Bayern vyhrál na San Siru, United vezou bod

Autor: riš, hp, spo
2
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Fotbalová Liga mistrů pokračovala posledními dvěma osmifinálovými zápasy. Olympique Marseille doma remizoval s Manchesterem  United 0:0, ve druhém zápase Inter Milán prohrál s Bayernem Mnichov 0:1. Oba duely jsme sledovali ONLINE.

Dlouho vypadalo, že bez branek skončí oba duely. K nerozhodnému výsledku se schylovalo i na milánském San Siru. Jenže v 90. minutě utekl Mario Goméz a trefil jediný gól středečního večera Ligy mistrů. Pomstil se tak za porážku Bayernu v loňském finále soutěže.

Bayern pomstil „SuperMario“

Sladká pomsta! Bayern Mnichov vrátil Interu Milán v úvodním zápase osmifinále Ligy mistrů prohru z loňského finále. O svém vítězství 1:0 rozhodl v Miláně až v poslední minutě gólem Maria Goméze. Obhájce nejcennější trofeje čeká v Mnichově za tři týdny přetěžký úkol.

Samuel Eto’z Interu = 7 branek v letošním ročníku Ligy mistrů. Mario Gomez z Bayernu = 7 branek. Tu sedmou vstřelil včera právě Interu Milán a pomstil bavorský velkoklub za prohru v madridském finále 0:2.

Z gólu se „SuperMario“ radoval až v poslední minutě. Z velké dálky napřáhl Arjen Robben, který byl motorem úspěchu hostů. Gólman „modročerných“ Julio Cesar pumelici jen vyrazil před sebe a muž s číslem 33 na zádech už neměl problém vstřelit rozhodující branku.

Nizozemský záložník Robben byl tahounem vítězů, přestože celý podzim propásl kvůli zranění podkolenní šlachy a vrátil se na trávník teprve v půlce ledna. Jako by mu však dlouhá pauza vůbec neuškodila.

Nejprve zaplněný stadion San Siro vystrašil ve 24. minutě, kdy nechal zaskvět svou fantastickou levačku a do vápna poslal nádherný centr. Jeho francouzský parťák Franck Ribéry však hlavou pouze rozduněl břevno.

Dejan Stankovič se zlobí během utkání s BayernemFoto ČTK/AP

Branková konstrukce zachránila obhájce titulu v Lize mistrů znovu krátce po přestávce.

A tentokrát se o to Arjen Robben postaral sám. V 53. minutě se prohnal zleva doprava podél pokutového území, dravě vnikl do vápna a pravačkou zatřásl tyčí.

„Modročerní“ měli tyče, Bayern Mnichov zase 22letého gólmana Thomase Krafta. „Je to gólman, který má výborné reflexy na lajně,“ říkal už před zápasem expert Stanislav Levý ve studiu České televize.

Jaky by mladík jeho slova proti Interu jen přejel zvýrazňovačem. Několikrát německý celek zachránil bravurními zákroky.

Příklad? Třeba ve 22. minutě, kdy se nejprve skvěle individuálně předvedl Samuel Eto’o. Kamerunský útočník chytře prostrčil míč nestárnoucímu Cambiassovi, jenže ten bezprostředně tváří v tvář brankáři Kraftovi nedal. Argentinec selhal i po přestávce, kdy po střele Eto’a minul odkytou branku. Nejvíce se však Kraft musel činit v samotném závěru mače, kdy Inter svého soupeře zmáčkl, ale rozhodující branku nevstřelil.

A tak přišel trest. Bayern Mnichov vyhrál v Miláně 1:0 a má solidně nakročeno do čtvrtfinále přes obhájce „ušaté“ trofeje. Pomstu ještě musí dokonat za tři týdny na svém stadionu.

Za Waterloo se nepomstili

Marseillský Olympique zásadní krok k prolomení osmnáctiletého půstu neučinil a na svém hřišti včera v prvním osmifinálovém utkání Manchester United neporazil. Zápas skončil 0:0 a naděje Francouzů, že někdejší vítěz Ligy mistrů po dlouhých osmnácti letech prolomí brány čtvrtfinále této soutěže, poklesly. Odveta se bude hrát 15. března v Manchesteru.

