Čtyři týmy v LM, jen 17 Angličanů. Hrdý Albion ohrožují i Bělorusové

Anglie je považována za kolébku fotbalu, Premier League je podle mnohých nejlepší ligou světa. Přesto reprezentace Albionu na vrcholových akcích pravidelně propadá. A na Ostrovech znají důvod! Anglické týmy nedávají šanci odchovancům a tamním fotbalistům, raději upřednostňují posily ze zahraničí. To ostatně krásně dokazuje statistika hráčů, kteří zasáhli do letošního ročníku Ligy mistrů.
Problém s minimem odchovanců v sestavě trápí anglické týmy již dlouhou dobu. Aktuální sezona Ligy mistrů je v tomhle ohledu ovšem extrém. V nejprestižnější evropské soutěži je totiž pouhých 17 fotbalistů z Anglie!
A angličtí fanoušci i experti právem zuří. Vždyť například Bělorusko má pouze o jednoho zástupce v Lize mistrů méně! Porovnání bolí hrdý Albion o to více, že jejich země má v milionářské soutěži hned čtyři týmy.
Jenže například Chelsea měla v zápase se Schalke včetně náhradníků jen dva zástupce Anglie - kapitána Terryho a druhého stopera Cahilla. Jen o jednoho anglického hráče více mohli vidět fanoušci Manchesteru City na půdě Bayernu.
Země a počet jejich hráčů v letošní Lize mistrů | |
1. Španělsko | 82 |
2. Brazílie | 76 |
3. Německo | 56 |
4. Francie | 44 |
5. Portugalsko | 36 |
6. Itálie | 34 |
7. Argentina | 24 |
8.-10. Turecko, Nizozemsko, Rusko | 22 |
11. Švédsko | 19 |
12. Anglie | 17 |
13. Bělorusko | 16 |
... 24.-27. Česká republika, Ghana, Kamerun, Nigérie | 4 |
Jaký to rozdíl oproti prvnímu Španělsku, které registrovalo hned 82 domácích hráčů! Hned 22 jich sice dodalo baskické Bilbao, přesto jde o úctyhodný počet, ze kterého musí mít radost i trenér národního týmu Vicente del Bosque.
Na druhém místě se umístili Brazilci (76), třetí jsou aktuální mistři světa z Německa (56).
Češi, kteří jsou ovšem ovlivnění neúčastí svého týmu v hlavní soutěži, se mohou pochlubit čtyřmi hráči. Čest českému fotbalu dělají Tomáš Vaclík a Marek Suchý v Basileji, Petr Čech v Chelsea a Tomáš Rosický v Arsenalu.
Jen pro představu, kdyby Sparta zvládla úspěšněji předkola a do Ligy mistrů postoupila, Anglii by v tomto ohledu strčila hravě do kapsy i Česká republika. A to není pro hrdý národ příliš dobrá zpráva.