Slávista Rotaň je v Bělorusku jako doma. Jsou to naše děti, říká | iSport.cz
Stanislav Hrabě
2. srpna 2017 • 16:20

Slávista Rotaň je v Bělorusku jako doma. Jsou to naše děti, říká

TOP VIDEA
Jágr do Havířova přijel vlakem a hrál v nové helmě. Ta stará se mi rozbila, smál se Jágr do Havířova přijel vlakem a hrál v nové helmě. Ta stará se mi rozbila, smál se
Brzké střídání Kangy? Nedržel prostor, vysvětlil Ščasný a dodal: Miloševič už stejný gól nedá Brzké střídání Kangy? Nedržel prostor, vysvětlil Ščasný a dodal: Miloševič už stejný gól nedá
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bělorusko je pro ukrajinského záložníka Ruslana Rotaně v podstatě domov a tým BATE Borisov je mu nesmírně sympatický a blízký. „Vždyť jsou to naše děti,“ vyznává své city v rozhovoru pro běloruský web Pressbol. „Myslím tím zástupce bývalého Sovětského svazu,“ upřesňuje. Politický kontext však zásadně odmítá. „K těmto věcem se nebudu vyjadřovat,“ praví rezolutně.Ve své kariéře zamířil Ruslan Rotaň do Běloruska počtvrté. „Bylo to s mládežnickými výběry Ukrajiny,“ vybavuje si. S dorozuměním žádné potíže neměl. „Moje matka pochází z Černigorské oblasti, která leží blízko běloruských hranic. Místní nářečí je velmi podobné. Na ulici jsem rozuměl všemu, co lidé říkají,“ vzpomíná. „Byly to však jen sportovní výlety, zemi jsem si prohlédnout nestihl,“ zalituje. Čas nebude mít ani tentokrát.

Šilhavý věří v postup přes Borisov. Byla by to velká úleva, uznal trenér
720p 360p


Se Slavií přiletěl do Borisova uchránit pražskou výhru z prvního utkání třetího předkola Ligy mistrů 1:0. V duelu měl se svými spoluhráči nad soupeřem výrazně navrch, litovat ovšem mohl velkého množství zazděných šancí, kvůli nimž ustrnul výsledek na nejhubenějším možném rozdílu.

Proslýchá se, že jeho velkým koníčkem je sbírání dresů soupeře. „Já ne, to otec Petr, ten má tu sbírku. A docela velkou. Fotbal hrával léta za poltavskou Vorsklu. Po mně nyní jen chce, abych sehnal další kousek do této skvostné kolekce,“ vysvětluje, jak to chodí.

Ukrajinský záložník Ruslan Rotaň se v Bělorusku cítí jako doma
Ukrajinský záložník Ruslan Rotaň se v Bělorusku cítí jako doma


S kým si vymění dres po utkání s Borisovem, dosud neví. „Nemám to přesně určeno, že bych si někoho vyhlédl předem a dohodl se. Počkám, jak to vyjde, s kým se budu na hřišti nejvíc střetávat, kdo mi bude sympatický,“ netrápí se nijak tímto rodinným úkolem.

Dobře si uvědomuje, jak je zápas v Borisovu pro vývoj sezony důležitý, jakou tvoří výraznou hranici mezi úspěchem a propadákem. „BATE je silný soupeř, má několik výrazných osobností a především dokázal nasbírat kolektivní výsledky,“ hodnotí protivníka. „Dosáhl toho v nedávné minulosti hodně,“ připomíná.

Zmrhal před BATE: Klíčem je nedostat gól, určitě ale chceme skórovat
720p 360p

Na mysli má rozhodně čtyřnásobnou účast v základní skupině Ligy mistrů během posledních šesti sezon. Další výrazný otisk do běloruské fotbalové historie dělá BATE v domácí soutěži, v níž trůní v panovnickém křesle nepřetržitě už jedenáct sezon.

Mnohonásobný ukrajinský reprezentant, kapitán týmu, účastník mistrovství Evropy i světa se však před těžkými výzvami nepoloží. „Nezkoumám, kdo je favorit a kdo ne, to se musí prokázat na hřišti,“ odhaluje své fotbalové krédo. „Před každým střetnutím jsou šance obou týmu vyrovnané: 50:50.“

Bývalá dlouholetá opora Dněpropetrovsku, která se zkoušela tři sezony prosadit i ve věhlasném Dynamu Kyjev, se zatím jako jedna z velkých letních posil ve Slavii slušně uchytila. Trenér Jaroslav Šilhavý našel Rotaňovi místo ve středu zálohy vedle Josefa Hušbauera a odtud zřejmě bude pomáhat „sešívaným“ i v dnešní odvetě.

Góly

Domácí: 6. Signěvič, 46. Stasevič

Hosté: 44. Škoda

Sestavy

Domácí: Ščerbickij – Baga, Milunovič, Buljat, Pojlakov (46. M. Voloďko) – A. Voloďko (75. Gvilia), Dragun, Ivanič – Stasevič (C), Signěvič, Gordejčuk (89. Tuominen)

Hosté: Laštůvka – Frydrych, Jugas, Deli, Bořil – Ngadeu – van Buren (61. Zmrhal), Rotaň, Hušbauer (85. Souček), Danny (70. Švento) – Škoda (C)

Karty

Domácí: Milunovič

Rozhodčí

van Boekel – Schaap, van de Ven (všichni NED)

Stadion

Borisov Arena, Borisov

Přímé přenosy a sestřihy z HET ligy sledujte v HD kvalitě pouze na webu iSport.cz

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenkyČlánky odjinud


Články odjinud