Ne že by si vyhrát zasloužili, ale po bídném prvním poločasu v tom druhém přece jen lepší byli. Alespoň v jeho první fázi. Gól však borci z Marseille nedali a v půli března to budou mít na Old Trafford velmi těžké. Pokud před včerejším utkáním věřilo v postup Olympique 81 procent jeho fandů, po skončení zápasu musel tento počet výrazně klesnout.

Francie očekávala tento duel velmi netrpělivě. Její jižní část hořela nedočkavostí. Nastal konečně čas, kdy může Olympique Marseille po trumfu v Lize mistrů v roce 1993 a následném ostudném vyklizení pozic konečně pomýšlet na návrat mezi evropskou elitu? Místní tisk dokonce přirovnával blížící se zápas k pomstě za francouzskou porážku u Waterloo.

Jenže před dvě stě lety u onoho malého městečka to byl úplně jiný hukot, než včera na hřišti Stade Velodrome. Alespoň, co se první půle týká. To byla veliká nuda. Dvě střely na branku, po jedné na každé straně. Oslabený Manchester jako kdyby dopředu hrát nechtěl. Olympique zase jako kdyby nemohl. „Bude to útočný fotbal,“ prohlásil před začátkem zápasu Karel Poborský, někdejší hráč United. Ó, jak se zmýlil. Alespoň pokud jde o první půli. Ta byla tuze nudná.

Nani uniká Gabrielu HeinzemuFoto ČTK/AP

Takový obraz revanše za Waterloo se ovšem pranic nelíbil marseillskému Napoleonovi – Didieru Deschampsovi.

Kouč Olympique vypadal v průběhu první půle poněkud nervózně a zesinale, a kabina domácích se musela o přestávce třást.

Také proto se šedesát tisíc fans na Stade Velodrome dívalo po obrátce na úplně jiný fotbal.

Olympique se začal tlačit dopředu, Manchester oslabený o Giggse, Ferdinanda, Andersona, Park Či-songa a další hráče se nezmohl náhle tařka na nic. Když už chtěli hráči United ohrozit Mandandovu branku, musel to Rooney zkusit zoufale z poloviny hřiště...

Van der Sar náhle čelil Brandaově hlavičce. Argentinec Heinze, někdejší hráč United, posílal před šestnáctku Manchesteru nebo do ní jeden míč za druhým a v té chvíli se zdálo, že Olympique naději na postup do čtvrtfinále Ligy mistrů, na nějž čeká už osmnáct let, přiživí nějakým gólem.

Nejblíž mu francouzcký tým byl v 63. minutě.Ayew se dostal s míčem na noze do šestnáctky, vypálil míč křížem ke vzdálenější tyči, kam nabíhal Brandao. Kdyby byl býval o něco rychlejší, míč by poslal do prázdné branky.

Jenže nějaký ten krok mu přece jen scházel. Také proto si obrana Manchesteru i včera v Marseille udržela status nejlepší defenzivní lajny dosavadního průběhu letošní Ligy mistrů.

Úvodní osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Inter Milán - Bayern Mnichov 0:1 (0:0)
Branka: 90. Gomez. Rozhodčí: Kassai (Maď.).

Olympique Marseille - Manchester United 0:0

Rozhodčí: Brych (Něm.).

Unikajícího Eto´oa stíhá Tymoščuk z Bayernu

Hynek Preisler

MILÁN/PRAHA – Ačkoliv mají ve svém středu nejlepší střelce letošního ročníku Ligy mistrů, dlouho to vypadalo, že první zápas osmifinále Ligy mistrů mezi Interem Milán a Bayernem Mnichov skončí bez branek.

Branková konstrukce zachránila obhájce titulu v Lize mistrů znovu krátce po přestávce. A tentokrát se o to Arjen Robben postaral sám. V 53. minutě se prohnal zleva doprava podél pokutového území, dravě vnikl do vápna a pravačkou zatřásl tyčí.

„Modročerní“ měli tyče, Bayern Mnichov zase 22letého gólmana Thomase Krafta. „Je to gólman, který má výborné reflexy na lajně,“ říkal už před zápasem expert Stanislav Levý ve studiu České televize. Jaky by mladík jeho slova proti Interu jen přejel zvýrazňovačem. Několikrát německý celek zachránil bravurními zákroky.

2

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.