo s nepořízenou z Kyjeva, kde podlehlo tamnímu Dynamu 1:3. Gólové hody si užili fanoušci v Moskvě, kde Spartak zvládl přestřelku s Glasgow Rangers a zvítězil 4:3. Ve slávistické skupině C remizovalo Bordeaux se Zenitem Petrohrad 1:1.

Fotbalisté Dynama Kyjev v Evropské lize doma porazili Rennes s brankářem Tomášem Koubkem 3:1. Ukrajinský tým se přiblížil postupu ze skupiny K, v níž má osm bodů stejně jako Astana. Ta na svém hřišti zdolala Jablonec 2:1. Petrohrad remizoval v Bordeaux 1:1 a dál vede skupinu C o bod před pražskou Slavií, která doma hrála bez branek s Kodaní.

Koubka v Kyjevě poprvé překonal ve 13. minutě Benjamin Verbič hlavičkou po rohu. V 68. minutě přidal druhý gól Vitalij Mykolenko opět hlavou po standardní situaci. Chvíli po něm přidal třetí zásah přesnou střelou Mykola Šaparenko. V předposlední minutě už pouze zmírnil porážku hostů střídající Theoson Siebatcheu.

Rennes potřetí ve skupině prohrálo a je třetí se třemi body. V příštím kole se za tři týdny představí na hřišti posledního Jablonce, který ve čtyřech zápasech získal dva body.

Bordeaux začalo lépe. Francois Kamano nejprve zamířil do tyče, ale v 35. minutě už vstřelil vedoucí gól z penalty. Domácí však těsný náskok neudrželi a v 72. minutě po zaváhání obrany vyrovnal nepokrytý Anton Zabolotnyj. Girondins se záložníkem Jaroslavem Plašilem v sestavě získali první bod v soutěži a v příštím kole hostí Slavii.

Tomáš Koubek se dostal do branky Rennes v zápase Evropské ligy na hřišti Dynama Kyjev

Dalšímu reprezentačnímu brankáři Tomáši Vaclíkovi se vedlo lépe než Koubkovi a se Sevillou v tureckém Akhisaru oslavil výhru 3:2. Španělskému mužstvu zajistili dvoubrankové poločasové vedení Nolito a Luis Muriel. V 52. minutě však snížil Elvis Manu a chvíli nato byl hostující Sergi Gómez vyloučen po druhé žluté kartě.

Při penaltě domácích měl Vaclík štěstí, protože Güray Vural trefil tyč. V 78. minutě přece jen vyrovnal Onur Ayik, ale těsně před koncem Seville vrátil náskok Éver Banega z druhého pokutového kopu.

Další český gólman Petr Čech poprvé v tomto ročníku Evropské ligy nastoupil za Arsenal a pomohl k domácí remíze 0:0 se Sportingem Lisabon. Londýnský tým poprvé ve skupině E zaváhal, přesto mu bod stačil k postupu do play off.

Účast v jarní vyřazovací fázi Evropské ligy si s předstihem zajistila také Chelsea, který zdolala BATE 1:0 a ve skupině L vyhrála i počtvrté. O triumfu favorizovaných "Blues" v Borisově rozhodl v 53. minutě Olivier Giroud. Domácí však třikrát trefili brankovou konstrukci.

Dinamo Záhřeb porazilo Trnavu 3:1 a rovněž se zařadilo mezi postupující. Svěřenci Radoslava Látala ve skupině D prohráli potřetí za sebou a jsou třetí se třemi body. Celý zápas za Spartak odehrál český záložník Jakub Rada, jeho krajan Jiří Kulhánek naskočil na posledních sedm minut.

Ve skupině H vybojovaly postup Frankfurt i Lazio. Eintracht zvítězil v Limassolu 3:2 a udržel stoprocentní úspěšnost v soutěži. Římský tým doma zdolal Marseille 2:1. Francouzský finalista minulého ročníku získal ve čtyřech kolech jediný bod. Leverkusen ve skupině A zdolal Curych 1:0 a obě mužstva si zajistila místo ve vyřazovací fázi.

Rosenborg - Salcburg 2:5 (0:4)
Branky: 52. Adegbenro, 62. Jensen - 6., 20. a 45. Minamino, 37. Gulbrandsen, 57. vlastní (Hovland).

Celtic Glasgow - RB Lipsko 2:1 (1:0)
Branky: 11. Tierney, 79. Edouard - 78. Augustin.

Bordeaux - Zenit Petrohrad 1:1 (1:0)
Branky: 35. z pen. Kamano - 72. Zabolotnyj.

Skupina C

1. Petrohrad 6 3 2 1 6:5 11
2. Slavia 6 3 1 2 4:3 10
3. Bordeaux 6 2 1 3 6:6 7
4. FC Kodaň 6 1 2 3 3:5 5

Skupina D

Fenerbahce Istanbul - Anderlecht 2:0 (0:0)
Branky: 71. Valbuena, 74. Frey. ČK: 79. Bakkali (Anderlecht).

Dinamo Záhřeb - Trnava 3:1 (2:0)
Branky: 22. Gojak, 36. vlastní (Kadlec), 80. Oršič - 63. Čanturišvili.

Olympiakos - Dudelange 5:1 (4:0)
Branky: 6. Torosidis, 15. a 36. Fortunis, 26. Christodulopulos, 71. Fetfatzidis - 69. Sinani.

Skupina F

1. Real Betis 6 3 3 0 7:2 12
2. Olympiacos 6 3 1 2 11:6 10
3. Milán 6 3 1 2 12:9 10
4. Dudelange 6 0 1 5 3:16 1

Skupina G

Spartak Moskva - Glasgow Rangers 4:3 (2:3)
Branky: 22. Melgarejo, 35. vlastní (Goldson), 58. Luiz Adriano, 59. Hanni - 5. vlastní (Jeremenko), 27. Candeias, 41. Middleton.

Skupina H

Apollon Limassol - Eintracht Frankfurt 2:3 (0:1)
Branky: 71. a 90.+4 Zeleya - 17. Jovič, 55. Haller, 58. Gačinovič. ČK: 81. Stendera (Frankfurt).

Lazio Řím - Marseille 2:1 (1:0)
Branky: 45.+1 Parolo, 55. Correa - 60. Thauvin.

Akhisar - Sevilla 2:3 (0:2)
Branky: 52. Manu, 79. Ayik - 12. Nolito, 38. Muriel, 86. z pen. Banega. ČK: 56. Gómez (Sevilla).

Krasnodar - Standard Lutych 2:1 (0:1)
Branky: 79. Sulejmanov, 82. Wanderson - 19. Carcela-Gonzalez.

Astana - FK Jablonec 2:1 (1:1)
Branky: 18. Henrique, 88. Postnikov - 41. vlastní Zajnutdinov.

Dynamo Kyjev - Rennes 3:1 (1:0)
Branky: 13. Verbič, 68. Mykolenko, 72. Šaparenko - 90. Siebatcheu.

Branky: 53. Giroud.

MOL Vidi Székesfehérvár - PAOK Soluň 1:0 (0:0)

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.