Lausanne: Z druhé ligy na skok mezi smetánku
Sázkové kanceláře je označily za největšího outsidera v Evropské lize a oni se posměšné nálepce ani nevzpírají. Švýcarské Lausanne je totiž po šesti letech prvním druholigovým klubem, který se probojoval do hlavní fáze evropského poháru.
V roce 2003 přežili vlastní smrt a pomalu se začali vyhrabávat z fotbalového podpalubí. Letos na jaře se ale zdálo, že jim osud zasadí poslední ránu.
Lausanne se i ve druhé švýcarské lize krčilo ve druhé polovině tabulky, propustilo trenéra a na některé zápasy chodila už jen tisícovka nejvěrnějších fanoušků.
Pak ale přišla historická šance, která trápící se klub doslova nakopla. Jako poražený finalista švýcarského poháru si Lausanne přes Lokomotiv Moskva senzačně proklestilo cestu až do Evropské ligy a od té doby válí. V domácí soutěži ztrácí na první Lugano ze druhého místa pouhé tři body.
„Je to pro nás obrovská inspirace a motivace. Evropská liga se hraje na vysoké úrovni a pro naše hráče je to velká zkušenost. Je mi jedno, co si o nás kdo myslí, my si to užíváme,“ usmívá se švýcarský trenér Martin Rueda.
Jeho klub patří mezi nejstarší na světě, před padesáti lety dokonce došel až do semifinále Poháru UEFA, jenže letos v Evropské lize platí spíš za kuriozitu.
Vždyť doma válčí jen v druhé nejvyšší soutěži a ročně si v přepočtu vystačí se zhruba 70 miliony korun. To je přibližně čtvrtina rozpočtu Sparty. „Hlavně nesmíme ztratit pokoru,“ opakoval po senzačním úspěchu prezident klubu Jean-Francois Collet.
Nechybělo totiž mnoho a slavný švýcarský klub, který má ve sbírce sedm titulů, by dnes ani neexistoval. Před sedmi lety zkrachoval, spadl až do čtvrté ligy a začal úplně od nuly.
Tehdy Lausanne vsadilo na mladé hráče a ty doplnilo o několik zkušených matadorů. Tím nejznámějším je čtyřiatřicetiletý záložník Fabio Celestini. „Umí číst hru, je to taková spojnice obrany a útoku. Tmel v záloze,“ říká kouč Sparty Jozef Chovanec.
Druhým klíčem k úspěchu je trenér Rueda. Rodák ze španělské Málagy se možná i díky svému původu vzhlédl v ofenzivní hře Barcelony a snaží se jí vštěpovat i svým hráčům. „Mým úkolem je dostat do nich vítěznou mentalitu,“ říká.
Ve druhé lize se mu to daří náramně, v Evropské lize je to už horší. Po zápasech s CSKA Moskva a Palermem je jeho tým stále bez bodu i vstřeleného gólu, ovšem něco jiného čekal jen málokdo. Vždyť i v Lausanne razí výmluvné heslo: Hlavně si to užít!
Ten nejdůležitější úkol totiž mají stále před sebou. „Evropská liga je jen třešinka na dortu. Skutečně podstatný je pro nás návrat do první ligy,“ tvrdí Rueda.
Ten mají v Lausanne naplánovaný nejpozději na rok 2014. Teprve tehdy má příběh plný zvratů dostat šťastný konec.
2004/2005: Aachen (Německo) 3. kolo, Pohár UEFA 2002/2003: Ipswich Town (Anglie) 2. kolo, Pohár UEFA 2001/2002: Union Berlín (Německo) 2. kolo, Pohár UEFA |