Kouč Jaroslav Hřebík: Jako Barcelona můžeme hrát i my!

Jaroslav Hřebík dokázal uspět s reprezentačním výběrem do 19 let
Jaroslav Hřebík je známý stratég, takhle vypadá jeho taktický plán
Barcelona je současným vládcem fotbalu
David Limberský se snaží stíhat fenomenálního Messiho
Pavel Horváth v objetí s barcelonským Xavim
David Bystroň se snaží zastavit Lionela Messiho. Argentinský mág mu za zápas mnohokrát neutekl
Před brankářem Barcelony Victorem Valdésem zasahuje jeho spoluhráč Dani Alvés
13
Fotogalerie
har
Liga mistrů
Vstoupit do diskuse (7)

ROZHOVOR - I české týmy mohou hrát jako Barcelona. Tenhle názor razí trenér Jaroslav Hřebík už řadu let a nic by na něm nezměnil ani teď. Byť to většina lidí považuje za science-fiction.


Proč jste přesvědčený, že fotbal Messiho a spol. by zvládli i čeští hráči?
„Protože činnost Messiho a jeho spoluhráčů není složitá. Naopak je až dost jednoduchá. Hrát na jeden až dva doteky je jednodušší než tahat míč a prát se se třemi protihráči. To je jednoznačně složitější. Podívámeli se navíc na hráče Barcelony, nejde o žádné supermany. Alespoň na mě působí pořád jako normální lidi. Nejsou to nadpozemští atleti, skokani, kteří udělají dva tři přemety za sebou.“

Tak v čem je problém, že to v Barceloně jde a u nás nikoli?
„Ve vzdělávacím procesu. Hráči Barcelony jsou nejlépe a nejvíce vzdělávaní pro současný fotbal. Aby jejich hra byla tak jednoduchá, musí být veškerá činnost s míčem i bez něj provedena ideálně. A zároveň to všechno musíte dostat do návyku, abyste o tom nemusel v zápase přemýšlet, ale dělal to automaticky. Je jasné, že ze dne na den se tohle nenaučíte. Musíte projít velkým množstvím opakováním daných činností, v různých situacích a pod různým tlakem. Hráči Barcelony mají v tomhle velký náskok. Než se totiž probojují do áčka, jsou v tomhle režimu vychováváni deset let.“

A učí se pořád ten samý fotbal.
„Proto by podle mě zahráli dobře i jiné role v tomhle mužstvu. Troufnu si říct, že Xavi by klidně zahrál dobře pravého obránce. Je to výsledek vrcholné vzdělanosti.“

Pavel Horváth v objetí s barcelonským XavimPavel Horváth v objetí s barcelonským Xavim • Michal Beránek (Sport)Jak moc za touto vzdělaností zaostáváme?
„Hodně. My nejdřív musíme odstraňovat zlozvyky, které naši hráči mají, a až pak můžeme začít s výukou správných návyků.“

Takže běh na dlouhou trať.
„Už hezkou řádku let třeba hráče učím, aby už před převzetím míče věděli, co s ním udělají. V Barceloně to patří k základům vzdělání. Proto chci, když hrajeme na tréninku bago, aby hráč, který dostává míč, řekl, ještě než ho přijme, jméno toho, komu bude přihrávat. S provedením je ale velký problém. To ukazuje, že hráči jsou zanedbaní i z hlediska vnímání prostoru. Přitom správné vnímání prostoru je alfou a omegou současného fotbalu. Fotbalisté Barcelony jsou i v tomhle skvěle vychovaní.“

Co to znamená?
„Vždycky vyberou na hřišti to nejoptimálnější řešení, i když situaci vidí přímo z trávníku hůř než člověk, který sedí na tribuně a má postavení soupeře i spoluhráčů před sebou jako na dlani. Mají to vědomě naučené.“

A jsme zase u vzdělání.
„Už nemůžete jenom přijít na trénink, odtrénovat a přitom nevědět, co a proč jste to trénoval. Nutností je také neustálá správná zpětná vazba. Když například hráč neuslyší na tréninku od trenéra, jestli vyřešil dobře nebo špatně situaci tři na dva a v případě druhé varianty se nedočká korekce, jak to měl řešit, nemůže hrát nikdy jako Barcelona. I když má na to, aby to zvládnul.“

Vstoupit do diskuze (7)

Doporučujeme

Články z jiných titulů