Sima, rychlý vzlet skromného dříče. Z Tábora přes béčko až ke gólu v Evropě | iSport.cz
Jan Malý
7. listopadu 2020 • 12:55

Sima, rychlý vzlet skromného dříče. Z Tábora přes béčko až ke gólu v Evropě

Autor: Jan Malý
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
INSIDER: Lischka Spartu nedává, klobouk dolů před Simou, říká Jarolím
iSport podcast: Kotal po výbuchu musí ukázat sílu. Lischka ani Heča nestačí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Leckdo se divil, když na soupisce fotbalistů Slavie pro Evropskou ligu zabral jedno z míst neznámý talent Abdallah Sima a defenzivní univerzál Ladislav Takács se na ni nevešel. Trenér červenobílé družiny Jindřich Trpišovský ale tušil, že pro něj může být devatenáctiletý Senegalec důležitý. Ve čtvrtek ho vypustil do pohárové bitvy proti Nice. Sima dal branku, postupně ztrácel ostych, líbil se. Klube se v Edenu další talent? „Jeho příběh je neuvěřitelný,“ usmívá se Trpišovský.Nejprve působil trochu nejistě, dostal žlutou za ostrý zákrok na soupeře. Ale nic ho nerozhodilo, a když se v závěru první půle pověsil do vzduchu a hlavou opět převrátil vedení na stranu Slavie, rozjel se. Ve druhé půli přihrával do nadějných pozic, neúnavně kmital. Výkon Abdallaha Simy proti Nice, které červenobílí v Evropské lize povalili 3:2, byl vyspělý, vzhledem k okolnostem skoro až neuvěřitelný. Podívejte se na známkování hráčů Slavie>>> Vždyť do čtvrtka odehrál za slávistické áčko 26 minut.

Mladého Senegalce postrčily do základní sestavy mrzutosti s koronavirem, které českého mistra v tomto týdnu sevřely. Když vypadl i záložník Tomáš Malínský, rozhodl se trenér Jindřich Trpišovský, že na pravé křídlo nasadí Simu, jehož hlavní pozice je zatím v útoku. Měl dobrý odhad. „Po odchodu Vládi Coufala jsme věděli, že Lukáš Masopust bude hrát beka, potřebovali jsme nějakou alternativu na křídlo. On nám na pravou stranu přinesl svěží vítr,“ pochvaluje si kouč.

Předtím viděli Simu válet na hřišti jen fajnšmekři. V Česku je pár měsíců, na konci února přišel z akademie francouzského Evianu do tehdy třetiligového Táborska. Zafungovala spolupráce jihočeského klubu s agentem Danielem Chrysostomem i vazby na francouzské prostředí, které má hlavně trenér Miloslav Brožek.

„Mám na Evian výborné spojení. Oni jsou takovou nárazníkovou zónou, přivádějí do Francie hráče z Afriky a tam je adaptují,“ líčí kouč Táborska. Sám tam jezdí na stáže, na jedné z nich viděl i Simu. Proto když v zimě potřebovalo Táborsko doplnit kádr, už o něm měl informace.

Udělal pokroky také v angličtině

Jenže Simova mise na jihu Čech byla dost zvláštní a divoká. Na první zápas jarní části ČFL ještě klub nestihl vyřídit jeho registraci. Když ji další týden dotáhl, soutěž byla přerušena a následně ji i ukončila koronavirová pandemie.

Co mladý Senegalec? Byl v úplně cizí zemi, uměl jen francouzsky, nemohl hrát. To by s leckým zle zacvičilo. On ale ukázal zarputilost, odhodlání a touhu prosadit se. Od afrického spoluhráče pochytával angličtinu, za měsíc udělal významný pokrok. A při individuálním tréninku dřel.

„Charakterově byl neuvěřitelně připravený něco dokázat. Za tři týdny naběhal 250 kilometrů, já jim zadal 170, on si ale pořád přidával. A bylo to ve vysokých intenzitách. Bylo vidět, že strašně chce. Necítil se sám, neustále jsme komunikovali,“ popisuje Brožek.

Příklady předchůdců měl, z Táborska se do ligy vyšvihli například Ibrahim Traoré, který je dnes jeho spoluhráčem ve Slavii, nebo zlínský Cheick Conde.

Radost slávistů Abdallaha Simy a Jana Kuchty
Radost slávistů Abdallaha Simy a Jana Kuchty

Když se pak zase mohlo hrát, Sima byl připravený. Táborsko absolvovalo tzv. Letní ligu, v níž nastoupilo i proti rezervě Slavie. Osudový zápas. „Připravil dva góly,“ ohlíží se Brožek. Zástupce „sešívaných“ zaujal svou rychlostí, schopností přejít protihráče, atletičností. Ano, tyhle vlastnosti jsou pro kouče áčka Trpišovského důležité, klíčové. Delegace z Edenu dorazila i na další utkání proti Žižkovu. „A on dal fantastický gól po úniku přes dva hráče,“ culí se Brožek.

Slavii se líbil, ale neviděla ho v ostrém zápase. Proto si ho vyžádala na desetidenní zkoušku, během ní odehrál tři zápasy. Zaujal třeba i tím, že nebyl sobecký, ukázal cit v herních situacích, nebyl jako chrt, který by sóloval. Byl se podívat i na derby se Spartou, po němž červenobílí dostali mistrovský pohár. Sima byl nadšen, dostal další motivaci, zatoužil si takový zápas zahrát. Přesun se povedlo dotáhnout. Hbitý Senegalec tak za Táborsko neodehrál ani jedno soutěžní utkání.

Na podzim už naskakoval za rezervu Slavie v ČFL. Tým mu věřil, jeho přínos byl cítit, dal čtyři góly. V béčku měl poznávat chod klubu, seznamovat se s ním. Jenže když přišla reprezentační přestávka a většina členů prvního mužstva se rozjela na reprezentační srazy, začal trénovat s Trpišovského okleštěnou družinou. Naskočil na pár minut proti Slovácku v lize, na minutu proti Beer Ševě, na 19 s Leverkusenem. Jinak hrál proti Vltavínu, Benešovu nebo Karlovým Varům.

Ve čtvrtek přišla zkouška v základní sestavě proti Nice, elitnímu francouzskému týmu. Úplně jiný level. „On je takové moje dítě, prožíval jsem euforii. Jsem strašně rád, že se přes Tábor dokázal takhle rychle prosadit. Je to i ocenění pro náš klub. Strašně mu to přeju. Jsem s ním pořád v kontaktu, píšeme si. Je to i takový malý zázrak,“ září Brožek.

Slavia uspíšila jeho vývoj. Uvažovala o hostování v lize, ale to padá. Bude dál růst ve vršovickém kolosu. „Jsem z něj unešený. Je hrozně učenlivý a pracovitý,“ poznává Trpišovský. Skromnost, pokora, pracovitost. To vám o něm řekne každý. Chce se pořád posouvat, trenérů se ptá, co má dělat, aby byl ještě lepší. „Věc, která nás na něm fascinovala, je taky jeho podobnost k Vláďovi Coufalovi, je to neunavitelný hráč. Má velkou budoucnost. Slavia v něm má poklad,“ soudí kouč.

Abdallah Sima za A-tým Slavie

Evropská liga
Zápasy: 3
Minuty: 110
Góly: 1

FORTUNA:LIGA
Zápasy: 1
Minuty: 6
Góly: 0

SK Slavia Praha Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud