Mokrý smlouvu podepsal, i proti klubům
Většina klubů s tím sice podle šéfa Příbrami Jaroslava Starky nesouhlasí, přesto byla v pondělí odpoledne podepsána smlouva mezi ČMFS a Policií ČR reagujicí na novou legislativní úpravu platnou od 1. ledna 2009.
„Udělala se spousta práce, za kterou stojí řada našich funkcionářů i lidí z od policie,“ pochvaloval si po podpisu dohody před nečekaně zaplněným tiskovým střediskem Ministerstva vnitra předseda ČMFS Pavel Mokrý.
„Nemusí se to všem líbit, ale je to krok správným směrem,“ potvrdil šéf svazu, že ví o nesouhlasu některých klubů Gambrinus ligy.
Smlouva se ale nevztahuje pouze na ligové zápasy, stejná úprava platí i pro utkání reprezentace a domácí duely českých zástupců v evropských pohárech.
PŘEČTĚTE SI:
Mokrý: Nesouhlas klubů mě zaskočil
Trnem v oku je pro kluby zejména nutnost vybudování kamerového systému, jenž bude na prvoligových stadionech povinný od 1. července 2009. Peníze na něj by podle předsedy Mokrého měly kluby získat prostřednictvím půjčky od STESu, dceřinné společnosti svazu.
Zatím ale nic schváleno není. „Přesné podmínky budeme dojednávat na březnovém výkonném výboru,“ prozradil šéf ČMFS.
Ostrým testem nové spolupráce policie a fotbalu bude hned úvodní ligové kolo. Rizikový bude zejména nedělní zápas Baníku Ostrava v Brně.
„Přál bych si, aby si i kluby uvědomily svůj díl odpovědnosti za bezpečnost diváků,“ vyjádřil se ministr vnitra Ivan Langer, který byl podpisu smlouvy také přítomen.
„Chci mít jistotu, že když půjdu se svým čtyřletým synem na fotbal, vrátíme se domů živí a zdraví,“ objasnil nutnost nové legislativní úpravy.
Policie sice už nebude primárně přítomna na stadionech, jednotlivé kluby ale mají možnost požádat ji v případě potřeby o pomoc.
„Existuje tu i možnost uzavřít místní dohodu mezi fotbalovým klubem a příslušným policejním útvarem v jeho sídle,“ vypíchl bezpečnostní manažer ČMFS Miroslav Platil jeden odstavec z podepsané dohody.