10. listopadu 2023 • 10:19

KOEFICIENT: Přímý postup do LM je zase o trochu blíž, Česko posílilo

Autor: šq
Vstoupit do diskuse
10
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Herec Novotný kopal za Spartu. S kamarádem Pulkrabem řešil Slavii
Brno na dně: Jak vypadá tvrdá realita v klubu. Proč ještě Bartoněk neprodal? Roli hraje i Krejčí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dvě výhry a jedna prohra, k tomu nepřesvědčivé výkony konkurenčních zemí, a český koeficient se dál může chlubit vzestupnou křivkou s posílením své pozice. Zůstává na 13. místě, navýšil však náskok na pronásledovatele. Účast pěti týmů v evropských pohárech pro přespříští sezonu 2025/26 je vysoce pravděpodobná.Aby se to potvrdilo, musí český koeficient skončit po této sezoně nejhůř na 15. příčce. V tuto chvíli má náskok 2,025 bodu, což je dost samo o sobě, navíc šestnácté Srbsko dělí své zisky pěti (Česko čtyřmi) a po podzimu mu zůstane ve hře nanejvýš CZ Bělehrad.

Současná výše koeficientu, která se počítá za posledních pět let od sezony 2019/20, činí 29,8 bodu. Silná trojka sbírala body (čistě ty na hřišti, z jejichž podílu se poté počítá koeficient) následovně:

  • Slavia 59
  • Plzeň 33
  • Sparta 16

Čtvrteční český příspěvek dělal 1,5 bodu. Půl bodu za výhry Slavie a Plzně a další půlbod za už jistý plzeňský triumf ve skupině. Z tohoto pohledu budou důležité nejenom výsledky ve zbývajících šesti zápasech (a případný postup Sparty), ale také to, zda Slavia ovládne svou skupinu. Pokud ano, polepší si koeficient rovnou o celý bod.

I když pořád platí, že 15. příčka není úplně jistá, může Česko nesměle pokukovat i na 12. pozici. Co by to znamenalo?  Změnu z 2 + 1 + 2 na 2 + 2 + 1. Jinými slovy, že 3. či 4. tým ligy by šel do předkola Evropské, nikoli Konferenční ligy. Švýcarsko má v tuto chvíli k dobru 1,375 bodu.

Ještě zajímavější je pohled o rok dál. V příští pohárové sezoně odepíše Česko bídný ročník 2019/20, v němž kluby celkem pobraly 2,5 bodu (pro srovnání, nyní jen dosud už 7,25).

S takovou pomocí by Češi napřesrok reálně usilovali o jedenácté místo – vyloučené není ani desáté – které znamená přímou účast českého šampiona v Lize mistrů pro sezonu 2026/27.

Trpišovský: Mourinho mě naučil, že s hodnými kluky nic nevyhrajete. Portugalec vzal prohru na sebe
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
10

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Články odjinud


Články odjinud